ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Dlouhé noci bez konce

 

nociText Irena Páleníčková, foto Jiří Páleníček

 

Jsou dvě hodiny ráno a ulice se začínají vylidňovat. Marně hledáme hotel. Až poslední taxikář se slituje, jede před námi pomalu k hotelu a my za ním na kolech.

 

U recepce je i přes pozdní hodinu dav lidí. Bubny, pruhované dlouhé sukně, velké truhly s oblečením, zvláštní nápadné klobouky. Město Santa Cruz de Tenerife rozjíždí naplno svůj slavný karneval a náš hotel právě ubytovává autobus, který přivezl jednu z několika desítek tanečně-hudebních skupin. Přijeli jsme na největší slávu. Vše jinak odstartovalo už 15. ledna představením kandidátek na dětskou i dospělou královnu karnevalu. Pokud jde ale o přípravy, ty začaly už před rokem, hned jak skončil karneval předchozí. Jaký kostým vybrat a jaké tance nacvičit, abychom v příštím karnevalovém průvodu opravdu zazářili? V neděli 20. ledna 2008 se konala volba dětské královny a 30. ledna, den před naším příjezdem do hlavního města kanárského ostrova Tenerife, začala volbou hlavní královny nejdůležitější část karnevalu. Vyhlášení doprovázela velkolepá, i když podle kulis poněkud kýčovitá show, které se účastnila i Sophia Lorenová a Gerard Depardieu. V tomto roce byla vyčerpaně a poněkud křečovitě se usmívající světlovlasá královna karnevalu, Reina del Carnaval, skryta v kostýmu La Edad de Oro, který financoval obchodní dům Carrefour. Taková už je realita. Z pětadvaceti adeptek bylo oceněno sedmnáct – všechny reprezentovaly obchodní nebo bankovní domy, a jejich kostýmy i alegorické vozy, které byly s kostýmem propojeny v jeden celek, navrhovali slavní designéři, jejichž jména byla spolu se jmény firem uvedena na boku vozů. Ženská krása tak zanikala mezi stovkami flitrů, pavích per, zrcátek, žároviček a barev. Aby se krasavice nepropadla kamsi do nitra vozu, byla připevněna ke konstrukci sponou na širokém ozdobeném páse.

 

POHŘEB SARDINKY 

Termín karnevalu je proměnlivý stejně jako Velikonoce, se kterými je spojen, protože po jeho konci začíná čtyřicetidenní předvelikonoční půst. Protože Velikonoce jsou ve španělských zemích nejdůležitějším nábožensko-rodinným svátkem, je mohutné i jejich první připomenutí, tedy karneval. Desetidenní veselici zahajuje hlavní otevírací cabalgata (průvod), stejně velkolepá jako ta, která karneval uzavře. Ve Španělsku začíná půst stejně jako u nás Popeleční středou, ale karnevalové radovánky se většinou protáhnou až do neděle. Popeleční středu připomíná Pohřeb sardinky – masky vyprovázejí vůz se sardinkou určenou ke spálení. „Karnevalový průvod začíná hned tam, kde bydlím, večer půjdu poslouchat, třeba se tam uvidíme,“ usmívá se vrchní u snídaně. Už se evidentně těší. Ve městě je zatím normální páteční dopoledne. Jen občasné zákazy stání dávají tušit, kudy průvod půjde. V čínských obchodech sem tam někdo kupuje barevnou čepici nebo péřové boa. Potkáváme průvod dokonale vykulených dětí z mateřské školky. Učitelky se je marně snaží rozesmát. Většina dětí zjevně nechápe, proč mají na hlavách obří klobouky s králíky chroupajícími mrkvičku, ani proč si je každý fotí, a tak mají pláč na krajíčku. Ve čtyři odpoledne vyjíždějí na trasu průvodu čisticí vozy a lidé se židlemi začínají obsazovat chodníky. Dokonalá přehlídka všeho, na čem se dá sedět, pro všechny případy zabezpečená lepicí páskou nebo svázaná provazy. Usazují se první lidé. Jsou dobře vybaveni – termosky, deky, přepravky s jídlem...

 

UNAVENÁ KRÁLOVNIČKA

U Parku Granja, kde se bude řadit průvod, je v pět hodin odpoledne ještě celkem klid. Ani jeden alegorický vůz, ani jedna krasavice. Ty dorazí až na poslední chvíli, v 21 stupních Celsia by polonahým kráskám přece jen byla zima. Během hodiny přijíždí všech 25 alegorických vozů přihlášených do soutěže. Všichni se baví tím, jak se někteří řidiči s dlouhými kolosy marně snaží zacouvat na určené místo. Nakonec musí sednou za volant příslušník policie – upřímně řečeno, ani on se moc nevyznamenal. Obcházím vozy, bažantí a paví peří je skutečně pravé, i když často obarvené. Je na všech vozech, jedině na voze královny karnevalu chybí. Snad právě proto, že se odlišoval, královna vyhrála. První pojede dětská královna. Nápor několika dní je na ní vidět a holčička pokašlává. Zaujímáme strategické místo u kruhového objezdu, kde bude průvod začínat. Krátce po sedmé končí doprava. Během minuty nás pohltí dav diváků, mnozí z nich, především děti, jsou v kostýmech. Vozovku začínají pokrývat slupky z dýňových a slunečnicových semínek. V 19.50 nasadí tatínek dětské královně obří bílou paruku, v 19.55 vyplivne hlasatelka španělské televize žvýkačku a nasadí profesionální úsměv, ve 20.00 vpochodují na scénu klaunové – karneval je tady! První část je dětská. Kostýmy jsou neskutečně složité, děti se v nich jen obtížně sunou a občas musejí zasáhnout doprovázející rodiče, aby svého kácejícího se potomka uvedli do pochodu schopného stavu.

 

MASKY, MASKY, MASKY

Po půlhodině již začínají televizní kameramani zívat, jen když se objeví soubory sambových tanečnic, kamery obživnou a zaostří – jak jinak než na prsa – muži jsou po celém světě stejní, a tady se opravdu mají na co dívat. Tanečnice kypré i štíhlé, k tomu červené, žluté, modré a hlavně pestrobarevné kostýmy. Břišní tanečnice. Víc jižní a střední Amerika než Španělsko. Ani stopa po andaluských krasavicích a flamencu. Pořadí alegorických vozů se přestává dodržovat a mezi jednotlivé soubory a kapely vtrhávají maskovaní diváci. Hitler, Charlie Chaplin, Achilles, Fidel Castro s tlustou Kubánkou, Abraham Lincoln. Nejčastější maskou jsou muži oblečení za ženy. Jedna taková značně rozjařená „žena“ neustále bere hlasatelce mikrofon z ruky. Moto karnevalu mělo být čarodějnické, ale zdá se, že Harry Potter je už na Kanárech poněkud out, čarodějů se objevilo málo. Klasika je klasika, a tou je na kanárském karnevalu co nejvíc nahá tanečnice obklopená aureolou barevného peří. Ne nadarmo je tento karneval považován za druhý největší po karnevalu v Riu de Janeiro. Zapsal se i do Guinnessovy knihy rekordů, jednou se ho zúčastnilo ke čtvrt milionu masek. A jakou masku jsme měli my? „Vy masku nepotřebujete, jděte za cykloturisty“, ohodnotili na Tenerife naše oblečení. Projížděli jsme totiž ostrov na kole a se stanem. Kvůli nové trase, která několikrát křižuje ulice s normální dopravou, občas musí průvod zastavit, roztahuje se a do mezer přibývají noví a noví civilisté. Čas od času některá skupina zastaví, aby se nechala vyfotografovat. Míjí nás kluk, takové růžové miminko, a do kapsy si dává litrovou láhev whisky. O půlnoci jsme unaveni asi jen my, většina přihlížejících se připojila k průvodu a sešla dolů do blízkosti Plaza España, kde bude pokračovat radost až do rána.

 

noci2

 

TĚŽKÉ RÁNO

Vracíme se do našeho celkem seriózního hotelu. V osm ráno mají obě recepční stále ještě na hlavě lesklé barevné cylindry a nedá se říci, že by z jejich dechu nebyl cítit alkohol. Na snídani přicházejí přímo z karnevalu masky a nad šálky kávy pokračují v zábavě. Někomu dá dost velkou práci donést obsah svého hrnku ke stolu. Okolo deváté se město začíná dávat do pořádku a je vidět, že s tím má zkušenost. Celou trasu od začátku průvodu projíždějí kropicí vozy a silným proudem vody ženou před sebou všechny odpadky. Za nimi vycházejí speciální počišťovači s cisternou dezinfekce na zádech a ostřikují všechny sloupy, telefonní budky, zákoutí, poštovní schránky a vše, co mohlo posloužit k úlevě. Dostatek záchodů nebylo v lidských, natož městských silách zajistit, a pivo je dnes ve Španělsku hodně oblíbené. Nedaleko Plaza España několik barů ještě nezavřelo a poněkud unavené, poničené masky pokračují ve svém prvním karnevalovém dni. Na lavičce u přístavu spí trochu pocuchaný šedivý kníratý králíček či kocour. Boty si položil vedle kamenné lavičky a spokojeně pochrupuje. Na jedenáct kilometrů vzdálené městské pláži Playa de las Teresitas se už probouzejí první nocležníci, kteří si ani nestihli smýt šminky. Teď přicházejí ke sprchám a do písku stéká spolu s mydlinkami červeň tváří a čerň obočí.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group