ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Zázrak, nebo pohroma?

 

zazrak2Text: Lenka Stránská

 

Kdyby se sešli botanik, kosmetička, lékař a ekolog a začali se bavit o významu eukalyptu (blahovičník kulatoplodý), pravděpodobně by se neshodli.

 

Lékař by argumentovat tím, jaké zázračné účinky mají jeho silice na lidský organismus, jak pomáhá při onemocnění horních cest dýchacích, astmatu a zánětu hrtanu. Botanik by oponoval: „Je to bič subtropů a tropů celého rozvojového světa!“ Eukalypty totiž neposkytují stín, protože se jejich listy otáčejí ke slunci hranou čepele. Opadlé listy jsou navíc fytotoxické (podobně jako u nás třeba listy ořešáku), takže podrost nemá šanci. Ekolog by se možná přidal a zdůraznil by, že eukalypty jsou doslova pumpou na spodní vodu – silně odvodňují místa, kde jsou vysazené. Kvůli tomu dochází k vytvoření sterilních, vegetací nekrytých ploch vystavených slunečnímu záření, které jsou, zvláště na svazích, předurčené k erozi. Zároveň by však musel přiznat to, že jsou pro místní obyvatele užitečné jako zdroje paliva, lze je ořezávat a pařezina skvěle obráží a rychle roste. Ovšem použití eukalyptů k zalesňování je podle odborníků doslova zločinem na krajině. Kosmetička by mohla argumentovat tím, že strom sice nestíní, ale jeho listy skvěle osvěžují vzduch a eukalyptová silice si díky příjemné vůni a baktericidním účinkům našla místo v parfumerii. Neobejdou se bez ní například pánské přípravky na holení, přidává se do zubních past a koupelových přípravků. Jako dobrý duch by mohl z onoho světa nad touto odbornou diskusí bdít německý botanik Ferdinand von Müller, který byl v letech 1857 až 1873 ředitelem botanické zahrady v Melbourne. Právě on totiž blahovičník pro odborný svět objevil. Zabýval se účinky eukalyptové silice a zjistil, že má repelentní a antibakteriální účinky. O eukalyptus byl ve světě velký zájem, a tak se brzy dostal do Evropy, Afriky, Kalifornie a mimotropických oblastí Jižní Ameriky. Původně australská dřevina se tak brzy přidala k těm rostlinám a živočichům, na které narazíme i na místech, kde bychom je nečekali. Je málo pravděpodobné, že by se rozpravy zúčastnila také koala medvídkovitá a zástupce aboridžinců. Pokud by se tak stalo, předpokládejme, že ten první by si tiše pochutnával na listech a jeho blažený výraz by napovídal, že mu rozhodně nevadí, že jsou jedovaté. Však si s ním jeho játra poradí. Australský domorodec by potvrdil, že tento strom je pro jeho lid všelékem. Léčí horečku, pomáhá proti revmatickým bolestem a úplavici. Působí prý i jako protijed proti hadímu uštknutí. Diskuse by tedy pravděpodobně skončila patem. Ostatně eukalyptu je to lhostejné. Jeho pravlastí byly kdysi Austrálie a Tasmánie, jen pár druhů rostlo na Nové Guineji, v Indonésii a Filipínách. Nebýt onoho nadšeného botanika, nedělal by eukalypt vrásky odpůrcům jeho rozšíření po světě, ale ani neposkytl úlevu těm, kteří to potřebují.

zazrak

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group