ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Na konci světa

 

konecText: Jitka Horčicová (Svět ženy), foto: Shutterstock

 

Skvělé počasí, nádherné moře, hedvábně písčité pláže a unikátní památky, to je Algarve. Nejjižnější část dnešního Portugalska pojmenovali kdysi maurští dobyvatelé Západu.

 

Po pěti stech letech přišlo střídání – křesťané z řad Portugalců moudře či z vypočítavosti neničili mandlové ani pomerančové háje a ponechali většině místních názvů jména začínající pěkně po arabsku Al. V patnáctém století pak díky strategické poloze z Algarve vyráželi portugalští mořeplavci na své výpravy, aby svým králům umožnili stát se vládci poloviny tehdy známého světa. Takovou dřinu jako po mořeplavcích po vás ale nikdo nežádá. Vám stačí vybrat si místo, kde budete odpočívat či sportovat přes den, navečer pak některé z historických měst či rybářských vesniček pro romantickou procházku a úplně nakonec hospůdku, v níž budete hodovat. Snadné? Jen zdánlivě. Vyznavače golfu čeká otázka, které ze šedesáti hřišť na pobřeží dnes dobudou svými údery. Milovníci skotačení ve vlnách si pak budou lámat hlavu, na které z pláží stopadesátikilometrového pobřeží zakotvit. Nápovědou můžou být chlouby východní části Algarve, Praia Verde nebo Praia de Terra Estreita lemovaná lány fialově kvetoucího vřesovce. Máte-li neklidnou krev, vydejte se na divoký západ. Tady se vlny oceánu tříští o skaliska a útesy. Užijí si to zde hlavně surfaři, zbytek výpravy si vychutná jemný písek a do něj zabořené obří šedočerné balvany vybízející k opalování. Půjdete-li od východu k západu, narazíte na starobylé město Tavira, svou rozmanitostí připomínající Prahu – po Římanech tu zbyl most, po Maurech hrad ve starém arabském centru a Portugalci, kteří přišli nakonec, zahltili město nejvyšším počtem kostelů na hlavu (je jich tady sedmatřicet). Mořeplavci sem pak z Číny přivezli unikátní mírně pagodovitě prohnuté střechy Čtyř vod. Jistě by byla škoda vynechat městečko Sagres. Tři hodiny plavby lodí vás odmění pohledem na fantasticky zbarvené a členité skalní útvary. Určitě zavítejte do některé z místních taveren. Ochutnejte klasiku – bacalhao neboli tresku na 365 způsobů, či jiné ryby (skvělý steak z velké corviny – smuhy, báječné jsou pečené sardinky, dourady – pražmany)… A hlavně ve městě Sagres na konci světa si nechte načepovat stejnojmenné pivo. Je skoro tak dobré jako to naše.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group