ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Zelený symbol divokého západu

 

zapadText a foto Libor Kunte, ilustrace Dalibor Nesnídal

 

Zapadající slunce, prach zvířený kopyty koní, do morku kostí pronikající ryk indiánských bojovníků a siluety svícnovitě větvených kaktusů…

 

Takhle nějak si asi představuje každý snílek a romantik drsnou pouštní krajinu na jihozápadě USA, která byla němou kulisou různých, nesčetněkrát popsaných a zfilmovaných příběhů. Součástí tohoto přírodního divadla byl, je a bude také kaktus. A to ne ledasjaký! Karnegie obrovská, lidově nazývaná saguáro, je výraznou dominantou krajiny a vzhledem ke svým rozměrům má taktéž nezastupitelné místo v ekosystému. Hnízdí na ní ptáci, pyl a nektar z jejích květů, a především plody jsou důležitým zdrojem potravy pro mnoho živočichů. V minulosti byla karnegie také kultovní rostlinou indiánů kmene Tohono O´Odham (Papago). Ti dodnes češou plody dlouhými bidly se zahnutým zobanem na konci. Tato bidla zhotovují z odumřelých saguár, konkrétně ze zdřevnatělých cévních svazků. Ze sklizených bobulí vyrábějí různé sladké klevely nebo mírně prokvašený alkoholický nápoj. V minulosti dokonce vyráběli ze semen mouku. V jazyce Papago se plody saguár nazývají maške což v překladu znamená „hojnost dobrého“. Proto je doba zrání saguárových plodů označována jako hamaškat maške nebo-li „doba hojnosti dobrého“. Ještě před několika desítkami let existovaly obavy, že karnegie vymírá, protože se její semenáče objevují jen sporadicky. Dnes víme, že díky velké vnitrodruhové i mezidruhové konkurenci v pouštních podmínkách může nový jedinec obvykle vyrůst a dospět jen v případě, nahradí-li odumřelou rostlinu, která uvolnila místo. Podobné dohady se týkaly věku největších exemplářů. Poslední výzkumy ukázaly, že nejstarším exemplářům je přibližně 250 let. První květy v přírodních podmínkách se objevují asi za 75 let, kdy rostlina dosahuje výšky 2–2,5 m, a kdy také zakládá první postranní větve. Růstový potenciál karnegie je ovšem daleko větší, o čemž svědčí pokusy pracovníků Arizona-Sonora Desert Museum. Ty prokázaly, že karnegie zalévané během vegetace dvakrát týdně vykvétají již asi za dvacet let! Pěstování saguár ve středoevropských podmínkách není nijak složité. Semena klíčí zcela bez problémů a první dvě sezony nejsou se semenáčky žádné starosti. Většinou až starší rostliny ve sbírkách z neznámých příčin někdy zastavují růst, odumírají jim kořeny a na rostlinách se tvoří hnědé korkovité skvrny. Dnes se však začínají dovážet stovky rostlin z pěstíren produkujících kaktusy na Kanárských ostrovech. Zakoupit proto rostlinu vysokou třeba jeden metr je pouze otázkou peněz. Ovšem složit jakousi kaktusářskou maturitu a dočkat se v našich podmínkách u této rostliny květů, to je pořádný pěstitelský oříšek. A hlavně, s kaktusy je důležité začít co nejdříve – nejlépe hned po narození.

 

 

zapad2

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group