ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Spasitel nebo masový vrah?

 

vrahTEXT A FOTO: ANDRÉ VLTCHEK

 

Patnáct let po genocidě ve Rwandě si svět dosud není jistý, kdo vlastně je Paul Kagame, charismatický, elegantní a sebevědomý prezident jedné z nejchudších zemí světa.

 

Je to otec pokroku a rozvoje, jak se domnívají mnohé univerzity a instituce ve Spojených státech, které ho doslova dusí vodopádem čestných doktorátů (včetně University of the Pacific a Oklahoma Christian University) a uznání (Andrew Young Medal for Capitalism and Social Progress – Státní univerzita Georgie)? Nakonec, i sám prezident Spojených států George Bush ho s nadšením vítal v Bílém domě! Nebo je to, jak tvrdí francouzská a španělská justice a miliony obětí v sousedním Kongu (DRC) vojenský zločinec a masový vrah? Rwanda je nyní miláčkem Spojených států. Delegace z Washingtonu tu každý měsíc jednají o možnosti otevření amerických vojenských základen. Většina amerického tisku (včetně takzvaného pokrokového) přijala oficiální verzi rwandské vlády o genocidě.

 

vrah2

 

Verze je prostá: v roce 1994 etnická menšina Hutu spáchala genocidu na menšině Tutsi a jednotky RPF (Rwanda Patriotic Front) pod velením Paula Kagameho osvobodily Kinshasu. Od té doby moudře a spravedlivě vládnou zemi. Je jistě zanedbatelnou maličkostí, že nesouhlasit s touto verzí či kritizovat oficiální teorii o genocidě je ve Rwandě nezákonné a trestá se vězením. Realita je však daleko morbidnější: RPF již před rokem 1994 několikrát napadaly Rwandu z Ugandy a dokonce bombardovaly hlavní město. Dne 6. dubna 1994, podle slov francouzských vyšetřovatelů a španělského soudce Fernanda Andreu, se jednotky RPF (složené většinou z menšiny Tutsi) podílely na sestřelení letadla, na jehož palubě cestoval prezident Burundi (Hutu) a prezident Rwandy (také Hutu). Následovala genocida, v níž přišli o život většinou Tutsiové a umírnění Hutuové. Jednotky Kagameho pak vstoupily po třech měsících do Kigali a samy rozpoutaly masové vraždy Hutuů, „opičí procesy“ a tak zvané vesnické soudy. Následoval exodus Hutuů do Konga. Kagameho armáda Kongo de facto napadla, zavraždila tisíce osob v utečeneckých táborech a pomohla rozpoutat občanskou válku, v níž zahynulo přes šest milionů osob. Jedná se tak o nejkrvavější konflikt po druhé světové válce. Doma je Paul Kagame bezesporu diktátorem, který vládne zemi s pouze jedinou politickou stranou. V roce 2000 „vyhrál volby“ – byl zvolen 95 procenty hlasů! Po této události britský Economist napsal, že „Kagame povoluje méně politického prostoru a svobody tisku než Robert Mugabe v Zimbabwe.“. Spojeným státům a mezinárodním těžebním konglomerátům, jež mají ekonomické zájmy v sousedním Kongu, to, jak se zdá, příliš nevadí.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group