ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Honba za jackpotem

 

jackpotTEXT A FOTO: KATEŘINA A MILOŠ MOTANI

 

Slávou a penězi ověnčenému Las Vegas se kdysi říkalo Sin City, tedy Město neřesti. Už ale není tím, čím kdysi bývalo. Je to spíše takový disneyland pro dospělé, který se mění skoro před očima, aby přilákal další hráče ze středních vrstev.

 

Údolím Smrti (Death Valley) projíždíme při každé naší cestě napříč americkým jihozápadem. Směrem dál na východ do vnitrozemí nás neustále obklopuje vyprahlá Mohavská poušť. Vedlejší silnice jsou místy horkem rozpukané, plné děr nebo bez asfaltu. Okrově šedou prašnou zem zdobí jen řídké keříky creosote bush (Larrea tridentata). Po přibližně sto kilometrech vyčerpávající cesty napříč nekonečnou pouští zahne dlouhatánská rovná silnice doleva. Přehoupne se přes kopec a najednou, jakoby z ničeho nic, se před námi objeví město. Uprostřed pusté, spálené pouště téměř bez života nám pod nohama leží Las Vegas.

 

CO MORMONI NETUŠILI

Jih pustopusté Nevady začali v roce 1854 osidlovat mormoni. Snahu o zúrodnění vyprahlé oblasti a objevení ložisek olova však vzdali už po třech letech. Pak přišla armáda a postavila tu tvrz Fort Baker. Ta se již stala důležitým železničním uzlem a významnou mezistanicí pro všechny projíždějící povozy. Železniční společnost v roce 1903 odkoupila za 55 000 dolarů velkou část farmy vdovy Helen Stewart a o dva roky později pozemky rozprodala za 265 000 dolarů spekulantům a investorům. A právě v této době se zde začaly budovat základy budoucího slavného Las Vegas. Už v roce 1909 mělo město šest hotelů a jedenáct salonů. Skutečný zájem o Las Vegas se však rozpoutal se stavbou přehrady Hoover Dam v roce 1931. Téhož roku byly v Nevadě oficiálně povoleny hazardní hry. Do Nevady se okamžitě začali stahovat hráči z ostatních států, kde byl hazard zakázán. Las Vegas se začalo rychle rozrůstat a bohatnout. V jeho středu, okolo ulice Fremont Street, vyrůstala jako houby po dešti první oficiální kasina. Významný obrat ve vývoji města nastal v roce 1946, kdy Bugsy Siegel a Meyer Lansky otevřeli na Las Vegas Strip hotel Flamingo. Byla to zdejší první významná mafiánská investice. Až dosud se mafie zaměřovala především na Chicago a Miami. Pro Siegela výstavba Flaminga znamenala konec. Šéfové mafie ho podezírali, že část peněz zpronevěřil, a tak jej nechali zavraždit. V Las Vegas už ale mafie zůstala. Jen do roku 1957 tu mafie postavily celkem osm velkých kasin, mezi nimi hotely Tropicana a Sahara. V šedesátých letech se novinářům podařilo místní mafiánské praktiky poodhalit a Las Vegas se dostalo na titulní stránky novin. Co lidé doposud tušili a mocní utajovali, bylo najednou propíráno zcela veřejně. Město ovlivňují těžcí zločinci, bují korupce, nekalé obchody, praní špinavých peněz, existuje několik neobjasněných vražd. Trvalo však ještě dvacet let, než se FBI podařilo Las Vegas od mafie vyčistit.

 

ZÁBAVA MÍSTO HAZARDU

Dnes se z hráčského města stalo především místo zábavy. Nová éra Las Vegas začala v roce 1989 otevřením hotelu Mirage s umělou burácející sopkou v atriu. Po něm následovalo mnoho dalších. Všechny současné hotely a kasina mají něco společného – snaží se za každou cenu upoutat a strhnout na sebe co nejvíc pozornosti. Na prvním místě určitě svým rafinovaným až absurdním vzezřením. Luxor ve tvaru pyramidy přenese člověka do vzdáleného Egypta, do dávné doby faraonů. Mandalay Bay obklopují palmy, skleněná fasáda jeho vysoké budovy se leskne jako ryzí zlato. Hotel Excalibur se podobá pohádkovému hradu. New York, Paris a Monte Carlo miniaturizují slavná světoznámá velkoměsta. Ohromný komplex Venetian podává zase dokonalý obraz Benátek, včetně možné projížďky na gondolách. Hotely a kasina lákají zákazníky také nabídkou relativně levného noclehu. Jejich krásné tyrkysově modré bazény přitahují k pobytu hlavně v parných hodinách. Pořádají se různá malá i velká show a také koncerty. Zatímco v Evropě nepustí běžně do kasina nezletilého nebo nevhodně oblečeného člověka, v Las Vegas se v kasinech producíruje kdekdo – i maminky s kočárky. Co má člověk na sobě je téměř jedno. Akceptují se kvalitní dobře střižené obleky a elegantní šaty i obyčejná trička a kraťasy. Není se proto ani co divit hráčům, kteří vzpomínají na „staré dobré časy“, kdy se ještě v Las Vegas běžné používalo slovo gambling – hazard místo dnešního gaming – hraní, a na pokladnách nestály cedulky s nápisy typu: „Pokud máte dojem, že propadáte hazardu, nahlaste to bezplatným telefonickým hovorem na Péči o hazardéry“.

 

jackpot2

 

TOVÁRNA NA SNY

Necháváme se také zlákat cinkáním kovových mincí a usedáme u jednoho pestrobarevného blikajícího automatu. Kolem chodí namalované servírky v sukýnkách krátkých tak, že to víc snad ani nejde, a nabízejí všem hráčům zdarma nealkoholické i alkoholické nápoje. Nás si moc nevšímají, asi nehrajeme s dostatečným nasazením. Stačí pár prohraných dolarů a je nám jasné, že odvoz pytlů plných peněz se odtud asi moc často nekoná. Vydáváme se tedy dál napříč pulzujícím Las Vegas, které má ubytovací kapacity až pro sto padesát tisíc lidí a další hotely stále přibývají. Město je zabezpečeno asi třiceti nemocnicemi, v přibližně padesáti kaplích vejde ve svazek manželský ročně přibližně osmdesát tisíc párů. Privátní kaple se budoucím novomanželům postará o celý obřad, o svatební oblečení, dokonce i o svědky. V Littel Chapel se dokonce kvůli sňatku nemusí ani vystupovat z auta. Rychlá svatba, rychlý rozvod, všechno je možné. Las Vegas je městem neuvěřitelných a nespočetných možností. Roční příjmy z turistiky tu činí okolo třiceti miliard dolarů a jenom kasina mají obrat asi čtyři a půl miliardy dolarů za rok. Prosakují však zprávy, že se Las Vegas nachází ve velmi těžké finanční situaci. Příjmy v mnohých kasinech klesají až o dvacet procent. Město hříchu i nadějí proto příliv nových „kavek“ opravdu potřebuje.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group