ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

V palbě samopalů

 

samopalyPtala se Ludmila Veselá, foto archiv R. Mikoláše

 

Mezi místa, která učarovala zpravodaji Českého rozhlasu Robertu Mikolášovi (můžeme ho slyšet na Radiožurnálu), patří v Číně pouště a polopouště autonomní oblasti Vnitřního Mongolska, v Chuejské autonomní oblasti Ning Sia chrám na hoře Sien-jen-s´ a v Tibetu pak klášter Samjä.

 

Mezi dalšími, která měl možnost navštívit, lze jmenovat mystickou a legendami opředenou oblast více než dvou tisíc pagod a chrámů v myanemském Baganu, v Kambodži Bokor, v Laosu horské kmeny u hranice s Čínou a v Indonésii ostrov Rinca jako vystřižený z filmu Karla Zemana Cesta do pravěku. K místům, která poznal, říká: „Bez lidí by tato místa byla ,mrtvá', proto nejradši vyprávím o jejich životních osudech…“ Vaše životní moto zní – svět je krásné místo k narození...

 

Které místo považujete za nejkrásnější?

Nejkrásnější? Asi český venkov. Krajina, architektura. S lidmi je to bohužel často horší. Mám rád české a moravské hory, Orlické, Lužické, Beskydy, Jeseníky. Nádherné je i Česko-saské Švýcarsko. K nejoblíbenějším místům pak určitě patří hřbitov v Sobotce pod zámečkem Humprecht, kde odpočívá Fráňa Šrámek. A pak nedaleké údolí Plakánek u hradu Kost. Z českých měst se mi nejvíce líbí Nové Město nad Metují a z vesnic Žumberk. Ze světa patří k nezapomenutelným Viktoriiny vodopády a kráter Ngoro Ngoro. Miluji divokou, nespoutanou přírodu. V Evropě pak za nejhezčí země považuji Francii a Rumunsko. Jak je na tom v tomto směru Čína? S Čínou je to složitější. Je to sice obrovská a neuvěřitelně rozmanitá země, ale najít místo nenarušené lidskou činností či dokonce bez lidí je velmi obtížné. Turismus je v Číně hodně rozšířený, organizované výpravy potkáte jak u největšího vodního díla na světě Tři soutěsky, tak i u nejvýše položeného slaného jezera na Zemi Nam Tso v Tibetu. Všude jsou čtyř a víceproudé silnice, po kterých pohodlně dojedete až k dané pamětihodnosti, posvátné hoře nebo buddhistickému chrámu. Přesto v provinciích Jün-nan a Čching-chaj se dá, jak se říká, ztratit v divočině a vyrazit za příslušníky etnických menšin, které už jinak většinou jen dotvářejí barevnou kulisu při různých představeních pro čínské turisty. K výjimkám patří i „tibetské údolí králů“ nebo severovýchod autonomních oblastí Sin-ťiang a Vnitřního Mongolska.

 

Byl jste zpravodajem na Balkánu, zažil jste třeba v Kosovu nebo Makedonii nějaké drsné chvíle?

Do hlavně samopalu jsem na Balkáně hleděl několikrát, z rukou Srbů i Albánců. Hloupost, aspoň podle mne, jsem udělal jen jednou, když jsem se snažil dostat k albánským povstalcům nad Tetovem v Makedonii. Shora pálili Albánci, zdola makedonští vojáci a já pobíhal mezi tou změtí kulek. Blázen. Od roku 2006 jste stálým zpravodajem pro Čínu a východní Asii, dá se vaše práce srovnat třeba s válečnými zónami v Africe, na Středním východě nebo na Balkáně? V Číně jde především o boj s úřady. Často si připadám jako Don Quijote, bojující s větrnými mlýny. Třeba nedávno, když jsem v S´-čchuanu natáčel situaci rok od ničivého zemětřesení. Prakticky neustále jsem se musel skrývat, policisté byli všudypřítomní, zadržovali zahraniční novináře, aby se nedostali k příbuzným zabitých dětí apod. Byla to doslova hra kočky s myší. Děsivé jsou i životní podmínky na čínském venkově, zejména v oblastech, kde se těží tak potřebné uhlí. Dostal jsem se do jedné malé vesnice v autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko, postavené na haldách uhlí hořících čtyřicet let! Lidé ponechaní na pospas bohu i osudu. Podle oficiálních údajů v této oblasti umírá patnáct procent všech nově narozených dětí a batolat. Čína je zemí s největšími rozdíly na světě mezi chudými a bohatými.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group