ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Pukům vládnou ženy

 

puky2Text a foto Alena Martinková

 

Na severní Moravě nedaleko městečka Vsetín je malebná valašská obec Kateřince. Když do obce přijíždíte po stále se zužující cestě, vůbec vás nenapadne, že právě v těchto místech je rodinný podnik, jemuž vládnou ženy, a který významně zasahuje do čistě mužského sportu – ledního hokeje.

 

Firma Gufex tu vyrábí hokejové puky, se kterými se hraje nejen na evropských kluzištích, v NHL a asijské lize, ale třeba také v Africe či v Austrálii. Vyvážejí se prakticky do celého světa. Výjimkou nejsou ani Nový Zéland či Mexiko a jedna dvě dodávky ročně dokonce zamíří i do Číny, která jinak zahrnuje svým zbožím celý svět. Hlavním odběratelem však zůstávají Spojené státy americké. Jak je možné dosáhnou v rodinném podniku se sedmi zaměstnanci takového úspěchu? Kromě sázky na kvalitu se firmě díky unikátní receptuře gumové směsi povedlo u hracích puků dosáhnout dvou jedinečných vlastností. První z nich je, že puky nerozbíjejí plexiskla v hokejových halách. Přední světový výrobce plexiskel z Finska testoval vlastnosti puků od několika výrobců. Puky nechal vystřelovat proti plexisklu rychlostí 150, 170 a 200 kilometrů za hodinu. Valašská firma obstála na výbornou, její výrobky stěnu nerozbily jako téměř jediné. Druhou předností je, že puk z Gufexu téměř nebarví ledovou plochu – sponzoři jsou spokojeni, protože led zůstává čistý a jejich reklamy tak jsou dobře vidět po celou dobu zápasu. Pro olympijské hry v Naganu firma vyráběla puky, které nešpinily dokonce vůbec – ale jejich cena byla samozřejmě úměrná kvalitě. Díky těmto unikátním vlastnostem firma obdržela prestižní certifikát od mezinárodní hokejové federace IIHF. Tajemství kvality puků ze severu Moravy spočívá v gumové směsi připravené podle přísně střežené receptury. „Složení gumy ovlivňuje vlastnosti puku – především jeho váhu, tvrdost a oděruvzdornost,“ vysvětluje jednatelka firmy Michaela Bravencová. Do malé kulaté formy se vloží bochánky gumy, které se při 170 stupních Celsia a tlaku 300 atmosfér pečou asi dvanáct minut podobně jako buchtičky muffiny. Poté se rychle odřežou přeteklé části, puky se nechají vychladnout a pak putují do další dílny, kde se jim ručně ohlazují hrany až k dokonalosti. Celý proces obrušování trvá jen několik sekund.

 

puky

 

Denně takto projde rukama zdejších zaměstnanců pět tisíc puků, za rok je jich přibližně milion. Puky se většinou prodávají nepotištěné. Potisk firma provádí pouze u deseti procent výrobků. V současné době existuje několik druhů potisku – mimo jiné i novinka UV tisk, kterou lze na puk přenést jakoukoli fotografii. Nejvíce se ovšem používá klasický sítotisk, protože barvy pak vydrží i náročné podmínky zápasu. Pro olympijské hry se potisk připravoval dva měsíce předem, aby se barvy dostatečně vpily a výsledek byl opravdu perfektní. Sběratelé, kteří navštěvují speciální burzy, se mohou setkat také se zcela netypicky potištěnými puky. Puk si totiž zákazníci nechávají vyrábět i například jako firemní přání do nového roku nebo jako originální dárek k narozeninám. Sběratelskou kuriozitou se stalo i několik puků přímo z Gufexu, které vznikly vlastně nedopatřením. Když se tiskly olympijské puky, místo nápisu Olympik se na puku vinou překlepu objevilo Oplympik. Další kuriozitu si objednal zahraniční zákazník. Požadoval svítící puky, aby se neztrácely při večerní hře na rybnících. Firma do puku vložila speciální váleček, který reagoval na náraz a rozsvěcel dvě malé odrazky. Firma se ale již musela zaobírat také například žádostí amerického zvěrolékaře, jež požadoval potvrzení o zdravotní nezávadnosti směsi, ze které je puk vyroben. Pes, kterého ošetřoval, totiž puk rozkousal a části sežral.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group