ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Fotbal bídu nezastaví

 

fotbalTEXT: ANDRÉ VLTCHEK

 

Bude to velká událost. Mistrovství světa ve fotbale upne zraky milionů diváků na Jihoafrickou republiku. Co ale diváci určitě neuvidí, je chudinská čtvrť ležící pouhých pár kilometrů od nového stadionu. Tady mají jiné starosti nežli fandit. Třeba jak přežít tu nesnesitelnou bídu.

 

Mohla by se nacházet ve zcela jiné zemi, nebo dokonce na jiné planetě. Chudinská čtvrť Lagata je obklopena dálnicemi, po nichž jezdí bohatí, tedy převážně bílí obyvatelé města. A protože dálnice spojuje Kapské Město s moderním mezinárodním letištěm, pojedou po ní i statisíce fanoušků na fotbalové mistrovství světa. Do Lagaty však dobrovolně zavítá málokdo. Nevedou sem autobusové linky, nejezdí sem ani vlak. O bídě v této bohaté, ale rasově dosud rozpolcené zemi se již napsalo mnoho. Lagata by mohla být stereotypem místní chudoby – chatrče z plechu a kartonu, mnohé bez oken, bez vodovodu a základních služeb. Ulicím tu vládnou gangy mladých nezaměstnaných mužů, jimž se na sto honů vyhýbají i policisté. „Mistrovství světa?” krčí rameny žena, která na křižovatce dvou prašných cest prodává kusové cigarety, piškoty a sodovku. „Mě to nezajímá. Můj život se nezmění, ať už se mistrovství koná tady, v Evropě nebo na Měsíci. A ať už vyhraje kdokoliv, po nocích se tu bude stejně dál střílet jako dnes a naše děti budou i nadále umírat na AIDS.” A není sama, kdo nemá z největší sportovní události v historii země radost. V zemi, která se potýká s obrovskou kriminalitou a kde AIDS každý den zabije tisíc lidí, je mezi chudými cítit zoufalství. „Stovky tisíc fanoušků z celého světa sem přijedou, aby si užily fotbal,” říká Ghano, který leští boty bohatým spoluobčanům a turistům u vchodu do nákupního střediska Waterfront. „Ale co z toho budeme mít my, obyčejní lidé? Zlepší se život chudých? Cizinci si budou bezplatně užívat elektřiny a vody, přestože na tyto služby často nedosáhnou ani obyvatelé Kapského Města,” dodává

 

UKRYTÉ SLUMY

William Nessen, slavný newyorský režisér, nazývá Kapské Město tím nejkrásnějším městem na světě. Není daleko od pravdy – téměř nikde jinde (snad s výjimkou Ria de Janeiro) nenajdete tak šokující symbiózu nádherné přírody a elegantního urbanismu. Je tu vše od promenád na pobřeží moře až po historické čtvrti. A všemu vévodí Stolová hora – viditelná téměř z každého bodu města. Na jejím plochém vrcholu se v mracích utápí národní park s bohatou faunou, flórou a závratnými vyhlídkami na metropoli a pak až téměř k mysu Dobré naděje, nejjižnějšímu bodu Afriky. Z lanovky a z vyhlídkové terasy je samozřejmě vidět nový mohutný stadion Kapského Města. Green Point s kapacitou více než 69 000 míst je vskutku mistrovským dílem moderní architektury. Čtvrti chudoby však z ochozů stadionu vidět nejsou. Zdá se, že urbanisté mysleli na všechno – stovky tisíc turistů z celého světa uvidí z výšky pouze to, na co je Jihoafrická republika pyšná a s čím se chce identifikovat. Bylo by příliš cynické říci, že se téměř nic nezměnilo od dob apartheidu. Změnilo se mnohé a „Národ barev duhy” drží po depresivních desetiletích cynické nadvlády bílé menšiny vládu věcí svých ve vlastních rukou. Jihoafrická republika je znovu místem naděje, zemí s obrovskou uměleckou tvořivostí a – spolu s Latinskou Amerikou – zemí s obrovským množstvím politických alternativ. Téměř cokoliv je opět možné a budoucnost je otevřenou knihou.

 

AŤ TO VŠICHNI VIDÍ!

Změnit od základu sociální a rasovou strukturu země se však za tak krátkou dobu nepodařilo. Mnozí se tudíž domnívají, že utratit kolem dvou miliard amerických dolarů na stadiony a infrastrukturu v době, kdy dosud tolik lidí trpí, je od základu neetické, dokonce nepřípustné. „Měli jsme tu již několik povstání,“ vysvětluje Salim Valley, jeden z předních jihoafrických intelektuálů. „Protesty začaly dlouho před finanční a ekonomickou krizí a jejich terčem byla neadekvátnost služeb. Protesty se však vystupňovaly teď, když se blíží mistrovství světa ve fotbale. Jde částečně o praktický tah – když tu máme tolik novinářů z celého světa a země je terčem zájmu světového tisku, o problémech se bude daleko více psát. Například Konference demokratické levice (CDL) plánuje akce proti mistrovství světa, které vidí jako obyčejné plýtvání penězi.” Mary-Anne Munyembate z Witwatersrandské univerzity v Johannesburgu zmiňuje jiný příklad: „Mistrovství světa se blíží a dochází proto k mnoha případům, kdy lidé musejí opustit své vlastní domovy. Majitelé soukromých budov v Johannesburgu nutí nájemníky, aby se vzdali svých bytů. Oficiálním důvodem je renovace budov, ale ve skutečnosti se majitelé snaží pronajmout byty v době mistrovství světa za obrovské ceny. Napětí roste mezi místními obyvateli, kteří doslova skončili na ulici, a mezi cizinci, kteří hledají ubytování během své návštěvy země.“ Mary-Anne dodává, že oficiálně sice vláda Jihoafrické republiky zaručuje slušné bydlení pro všechny občany země, ale ve skutečnosti je prý na straně cizinců, kteří si mohou dovolit platit za ubytování během mistrovství jakékoliv ceny.

 

fotbal2

 

VAROVÁNÍ, NEBO PŘÍKLAD?

Ale i protesty se často mohou zvrhnout, jak tomu bylo 12. května 2008 během rasových útoků na přistěhovalce z chudých zemí Afriky. Dvě osoby ztratily život a desítky jich byly zraněny. Někteří cizinci tehdy s hořkostí opustili Jihoafrickou republiku, ať už dočasně, či natrvalo. Nyní hrozí nebezpečí znovu. Během mistrovství světa může dojít k tomu, že se cizinci stanou terčem daleko intenzivnějších útoků než před dvěma lety. Zda se mistrovství světa změní v otevřený politický boj a v konfrontaci chudých Jihoafričanů s elitou, jež dosud vládne zemi, nikdo neví. Země je nejen kulturním a intelektuálním motorem kontinentu, ale je též velkou neznámou. Krátké období během června a července se tak může stát buď varováním, nebo příkladem pro miliony lidí na celém světě.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group