Archiv vydání magazínu Koktejl
Pohoří VOLNOSTI
- Kategorie: 2009 / 12
TEXT A FOTO: ANTONÍN J. GRIMM
Nápad vyrazit do rumunských hor autem mě okamžitě zaujal, kde jinde v Evropě můžete s offroadem dovádět v horách bez omezení? Centrem naší výpravy je krasové pohoří Apuseni na západě Rumunska, prvním testem pro nás i auta je výjezd na nejvyšší horu Cucurbata Mare (1849 m n. m.).
Cestou zastavujeme u horské osady. Pár polorozpadlých dřevěných baráčků, chlívky pro dobytek a nesměle vykukující, převážně starší obyvatelé. Po chvilce všichni ztratíme ostych, přicházejí úsměvy a i pozvání. Dozvídáme se, že těch několik lidí zde žije celoročně, a že mladí, jak to tak bývá, odešli do měst. Pokračujeme kamenitou cestou, kde potkáváme zřejmě místní šílence ve staré dacii. Po hodině za volantem a skoro kilometrovém převýšení vystupujeme na vrcholu hory. Zde na nás čeká odměna v podobě nádherného výhledu. Návštěvníky do pohoří Apuseni přitahují především rozsáhlé krasové oblasti s jeskynními systémy, soutěskami, propastmi a divoká příroda minimálně zasažená turistickým průmyslem. Další naší zastávkou je největší rumunská ledová jeskyně Scărişoara. Zde již platíme symbolické vstupné a sestupujeme po strmých schodech do království sněhu a ledu s teplotou okolo nula stupňů Celsia. Cesta pokračuje dál a naše kolona Mercedesů ML potkává místní horaly na povozech a žebřiňácích tažených zvířaty. Občas míjíme dacii s minimálně pěti lidmi. Za hustého deště potkáváme odvážnou dvojici cyklistů. Po osmi hodinách za volantem po cestách plných děr, bláta, kaluží a kamenů jsme ujeli celkem 85 kilometrů, což představuje těžko uvěřitelný hodinový průměr jedenáct kilometrů. Nocujeme na náhorní planině Padiş. Ráno sestupujeme příkrou lesní stezkou k největší místní lahůdce, kterou je okruh ponorných hradů – Cetălile Ponorului. Jedná se o nejvýznamnější lokalitu celého pohoří.
Vytváří ji tři otevřené propasti obrovských rozměrů (hloubka 250 metrů, celková délka 500 metrů a šířka 150 metrů), které jsou propojeny ponornou řekou Galbenou. Vstup vede skrz největší jeskynní bránu v Evropě. Její výška je 74 metrů a šířka 30 metrů. Poslední zastávkou je soutěska Cheile Galbenei. Odhodlaně postupujeme proti proudu řeky, několikrát za pomoci ocelových lan, dvakrát procházíme krátkými jeskyněmi a kocháme se vskutku divokou přírodou soutěsky. Na jejím konci vyvěrá asi desetimetrový vodopád řeky Galbeny, která se propadá do podzemí několik kilometrů odtud právě v Ponorných hradech. Nedotčená, panenská příroda, horská jezera, krasové jeskyně a stezky, kde nepotkáte živáčka, činí z rumunských hor velmi romantické místo. V horách stále ještě můžete kempovat, kde chcete, rozdělávat oheň i pohybovat se autem cestou necestou. Ve vesnicích v podhůří, v nichž si člověk připadá, jako by se vrátil o několik desítek let nazpět, potkáte ochotné, milé a pohostinné lidi, kteří vám kdykoli nabídnou pomocnou ruku. Snad také proto má tato oblast pro turisty takové kouzlo.