ikoktejl

Plechová vzpomínka

Plechová vzpomínka

 

   Text a foto Václav Kříž, člen HDS č.46

 V sobotu 17. dubna bylo v neratovickém kulturáku živo. Sešli se tu členové Společnosti pro historii potápění HDS CZ (Historical Diving Society), na svém zasedání. A aby mělo jejich setkání hluboký smysl, mimo toho že se rádi vidí, tématem dne se staly potápěčské helmy. Každý, kdo měl doma nějaký ten historický hrnec, do kterého si staří potápěči kdysi vkládali hlavy, ten byl vítán. Sešlo se tak na dlouhých stolech 47 sběratelských kousků původem z celého světa, od Koreje až po českou kotlinu. Nechyběly naprosté unikáty, vyrobené kdesi v garáži, právě tak jako helmy světových firem z USA  nebo Anglie. Zajímavou přednášku měl na toto téma Olda Lukš, exprezident Svazu českých potápěčů a soudní znalec v oboru potápění. A nebyl sám, po něm stejně zajímavě promluvil i Ota Brázda, bývalý profesní potápěč s letitou praxí právě s některými z vystavovaných exponátů. Během dne byly všechny helmy nafotografovány a podrobně zdokumentovány pro potřebu potápěčské sekce Technického muzea, se kterým HDS pilně spolupracuje.

K setkání potápěčských historiků v sále neratovického kulturního domu se váže ještě jeden dojemný příběh, při kterém nezůstane oko suché.

Před třiceti lety se rozhodl mladý a perspektivní svazarmovský potápěčský instruktor a začínající speleolog Jirka Hovorka pojmout za manželku krásnou adeptku potápění Marcelu Krbůškovou. A aby nebyla svatba taková obyčejná, ale v duchu potápěčského nadšení té doby, vyšťourali v potápěčském klubu starou helmu. Oprášili ji a použili jako rekvizitu pro stvrzení aktu společného rozhodnutí.

Když jsme se 17. dubna sešli nad onou zmíněnou hromadou krásného starého železa a mosazi, došlo mezi přítomnými samozřejmě i na vzpomínku na tehdejší svatbu. Stačilo pár dotazů, pamětníci se podrbali na hlavách a za několik okamžiků už Jarda Klepal, věren svému jménu, spiklenecky poklepal na tu pravou. A tak si Marcelka po třiceti letech znovu osvěžila vzpomínky na ten nejkrásnější den…

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group