ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

V kraji zbojníka Jánošíka

 

janosikText: Jana Nová, foto: SACR

 

Člověk má často pocit, že ty nejlepší věci na něj čekají daleko. Opak může být pravdou. Trávit letní dovolenou u slovenských sousedů znamená zažít nečekané kousek od domova.

 

Turistickou atrakcí číslo jedna, a to v zimě i v létě, je region Liptov. Lyžaři sem míří sjíždět svahy do střediska Jasná, letní atrakcí jsou aquaparky Tatralandia u Liptovského Mikuláše a Thermal park Bešeňová u Rožmberka. Liptov kromě velkých zábavních areálů nabízí mnoho přírodních skvostů. Největší jeskynní komplex ve střední Evropě najdete přímo na cestě z Jasné, v Demänovskej doline. V hlubinách země objevíte tajemství, která příroda tvořila dlouhá staletí a která zformovala do nejrůznějších podob. Neméně záhadný je i způsob, jakým vznikl jeden z největších dřevěných kostelů ve střední Evropě. Vyražte deset kilometrů od Liptovského Mikuláše na místo, kde kostel stojí, a přijďte této záhadě na kloub. Dřevěná architektura je originální. Vesnice Vlkolínec je toho důkazem, její dřevěné stavby chrání UNESCO. Každé město v Liptově se má čím pochlubit. V Liptovském Mikuláši najdete druhou největší galerii na Slovensku, stejně jako Muzeum Janka Krále, kde se dozvíte, jak trávil své poslední dny legendární zbojník Juraj Jánošík. Kdybyste ještě toužili po poznání, zavítejte do jedinečného ovčáckého muzea v Liptovském Hrádku. Léto, to je hlavně slunce a pohoda. Kdo se nechce opalovat a místo bronzu touží po aktivních zážitcích, je v Liptově správně. Adrenalin si můžete zvednout při jízdě na bobové dráze, na raftech, lanovkou, nebo se můžete opřít do pedálů a na vypůjčených kolech objevovat skryté doliny Liptova.

 

janosik2

 

Vrcholky hor jsou lákavé, ale dostat se na ně někdy bolí. Máte na výběr – udělat si výšlap lesem nebo pohodlně nasednout do lanovky. Lanovka je vám k dispozici v Jasné s výhledem na Nízké Tatry nebo ve skiparku Ružomberok, kde z vrcholu můžete obdivovat panoráma Velké Fatry. Na liptovských dvoutisícovkách na vás čekají neopakovatelné výhledy do liptovské doliny, které prý nejsou k vidění nikde jinde. A jak dolů? Na koloběžce, v sedle horského kola nebo i paraglidingem. Cesta zpět do údolí tak může být proklatě rychlá. Pokud už bylo dost poznání a adrenalinu, není od věci odpočinout si v akvaparcích.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group