ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Pohoří VOLNOSTI

 

pohoriTEXT A FOTO: ANTONÍN J. GRIMM

 

Nápad vyrazit do rumunských hor autem mě okamžitě zaujal, kde jinde v Evropě můžete s offroadem dovádět v horách bez omezení? Centrem naší výpravy je krasové pohoří Apuseni na západě Rumunska, prvním testem pro nás i auta je výjezd na nejvyšší horu Cucurbata Mare (1849 m n. m.).

 

Cestou zastavujeme u horské osady. Pár polorozpadlých dřevěných baráčků, chlívky pro dobytek a nesměle vykukující, převážně starší obyvatelé. Po chvilce všichni ztratíme ostych, přicházejí úsměvy a i pozvání. Dozvídáme se, že těch několik lidí zde žije celoročně, a že mladí, jak to tak bývá, odešli do měst. Pokračujeme kamenitou cestou, kde potkáváme zřejmě místní šílence ve staré dacii. Po hodině za volantem a skoro kilometrovém převýšení vystupujeme na vrcholu hory. Zde na nás čeká odměna v podobě nádherného výhledu. Návštěvníky do pohoří Apuseni přitahují především rozsáhlé krasové oblasti s jeskynními systémy, soutěskami, propastmi a divoká příroda minimálně zasažená turistickým průmyslem. Další naší zastávkou je největší rumunská ledová jeskyně Scărişoara. Zde již platíme symbolické vstupné a sestupujeme po strmých schodech do království sněhu a ledu s teplotou okolo nula stupňů Celsia. Cesta pokračuje dál a naše kolona Mercedesů ML potkává místní horaly na povozech a žebřiňácích tažených zvířaty. Občas míjíme dacii s minimálně pěti lidmi. Za hustého deště potkáváme odvážnou dvojici cyklistů. Po osmi hodinách za volantem po cestách plných děr, bláta, kaluží a kamenů jsme ujeli celkem 85 kilometrů, což představuje těžko uvěřitelný hodinový průměr jedenáct kilometrů. Nocujeme na náhorní planině Padiş. Ráno sestupujeme příkrou lesní stezkou k největší místní lahůdce, kterou je okruh ponorných hradů – Cetălile Ponorului. Jedná se o nejvýznamnější lokalitu celého pohoří.

 

pohori2

 

Vytváří ji tři otevřené propasti obrovských rozměrů (hloubka 250 metrů, celková délka 500 metrů a šířka 150 metrů), které jsou propojeny ponornou řekou Galbenou. Vstup vede skrz největší jeskynní bránu v Evropě. Její výška je 74 metrů a šířka 30 metrů. Poslední zastávkou je soutěska Cheile Galbenei. Odhodlaně postupujeme proti proudu řeky, několikrát za pomoci ocelových lan, dvakrát procházíme krátkými jeskyněmi a kocháme se vskutku divokou přírodou soutěsky. Na jejím konci vyvěrá asi desetimetrový vodopád řeky Galbeny, která se propadá do podzemí několik kilometrů odtud právě v Ponorných hradech. Nedotčená, panenská příroda, horská jezera, krasové jeskyně a stezky, kde nepotkáte živáčka, činí z rumunských hor velmi romantické místo. V horách stále ještě můžete kempovat, kde chcete, rozdělávat oheň i pohybovat se autem cestou necestou. Ve vesnicích v podhůří, v nichž si člověk připadá, jako by se vrátil o několik desítek let nazpět, potkáte ochotné, milé a pohostinné lidi, kteří vám kdykoli nabídnou pomocnou ruku. Snad také proto má tato oblast pro turisty takové kouzlo.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group