ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Město v srdci Evropy

 

mestoText Martin Dlouhý, foto Marek Wágner

 

Vjíždíme do centra Brna, přestože se cesty zdají být spletité, ani jednou nezabloudíme. Po chvilce se dostáváme na Zelný trh, kde se setkáváme s naší průvodkyní a ihned vyrážíme na prohlídku ke Staré radnici.

 

Z jejího poutavého vyprávění se dovídáme, že tato radnice je nejstarší a nejzajímavější světskou stavbou v Brně. Vznikla v 1. polovině 13. století, v roce 1511 vznikl nad vchodem do průjezdu kamenný portál, jehož autorem je sochař a řezbář Antonín Pilgram, který do něj zakomponoval roztančenou nejvyšší věžičku. „K té křivé věžičce se vážou dvě legendy,“ prozrazuje průvodkyně Pavla. „Když byla stavba skoro hotová, zažádal Antonín Pilgram o peníze za práci, nicméně páni radní mu odmítli zaplatit, a tak se jim pomstil zkroucením věže s tím, že věž je křivá jako oni. Druhá legenda je úsměvnější, ač začíná stejně, nicméně v této verzi Pilgram peníze dostal, opil se a ještě téhož večera portál dodělal. S jakým výsledkem, je vidět dodnes,“ dodává s úsměvem Pavla a vede nás skrze bránu do nitra Staré radnice. Zde se houpe u stropu průjezdu jeden z nejznámějších symbolů města, brněnský drak. „K němu je též pověst, sice má několik variant, ale základ je stejný,“ sděluje nám Pavla. „Vypráví se, že někdy v 16. století se ve vodách řeky Svratky objevil z ničeho nic velký krokodýl, který terorizoval okolí. Každý se ho bál, ale jeden chytrý měšťan vymyslel na krokodýla lest. Vzal syrovou kůži z krávy, naplnil ji nehašeným vápnem a zašil. Tuto vycpaninu položil k řece v místech, kde se krokodýl vyskytoval. Ten ji celou snědl a odebral se odpočívat do řeky. Avšak během trávení se začalo vápno hasit a tím „draka“ nafukovat, dokud nepuknul.

 

mesto2

 

Jeho mršinu pak měšťané vypreparovali a nechali pověsit do průjezdu Staré radnice, kde visí dodnes,“ dokončuje legendu Pavla a uvádí nás do interiéru radnice. Zde procházíme freskový a křišťálový sál a také klenotnici, perlu celé radnice. Potom vycházíme do Mečové ulice, kde nás průvodkyně upozorňuje, že „tam nahoře je hlava zazděného radního, který chtěl za husitských válek zradit Brno, ale vše se provalilo a měšťané zrádce zazdili do obvodového zdiva, ven mu nechali koukat pouze hlavu“. Pomyslel jsem si, kolik by měli zedníci práce, kdyby se takto měly řešit problémy na radnicích i dnes. Postupujeme k Domu umění, který je po vile Tugendhat další významnou funkcionalistickou stavbou města Brna. Původně postsecesní dům byl za druhé světové války poškozen, architekt B. Fuchs jej přestavěl v novém stylu té doby. Revolučním řešením byl projekt prosklené střechy, zajišťující výbornou světelnost místností. Další zastávkou je chrám sv. Jakuba Většího, který dokazuje, že Brňanům nechyběl humor ani v minulosti. Zde je na okenním portálu mužíček vystrkující své pozadí na konkurenční chrám na Petrově. „Pověst praví,“ spustí Pavla, „že oba chrámy se začaly stavět skoro ve stejnou dobu, ale na Petrově měli více financí a jakubským se vysmívali. Nicméně časem se karta obrátila, chrám sv. Jakuba byl dokončen dřív a stavitel Pilgram si dovolil vytvořit směrem k Petrovu tento pozdně gotický šprým.“ Od Jakuba se dostáváme na náměstí Svobody, takzvaný Svoboďák, kde nás míjejí brněnské šaliny. Zde naše trasa Brnem v doprovodu průvodkyně končí. „Byli jste tu moc krátce, musíte ještě přijet, Brno toho nabízí víc, než jsme dnes mohli zvládnout projít,“ usmívá se. A já i kolega víme, že má pravdu, skoro se slzou v oku se loučíme a opouštíme tuto úžasnou moravskou metropoli. Brno je opravdu „zlatá loď“ a poznat ji během jednoho dne není možné.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group