ikoktejl

Žraloci na dotyk

Žraloci na dotyk

 

   Text a foto Petr Stolz

 Většina potápěčů, pokud již zamíří do Austrálie, volí pro potápění Velký bariérový útes. Austrálie však nabízí mnohem více zajímavých možností, kam za potápěním vyrazit. Většina letů, které sem míří, má za cíl Sydney. Proto je poměrně snadné si naplánovat několik dní potápění v Sydney a jeho okolí.
V samotném Sydney je hned několik pěkných lokalit, které nezklamou ani nejnáročnější potápěče. V úvodu bych chtěl upozornit, že i přes svou zeměpisnou polohu je zde voda celoročně poměrně chladná a ani v letních měsících její teplota nepřekračuje 22 stupňů Celsia, i když teplota vzduchu v podstatě neklesá pod 30 stupňů. Potápěčské podmínky jsou většinou dobré. Viditelnost se pohybuje v rozmezí 5–20 metrů. Na některých lokalitách je nutná práce s přílivovými a odlivovými tabulkami, protože proudy zde mohou být velmi silné.
Pro potápění v Sydney bych doporučil následující lokality:
  

   La Perouse (Bare Island)

Ostrov sám o sobě je vlastně pevností, která má poměrně úsměvnou historii, z níž si možná vzali inspiraci někteří zadavatelé veřejných zakázek v České republice. V roce 1877 bylo rozhodnuto o výstavbě strategické pevnosti, která by chránila vjezd lodí do zátoky Botany. O několik let později však inspekce ještě před dokončením pevnosti zjistila, že stavitel použil levnější a nevhodný beton, který nesplňoval předepsané technologické podmínky pro vojenskou pevnost. Z původního určení tedy nakonec sešlo a stavba sloužila pro výcvik vojáků a později jako ubytovna pro vysloužilé vojáky. V dnešní době patří okolí ostrova k nejvíce navštěvovaným potápěčským lokalitám v Sydney. Za pěkného počasí se zde během dne může vystřídat i 200 potápěčů. Dno tady sice neklesá do závratných hloubek, je spíše pozvolné, s běžně potápěnou hloubkou do 20 metrů. Při ponoru můžete spatřit několik druhů nahožábrých plžů a také mořských koníků, k nimž patří Idiotropiscis lumnitzeri – bez českého názvu, koníček břichatý (Hippocampus abdominalis), koníček queenslandský (Hippocampus white) a mořský dráček řasovník protáhlý (Phyllopteryx taeniolatus). Posledně jmenovaný druh je z výše uvedených nejzajímavější a při troše štěstí ho zde můžete spatřit v podstatě kdykoli. Narozdíl od mořských koníků má mnohem delší tlamu, tělo je poseto množstvím jakoby listových výrůstků a má ocas, který nemůže stočit. Je také poměrně velký (až 46 cm). Jedná se o endemický druh, který se vyskytuje pouze u východní Austrálie. Při trochu větším štěstí tady můžete spatřit i vějířníka třásnitého (Solenostomus paradoxus). Z rybího osazenstva se tu vyskytují všechny běžné druhy ryb východní Austrálie, občas sem zabloudí i žralok písečný (Carcharias taurus) nebo lachtani (Arctocephalus pusillus doriferus).

  

   Gordons Bay
Na jihu od centra Sydney se nachází menší zátoka s názvem Gordons Bay. Tato lokalita je pěkným místem, kam lze vzít na výlet celou rodinu. Parkování je tady snadné, z obou stran zátoky Gordon jsou písečné pláže a je tu i několik kaváren, kde lze posedět u výborné kávy a kochat se výhledem na moře. Pro nás potápěče je ale nejdůležitější to, co je pod vodou. Dno na této lokalitě pozvolna klesá přibližně do 8 metrů. Je tady zlom v podobě stěny, která končí v hloubce asi 15 metrů a přechází v písečné dno. Dno před stěnou tvoří jakýsi val, široký přibližně 10 metrů. Stěna se táhne napříč celou zátokou. Spatřit můžete murény, sépie, chobotnice, mnoho druhů nahožábrých plžů, přátelské modré pyskouny, kteří vás mnohdy následují celý ponor a snaží se vyloudit něco k snědku, ale i mnoho dalších ryb. Na písečném dně před stěnou většinou bývají trnuchy (Neotrygon kuhlii), a to v poměrně velkém počtu.
  

   Camp Cove (Laing Point Reserve)
Dno je tady poměrně fádní a běžné potápěče nejspíše nezaujme. Nicméně tato lokalita je asi nejlepší volbou pro milovníky makro života. Je možné spatřit mnoho nahožábrých plžů. Běžně uvidíte obvyklé druhy nahožábrých, jako např. Ceratosoma amoena, Aeolidiella indica, Chromodoris elisabethina, Chromodoris hunterae, Chromodoris splendida, Flabellina rubrolineata, Glossodoris atromarginata, Phyllidiella pustulosa, Pteraeolidia ianthina, a mnoho dalších. Z větších tvorů tady bývá žralok různozubec portjacksonský (Heterodontus portusjacksoni), několikrát jsem uviděl sépie, chobotnice, pyskouny atd.
  

   North Bondi
Lokalita pro zkušenější potápěče. Na dně se nacházejí velké skalní formace. Jsou tady i dvě menší jeskyně – Split Cave a Cathedral Cave. Potápět se na této lokalitě můžete pouze za bezvětří v době mezi přílivem a odlivem. Cape Solander – asi nejhlubší lokalita, kterou lze potápět ze břehu v okolí Sydney, s hloubkou kolem 30 metrů. Je zde krásná stěna, spatřit můžete různozubce portjacksonské, wobegongové, trnuchy, obří sépie a mnoho hejnových ryb. Při obtížném přístupu do vody a silných přílivových a odlivových proudech je na místě opatrnost. Lokalita však určitě stojí za návštěvu. Viditelnost totiž často přesahuje 30 metrů.
Pro milovníky vrakového potápění Sydney nabízí hned několik vraků. Některé jsou dostupné i pro rekreační potápěče, jiné leží v trimixových hloubkách. Za zmínku stojí Centurion (hloubka 19 m), Valiant (hloubka 27 m), SS Bombo (30 m) – pěkný vrak s velkým množstvím ryb, Coolooli (38–48 m) – jeden z největších vraků v okolí Sydney, uvidíte též mnoho ryb, SS. Undola (48 m) – velmi zachovalý vrak, který nezklame i při opakované návštěvě, Annie Miller (45 m) – opět krásný, zachovalý vrak s velkým množstvím ryb, Dee Why – uměle potopená loď, nyní slouží jako umělý útes. Původně se plavila jako trajekt.
Pokud se budete chtít vydat za potápěním mimo Sydney, k nejlepším volbám by patřily tyto lokality:
Nelson Bay – přibližně dvě hodiny jízdy autem na sever od Sydney. Nachází se tady hned několik výborných lokalit. Osobně mám nejraději lokalitu Fly Point. Je to asi nejlepší lokalita pro milovníky makro života. Množství nahožábrých na této lokalitě je až neuvěřitelné. Lokalita má snadné parkovaní a jednoduchý přístup do vody. Je vyhledávána i začátečníky. Potápění je možné jen v době mezi přílivem a odlivem.
Pokud budete cestovat terénním automobilem, můžete si udělat asi třicetikilometrovou projížďku po nedaleké pláži, ohraničené vysokými písečnými dunami. Lze tam volně kempovat, rybařit, nebo se na prknech klouzat z dun.
Forster – pokud budete pokračovat více na sever, dojedete do městečka Forster. Je zde několik výborných lokalit pro pozorování žraloků písečných. Nicméně mnohem lepší volbou pro spatření těchto paryb je Fish Rock.
South West Rocks – Fish Rock – 4 hodiny jízdy autem na sever od Sydney.
Tuto lokalitu hodnotím asi jako nejlepší v celém Novém Jižním Walesu. Z ospalého městečka South West Rock vyjíždějí dvě potápěčská centra ke skalní formaci Fish Rock, která je přibližně 3 km od pobřeží. Jízda člunem trvá kolem půl hodiny a zážitek spojený s překonáváním přílivových vln, které jsou tři-čtyři metry vysoké, stojí za to. Samotný Fish Rock jsou dvě skály, které leží nedaleko od sebe. Větší z nich vystupuje pět metrů nad mořskou hladinu. Pod ní je také 150 metrů dlouhá jeskyně – tunel, napříč celým ostrovem. Lodě většinou kotví na jižní závětrné straně ostrova. Odtud lze v hloubce 24 m vplout do jeskyně. Uvnitř jsou desítky langust, humři, krevety a velká hejna menších ryb. V jeskyni je většinou slabý proud a o mnoho teplejší voda, nežli vně jeskyně. Na jejím druhém konci již můžete spatřit to, za čím sem všichni potápěči míří – žraloky písečné. Ti se zde trvale zdržují v hojném počtu a není problém jich tu vidět i čtyřicet. Ve dne žraloci zaplouvají asi dvacet metrů do jeskyně, kde se otočí a plují zpět. Pokud se budete držet co nejvíce u dna a strany jeskyně, nebudete je obtěžovat a oni vás budou nerušeně míjet ve vaší těsné blízkosti. Samotné držení se u dna má však jedno dost podstatné úskalí. Jeskyni a její okolí si oblíbili žraloci vobegongové. Ti odpočívají na dně jeskyně a jsou výborně maskovaní mezi kameny. Působí dojmem klidných, přátelských ryb. Zdání však klame a mnoho pokousaných potápěčů by to mohlo jen potvrdit. Patří k nejrychleji na kořist útočícím žralokům a to, že je to zrovna vaše ploutev, noha nebo ruka, jaksi nerozlišují… Mohou dorůst do délky lehce přesahující tři metry. Proto se při kontaktu se dnem opravdu vyplatí ostražitost. Žraloci píseční dorůstají do délky kolem čtyř metrů. Známi jsou hned pod několika jmény. V Austrálii jako grey nurse shark, v Africe jako spotted ragged-tooth shark a v USA a UK jako sand tiger shark. Většinou jsou to neagresivní žraloci, pokud nejsou vyprovokováni. Živí se kraby, langustami, makrelami, trnuchami, olihněmi, ale i jinými druhy žraloků. Rozšířeni jsou po celém světě. Jejich počet ale každým rokem dramaticky klesá. Samice má pouze jedno mládě ročně. Zajímavostí je, že žraločím mláďatům se vyvinou zuby před narozením a ještě v těle matky pronásledují a loví své sourozence. Nakonec zůstane pouze jediný – nejsilnější jedinec.
Jeskyně ústí do jakéhosi kaňonu v hloubce kolem 12–14 metrů. Kaňon je součástí přístupové cesty žraloků do jeskyně, a proto jich i zde spatříte několik desítek. Kromě žraloků lze v jeskyni vidět obří trnuchy, v okolí ostrova želvy, občas i perutýny. Kolem ostrova je možné uskutečnit několik ponorů. Krom jeskyně lze ponor zahájit v kanálu mezi ostrovy a nechat se unášet silným proudem, který je tady trvalý. I při tomto ponoru uvidíte mnoho žraloků. Jednou jsem jich viděl tolik, že jsem se jim se svou objemnou fototechnikou nedokázal v proudu vyhnout, a tak jsem je musel rukou odstrkovat, abych do nich nenarazil…
  

   Jervis Bay
Na jih od Sydney, asi dvě hodiny jízdy autem. Jervis Bay je velká zátoka. Bělostné pláže připomínají pláže Karibiku. Pro potápění si můžete vybrat ze čtyřiceti lokalit. K nejlepším lze zařadit The Docks – nenáročná lokalita, vhodná i pro začátečníky, s maximální hloubkou 20 metrů. Najdete tady dvě malé jeskyně. Slot Cave – název této lokality je poměrně zavádějící. Žádná jeskyně tu totiž není. Je zde pouze úzká pasáž, kde mohou plout dva potápěči vedle sebe. Lokalita je na severní straně zátoky, chráněná před převládajícími severovýchodními větry, které se tady vyskytují v letních měsících. Hloubka je zde do 20 metrů. K vidění je mnoho houbových porostů. Voda tu bývá velmi čistá. Stoney Creek – lokalita na jižní straně zátoky pro zkušenější potápěče. Ponor začíná v hloubce 25 metrů, odkud padá strmá stěna do hloubky přesahující 50 metrů. Můžete tady vidět velké gorgonie. Bývají zde silné proudy, a proto je možné naplánovat i driftový ponor.
V zimních měsících můžete při potápění nejspíš spatřit tuleně. Ti se tu zdržují v hojných počtech a určitě se na vás připlavou podívat. Celkově je zátoka Jervis pěkným místem, kam za potápěním vyrazit. Viditelnost se zde pohybuje v rozmezí 15-30 m.
  

   Lake Jindabyne
Na jih od Sydney, asi pět hodin jízdy autem. Jedná se o zcela odlišné potápění. V okolí Sydney není příliš mnoho lokalit, kde lze uskutečnit ponor ve sladké vodě, ale tato je jedna z nich. Jedná se o uměle vytvořené jezero. Před jeho napuštěním muselo být zrušeno několik menších osad. Jejich zbytky lze stále nalézt na dně jezera, stejně jako několik stařičkých náklaďáků Blitzer. Jezero se nalézá nedaleko národního parku Kosciusko. Park je poměrně rozlehlý a milovníci přírody si zde přijdou na své. Podniknout tu můžete mnoho treků, vyjižďky autem po prašných cestách. V zimě se jedná o jednu z mála oblastí, kde napadne sníh a je možné tady sezonně lyžovat v několika lyžařských střediscích.
Potápění v Austrálii není nijak regulováno, pokud se nejedná o potápění v chráněných oblastech (tam pak platí podmínky pro danou lokalitu – nutno ověřit předem). Celkově je zde potápění poměrně drahá záležitost, pokud se nepotápíte sami ze břehu. Nafoukání láhve stojí kolem 10 AUD, plus kolem 5 AUD za pronájem láhve na jeden den. Většina potápěčských center má hliníkové láhve o objemu 11,5 litru, s INT ventily. Do takové láhve lze natlačit 80 cu ft vzduchu (2264 litrů). Občas lze zapůjčit i ocelové Faber láhve s DIN ventily. Nitrox není moc rozšířen, ale lze ho sehnat, stejně tak i trimix a dvojčata. Zapůjčení kompletní výstroje na jeden den se pohybuje kolem 100 AUD. Za ponor s doprovodem zaplatíte tak něco kolem 100 AUD.
Stát Nový Jižní Wales má co nabídnout i nepotápěčům. V Sydney je samozřejmostí návštěva světoznámé budovy opery, procházka po Harbour Bridge, na jehož vrcholový oblouk vás za poplatek vezmou průvodci. Za zmínku stojí prohlídka Queen Victoria Building, Sydney Tower, ale i některého z nesčetných parků. V nich jsou rozmístěny veřejné, většinou plynové grily, a vy si tak můžete, většinou zdarma, ogrilovat donesené pokrmy. V Sydney je také velká zoo, oblíbená zejména dětmi, stejně jako mořské akvárium, nacházející se přímo v samotném centru Sydney. Featherdale Wildlife Park uspokojí mnohé z vás, protože zvěř (klokani, emu apod.) většinou volně pobíhá mezi návštěvníky. Můžete si zde také pochovat a pohladit některou z koal.
Za návštěvu určitě stojí Modré hory, vzdálené asi hodinu jízdy autem, západně od Sydney. Pokocháte se nádhernými vyhlídkami do údolí Modrých hor, lze navštívit deštný prales, jeskyně (Jenolan) a vodopády. Můžete tady také podniknout mnoho výšlapů do přírody, atd., atd.
Zajímavých míst, která lze navštívit, je tu tolik, že by to vydalo na samostatný článek…
Sydney a potažmo celá Austrálie je poměrně drahou destinací. Ceny letenek se pohybují v rozmezí 20–35 000 Kč. Ubytování v hotelech a motelech pořídíte od 80 AUD výše. Potraviny v obchodě jsou na cenové úrovni podobné ČR, jídlo v restauracích je zhruba jednou tak drahé. Litr benzinu přijde asi na 20 Kč.
S Austrálií má Česká republika vízovou povinnost. Díky našemu členství v EU jsme však byli přeřazeni do států se zjednodušenou vízovou povinností a vízum si proto můžete vyřídit během několika minut za pomoci internetu.
Také bych měl upozornit, že Austrálie má jedny z nejpřísnějších podmínek pro dovoz čehokoli do země. V žádném případě nelze dovážet maso a masné výrobky, zeleninu a většinu čerstvých potravin. Dřevěné výrobky a výrobky ze zvířecích materiálů (včetně např. přívěsků) byste měli nahlásit a celníci je podrobí kontrole. Stejně tak se ujistěte, že podrážky vašich bot jsou čisté, bez písku apod. Pokud převážíte potápěčskou výstroj, musí být suchá a čistá, bez jakýchkoliv rostlinných zbytků. Pokud si nejste jisti, je lepší výrobek uvést do formuláře a nechat ho podrobit kontrole. Pokuty za neoznámení rizikového zboží jsou vysoké. 

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group