ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Tady jsme doma

 

domaTEXT: JIŘÍ ŠKODA, FOTO: Film "HOME" –

 

Elzevir Films/Europacorp Žijeme na planetě, která vznikla před 4,6 miliardami let. Víme však, kolik náhod vedlo k tomu, že je dnes obydlena neuvěřitelným počtem rozmanitých životních forem?

 

A známe všechny její krásy a chováme se k ní zodpovědně? Polovinu doby existence Země trvalo, než se na jejím povrchu objevily známky jednoduchého života. Byl to ale teprve první krůček na cestě k vývoji složitých organismů, ze kterých před pouhými několika sty tisíci lety vzešli předkové nás, lidí. Bytostí vybavených nadáním tvořit, ale i ničit. Historie našich vyspělých civilizací se už počítá jen na tisíciletí a o moderní době hovoříme pouze posledních několik desítek let. Těch několik desetiletí nám však stačilo k tomu, abychom povrch Země změnili k nepoznání. Po dlouhém období lidského vývoje a budování svého místa na světě jsme dospěli k bodu obratu. Jsme svědky nového urbanistického růstu, podníceného nikoli potřebou prosperovat, ale potřebou přežít. Jeden člověk ze šesti dnes žije v nebezpečném, nezdravém a přelidněném prostředí bez přístupu k základním výdobytkům civilizace, jako jsou čistá voda, kanalizace nebo elektřina. Znovu se šíří hlad, který ohrožuje skoro miliardu lidí. Po celé planetě vybírá chudina odpadky, zatímco vyspělý svět dál těží zdroje, bez kterých už nedokážeme žít. Stali jsme se závislými na ropě a dalších nerostných surovinách a ke své planetě se chováme jako nenasytní otesánci.

doma2
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group