ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Křičet není třeba

 

kricet2Text a foto Dagmar Cestrová

 

„Ticho“ – slyšeli jsme všichni zašeptané slovo. Kluk, který ho pronesl, stál uprostřed jeviště o mnoho řad kamenných sedadel níž a nechtěl věřit vlastním uším: funguje to! I po devatenácti stoletích!

 

Chlapec byl jedním z turistů, kteří každoročně zamíří do míst odkrytých archeology v kyperském Kourionu. Radu, kterou dostal od ženy stojící vedle nás, tedy aby se postavil k důlku téměř uprostřed jeviště a něco řekl, tady slyší snad každý. A každý pak také ohromeně sleduje, jak se hlas mnohokrát zesílen odráží až nahoře v posledním patře sedadel. Stavitelé předchůdců dnešních divadel skutečně uměli kouzlit s akustikou.

 

OBNOVENÁ TRADICE

V tomto kamenném divadle sledovali antické hry diváci už ve druhém století před naším letopočtem – v době, kdy byl Kypr po Alexandru Velikém ovládán egyptskými Ptolemaiovci, aby se pak stal součástí Římské říše a město Kourion vzkvétalo jako jedno z hlavních sídel ostrova. Sledovali hru a v pozadí se otevírala úchvatná scenerie moře a skalnatého pobřeží. V prvním století před Kristem a století po něm přišla dvě velká zemětřesení, ale fórum bylo vždy znovu opraveno. Svého času bylo také přestavěno na arénu, kde tekla krev gladiátorů. Ve čtvrtém století však toto místo už potřetí poznamenalo další velké zemětřesení a vypadalo to, že tím jeho historie končí. Dnes si ale zvláštní atmosféru fóra na pobřeží Kypru plně vychutnávají současníci nejen při návštěvě historického města Kourion, ale i když usednou na kamenná sedadla z vápencových kvádrů jako diváci. Místo bylo v polovině minulého století restaurováno a nyní se tu dávají Shakespearovy hry, konají festivaly...

 

SPÍŠE SMEKNOUT

Fórum ale není jediným místem, kde se člověku tají dech nad tím, co lidé kdysi dokázali. Hned vedle divadla odkryli američtí archeologové pozůstatky rezidence z asi pátého století, známého jako House of Eustolios (palác Eustoliů), postaveného po zemětřesení na troskách původní luxusní vily. Unikátní zdiva, ale hlavně dobře zachované mozaiky dnes chrání před deštěm i sluncem speciální průhledná střecha a dává místu zvláštní kouzlo. Sídlo bylo postupně dostavováno, vznikly tu i římské lázně. Stavitelé byli natolik důmyslní, že je už tehdy dokázali vybavit vyhřívanou podlahou a dalšími vymoženostmi pro pohodlí, za které by se nemusela stydět ani současná doba. V sedmém století kvůli nájezdům arabských pirátů začali obyvatelé město Kourion opouštět. Mozaiky v paláci Eustoliů jsou velmi cenné. Právě ony potvrdily vědcům, že už v době stavby mělo křesťanství na Kypru dobré zázemí, protože dům patřil jeho příznivcům. Na Kypr křesťanství při své misionářské cestě přinesli už svatý Pavel a Barnabáš. Ke konverzi se jim podařilo přesvědčit i tehdejšího římského guvernéra. Kypr se tak stal prvním místem, kde vládl křesťan. Na Kypru také můžete slyšet teorii, že rozšíření křesťanství pomohla právě ničivá zemětřesení v prvním století před Kristem a v prvním století po Kristu, protože lidé, až dosud vyznávající kult Venuše (z pohledu křesťanů nečistý a hříšný), v těchto katastrofách viděli znamení, že je původní bohové opouštějí a je třeba žít jiným způsobem. A nové náboženství nabízelo něco zcela nového.

 

kricet

 

NEJVÝZNAMNĚJŠÍ MÍSTO

Světový věhlas ovšem Kourion nezískal „jen“ kvůli amfiteátru a rezidenci Eustoliů, je doslova nabitý starými památkami a jeho historie sahá až šestnáct století před Kristem. Nikoho proto nepřekvapí, že zdejší vykopávky archeologové považují za jedny z nejvýznamnějších na Kypru a dodnes ještě nebyly ukončeny. Vědci z pensylvánské univerzity tu začali s vykopávkami v roce 1934, místo archeologové zkoumají systematicky zhruba od poloviny sedmdesátých let. Místo vydalo spoustu pokladů (některé se dnes nacházejí v USA) a pomohlo poměrně přesně odhalit, jak kdysi lidé na Kypru žili. Kourion tak pochopitelně láká i turisty. Pro ty, kteří raději procházejí podobnými místy v klidu, aby mohli lépe vychutnat jejich genia loci, proto platí rada: vydejte se sem po ránu nebo k večeru, nebo zamiřte na Kypr mimo letní sezonu. Snáze tu pak propadnete představám, které tohle místo umí vykouzlit.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group