ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Pro kroužek zasazený v nose

 

krouzkyText a foto Ivan Brezina, Maxim

 

Indický státeček Sikkim je vklíněn mezi Tibet, Nepál a Bhútán. V městečku Geyzing, které leží ve stejné nadmořské výšce jako Milešovka, se každou neděli koná velký trh.

 

Ženy z horských vesniček na něm nabízejí nejrůznější druhy lokální zeleniny a ovoce. Mnohem zajímavější jsou ale ozdoby v jejich nosech. Nánosnicemi se zdobí ženy ve všech himálajských státech od Pákistánu až po Bangladéš. V Indii tyto šperky slouží jako hrubý orientační znak, podle něhož poznáte, odkud žena pochází (ženy ze severu mívají nánosnici v levé dírce, ženy z jihu v pravé). Nepálky rozlišují kroužek v nosní přepážce zvaný bulak a postranní terčík zvaný dungri. V indickém Rádžasthánu zase nánosnice bývají tak velké a těžké, že jejich váhu rozkládá řetízek, které jde přes ženinu tvář do ucha. Většina asijských žen má hned několik nánosnic.. Střídají je stejně, jako Evropanky prsteny – ve všední den stačí malá, ale ve svátek ji vystřídá velká a bohatě zdobená. Často jde o filigránsky jemný zlatnický skvost, na němž nechybějí různé tepané symboly pro štěstí, případně drahé kameny a perly. Nánosnice se tak stává odznakem bohatství a sociálního statusu. Význam nánosnic se mění oblast od oblasti. V jižní Indii se jí říká nathu a jde o „povinný“ atribut vdané ženy. Nánosnice tu symbolizuje manželskou věrnost, mytologicky vztahovanou k bohyni Párvatí. V jiných oblastech se ale postupem času u nánosnice významy setřely. Stal se z ní prostě jen šperk, kterým se běžně zdobí i svobodné ženy. Podle dalšího vysvětlení zase nánosnice snižuje menstruační bolesti a usnadňuje porod (tradiční ajurvédská medicína totiž nos spojuje nervovými drahami s dělohou). Můžete se také doslechnout, že nánosnice ženám zesiluje čich a chrání je před infekcemi. Je jenom na vás, jestli tomu uvěříte... Šperk, který si většina z nás spojuje s Indií, přinesli do Indie v 11. století muslimští nájezdníci. Na starých sochách indických žen totiž nánosnice chybějí. Dnes je to především znak, který na první pohled rozlišuje pohlaví. Jste muž s piercingem v nose? Trhovkyně ze sikkimského Geyzingu se vám budou smát stejně, jako byste byl žena s plnovousem.

 

krouzky2

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group