ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KULT štíhlého těla

 

kultTEXT: HELENA JAROŠOVÁ, KATEDRA ESTETIKY FF UK

 

Styl odívání se často mění rychleji než roční období, ale jeden z vůdčích motivů módy vždy zůstává – tendence tvarovat lidské tělo. Co nás vede k tomu, že jednou svazujeme vlasy do drdolů, jindy je v módě prostovlasost, nebo že jeden čas obdivujeme mohutnou holubí hruď a jindy zase plochou?

 

Charles Baudelaire chápal módu jako „vznešenou deformaci přírody, trvalé a postupné úsilí o její reformu“. A pokud aspoň koutkem oka sledujete stále se proměňující módní trendy, musíte mu dát za pravdu. Češi jsou stále tlustší, přesto (či spíše právě proto) nám všechna média prezentují kult štíhlosti. Zeštíhlování a s ním spojené prodlužování tělesné siluety se ale požadovaly již v dávné historii. Většinou nám tento fakt uniká proto, že se požadavek na útlost postavy nevztahoval na celé tělo jako dnes, ale týkal se jen hrudníku a horních končetin. Pas býval často tak úzký a linií střihu ještě více opticky zúžený, že se o takových mírách dnešním modelkám ani nesní.Naopak boky, kříž, stehna a nohy se po celá staletí až do počátku 20. století zakrývaly dlouhými a objemnými sukněmi. Španělé dokonce o svých královnách tvrdili, že nemají nohy. Pod dlouhou sukni splývající se zemí totiž nikdo neviděl, a tak se věřilo, že se královny vznášejí. Tak dokonalé bytosti se přeci nebudou dotýkat špinavé země. Štíhlost souvisela i s jiným požadavkem – žena měla umět dokonale ovládat své tělo a chodit hrdě a vzpřímeně. Pomáhaly tomu těsné střihy živůtků, zepředu vkládané výztuže podobné širšímu pravítku a nakonec i korzety. Dvacáté století prezentuje ženské tělo jako celistvé, tedy i s boky, stehny a lýtky. Ženy oblékají krátké sukně, kalhoty, dokonce i plavky. Nová silueta moderního 20. století jakoby se podobala pavouku: malá hlava, drobné tělo a čtyři hubené končetiny – nahé nebo obepnuté látkou či úpletem. Od 60. let minulého století se více staráme o půvaby tělesné a je dost možné, že nepříliš hezkou tvář hravě vyrovná krásná útlá postava. Štíhlé tělo působí křehce a mladě. Připomíná nezralost až pohlavní ambivalenci nebo, jak se vznešeněji říká, androgynnost či andělskost, neboť andělé jsou bezpohlavní. Evokuje dojem lehkosti, ale také vizuální i hygienické čistoty. Pěstovaná štíhlost vede k péči o tělesnou zdatnost a způsobuje, že se i na ženském těle rýsuje reliéf muskulatury. Do ideálu ženské krásy tak vstupují mužské prvky. Přitom ženskost si lidé tradičně spojovali s oblostí, měkkostí a kyprostí. Ideál štíhlosti vypovídá i o tom, že se současné ženy neucházejí primárně o historickou roli matek, opatrovnic krbu a manželek, ale dávají přednost všemu, co navenek prezentuje jejich autonomnost, inteligenci a zdatnost. Ideály fyzické krásy lidského rodu se dnes vyznačují vzájemným ovlivňováním. Neunikla jim ani krása mužská. I ona podléhá vlivům, jejichž nositelkami byly původně ženy. Byly dekády, kdy se i u mužů zjemňovaly rysy typicky maskulinní, dnes se naopak upřednostňuje tělo samý sval a šlacha. Ještě dlouho však bude platit, že tělo ženské budou kamery vyhledávat mnohem častěji než mužské. A že modeling bude jedinou profesí na světě, kde budou ženy vždy vydělávat více než muži, ať už budou jejich tělesné proporce jakékoliv.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group