ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Doutníky balené načerno

 

doutniky2Text a foto Jan Langer

 

Nedávné rozhodnutí havanské vlády umožňuje zemědělským družstvům a drobným rolníkům odkoupit státní půdu do soukromého vlastnictví. Reforma má motivovat zemědělce ke zvýšení produkce tabáku na export.

 

Znamená to ale i pro drobné živnostníky možnost legálně pěstovat tabák a prodávat doutníky zahraničním turistům? Louis Martínez z jedné zapadlé vísky v provincii Pinar del Río, odkud pochází nejkvalitnější kubánský tabák, zasvětil výrobě doutníků celý svůj život. Přestože jeho kůlnu navštěvují diskrétně turisté z celého světa, musí svou obživu tajit. Licenci na výrobu doutníků nedostane a za listy, které k jejich výrobě musí nakupovat, vděčí známosti s plantážníky z polí, jejichž úroda je určena státním továrnám. Vše je tedy záležitostí černého trhu, stejně jako u mnoha jiných kubánských komodit. Seňor Martínez žije v dřevěné chajdě, ve které má pouze postel, stolek s haldami sušených tabákových listů a papírovou krabici s hotovými výrobky. Zručnost, se kterou demonstruje celý proces, odráží sedmdesátiletou praxi. Svůj první doutník ubalil v šestnácti letech, od té doby prošlo jeho rukama s jemnými dlaněmi zvláčnělými od letité práce s tabákovými listy miliony criollos – místní odrůda aromatických hrubších tmavých listů. K balení používá dva druhy tabáku – vitola a cohiba, které dále rozděluje podle míry vysušení, přičemž sušší používá k vnitřní náplni a vlhčí a měkčí k zavinutí. Sám kouří jeden doutník denně, zásadně až po jídle. Dnes je mu osmdesát osm let a těší se pevnému zdraví. Na své řemeslo je patřičně pyšný. Svou živnost ale nemůže přiznat, proto k němu zavítá poskrovnu zahraničních návštěv. Naštěstí mu k přežití stačí za pesos convertible prodat jen několik doutníků. Stařec už ve své kůlně velké změny neočekává, ale možná, že jeho následovníci budou mít po nových reformách možnost koupit si vlastní půdu k pěstování tabáku a dostat pro svou obživu oficiální povolení. Ceny pozemků jsou sice v devizách, ale půdu pro pěstování tabáku a kávy bude údajně možné si od státu půjčit, jak avizoval Lugo Fonte, prezident Národního shromáždění drobných rolníků, pro server Cubaencuentro. Za jakých podmínek už však neupřesnil. Obchodování s vývozním artiklem bude zřejmě nadále podléhat přísné kontrole a státem stanoveným cenám.

doutniky

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group