ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Zrcadla vlastního života

 

zrcadlaText a foto Jiří Stránský

 

K mým největším snům patřilo již odmala cestování po dalekých a divokých zemích. Hltal jsem cestopisné knihy a obdivoval jejich hrdiny. Sotva jsem dospěl, sbalil jsem při první příležitosti batoh a vydal se na svou první pouť.

 

Bylo to po Austrálii, a já se za tři měsíce vrátil s nejkrásnějšími zážitky svého života. Přivezené fotografie tomu ale bohužel neodpovídaly. Kde se stala chyba? přemýšlel jsem. A tak začala další kapitola mého života – fotografování. Focení v exotických zemích je velice specifické, vyžaduje nejen perfektní znalost fotografických postupů a dlouhou praxi, ale hlavně fotografovu disciplínu. Narozdíl od focení v Čechách, kdy se můžete vracet na stejné místo mnohokrát během roku a čekat na ideální světlo, v zahraničí je to někdy pouze pár hodin, které má cestovatel v nabitém programu k dispozici. Výběr toho nejlepšího místa a připravení veškeré fotografické techniky pak musí probíhat velice rychle, protože na vše je jen velice málo pokusů. Na svých fotografických cestách mám velice specifický denní režim, který je ale zcela charakteristický pro každého fotografa, který to myslí s focením přírody a krajiny vážně. Lokalitu či přírodní úkaz pro focení vybírám podle mapy a podle vlastní nálady, jednoduše fotím tam, kde se mi líbí. Průvodce jsou bohužel většinou nepoužitelné, jelikož hledám místa civilizací nepoznamenaná a divoká. Davy turistů na vyhlídkách a přírodních atrakcích jsou pro mne většinou takovou překážkou, že pokud to jde, vyhýbám se jim. Pouze tak se může člověk dostat na opravdu úchvatná místa, kde stále vládne příroda a člověk je jen hostem a pozorovatelem. Když naleznu takové místo a vyberu si i přesnou kompozici, následuje jediná věc, kterou nelze ovlivnit. Čekání na ideální světlo může být otázkou několika hodin, ale také dnů. Každé ráno pak vstávám kolem čtvrté hodiny ranní a za tmy se škrábu na předem vybrané místo, abych za pár minut zjistil, že nad východem slunce je právě mrak a zkazí mi celé čekání. Zde nastupuje disciplína.

 

zrcadla2

 

Na té záleží, jak dlouho lze takový režim vydržet. Někdy mám potíž – přinutit se vstát do mrazu a ještě rozespalý se drápat někam na kopec, ale ty chvíle, kdy se vše povede a příroda přichystá něco úžasného a neopakovatelného, za to určitě stojí. Necítím se však jako vítěz, který přírodu pokořil, ale spíše jako oslavenec, který dostal krásný dárek. Kdo však pobyt v přírodě bere pouze jako nutné zlo k pořízení krásných snímků, brzy zjistí, že opravdu silné fotografie se mu prostě pořídit nepodaří. Nejde totiž jen o fotku samotnou, ale o styl života. Další nutnou podmínkou pro pořízení unikátní fotografie je jasná představa, jak má taková fotografie vypadat. Jaké světlo a odkud musí scénu osvětlit, jaká nálada musí z toho místa vyzařovat. Podle toho si pak vybírám i dobu, kdy se na vybrané místo vracím. Někdy čekám na poslední večerní světlo nebo červánky, jindy je ideální přicházející bouřka a někdy čekám i na počasí, které je pro jiné lidi naprosto nevhodné, jako je třeba mlha a nebo zataženo s mrholením. Samozřejmě, že přírodě se poručit nedá a často se vracím s úplně jiným snímkem, ale stanovit si ideál, kterému se chci přiblížit, je velice užitečné a motivující i pro další čekání.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group