ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Kde přebývá múza

 

muzaText a foto Václav Sojka

 

České Švýcarsko je krajina velmi členitá, plná bezedných roklí, do nebe čnících skalních věží a masivů. Plná monumentů. Jsou tu desítky skalních bran, z nich nejznámější je Pravčická brána, která je největší pískovcovou skalní branou Evropy.

 

Jsou tu desítky kaňonů, z nichž největší – kaňon Labe – je zároveň největší pískovcový kaňon Evropy. Ale i další menší kaňony, jako jsou soutěsky řeky Kamenice nebo Křinice, na první pohled ohromí svou velikostí. České Švýcarsko je krajina neobyčejně krásná. Svým půvabem inspirovala několik generací malířů. Dvěma švýcarským malířům, kteří vyučovali na Saské královské umělecké akademii v Drážďanech v polovině osmnáctého století, vděčí tato krajina za své jméno. Adrian Zingg a Anton Graff nazvali tuto krajinu Saským Švýcarskem. Česká polovina Labských pískovců začala používat název České Švýcarsko nedlouho potom. Mnoho překrásných obrazů, například Poutník nad mořem mlhy, v Saskočeském Švýcarsku namaloval malíř světového formátu – Caspar David Friedrich, nejvýznamnější malíř německého romantismu. Jeho krajiny byly nejvyšším, nejdokonalejším a nejtypičtějším zpodobněním myšlenky tohoto uměleckého hnutí. Romantická, krásná, tajemná, kouzelná je krajina, ve které jsem našel především svůj domov. Je to krajina velmi inspirující každého vnímavého návštěvníka. Výstižně se na adresu fotografů a mé krajiny vyjádřila kdysi jedna kolegyně, když poznamenala, že z Českosaského Švýcarska přinese dobré fotografie i blbec. Tahle krajina fotografa podrží. Je jako krásná modelka. Musíte se velmi snažit, abyste ji vyfotili tak, že není k poznání. Celé Saskočeské, nebo Českosaské Švýcarsko má rozlohu zhruba sedm set kilometrů čtverečních. Takhle velké pískoviště vystačí fotografovi na celý život. Fotografovat jsem začal, protože jsem v mé krajině viděl obrazy, o které jsem se chtěl podělit. Chtěl jsem přinést svědectví o úžasné krajině jak ji znám a vidím. Těžko se mi píše o krajině, kterou fotografuji. Vždyť ji fotografuji i proto, že neumím psát...

muza2

 

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group