ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Galaktická fontána

 

fontana

Text: Michal Dvořák, foto: NASA

 

 

Ke svému devatenáctiletému výročí působení na oběžné dráze pořídil Hubbleův vesmírný dalekohled nádherný snímek, připomínající galaktickou fontánu.

 

Zdá se, jakoby z jedné galaxie tryskal proud hvězdné hmoty, která se pak rozlévá do dalších dvou galaxií. Skutečnost je však mnohem prozaičtější. Snímek zachycuje kolizi dvou galaxií systému Arp 194 v souhvězdí Cefeus, vzdáleném 600 milionů světelných let od Země. Třetí galaxie ve spodní části fotografie je pak od samotné kolize dalších sto tisíc světelných let daleko. Teleskop kolizi snímal přes modrý, zelený a červený filtr. Spojením výsledných fotografií pak astronomové docílili krásné barevnosti. To, co se nám jeví jako proud modré hmoty vyvěrající z menší galaxie, jsou komplexy milionů hvězd. Toto spirální rameno obsahuje také velmi mladé hvězdokupy, které vznikají právě v důsledku interakce mezi dvěma galaxiemi systému Arp 194. Blízké galaxie se svou gravitací vzájemně ovlivňují a může dojít k jejich splývání. Při tomto procesu pak vznikají rázové vlny, díky nimž se rodí nové hvězdy. Vědci si od dalšího studia této srážky galaxií slibují, že jim pomůže poodhalit tajemství temné hmoty. Ta tvoří asi třiadvacet procent veškerého vesmíru a pro lidské oko je neviditelná. Astronomové zatím dokážou zachytit pouze její gravitační působení a právě poblíž systému Arp 194 přítomnost temné hmoty předpokládají.

fontana2

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group