ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Krása zrozená z hlubin

 

krasaText a foto František Štaud

 

Při prvním pohledu působí Island jako poušť v oceánu. Jako monochromatická placka černého čediče a bílých ledovců, země sněhu, popela a lávových polí.

 

Teprve při bližším prozkoumání nabídne barevné rozptýlení v podobě sytě zelených pastvin v údolích, žlutých kuželů dýmajících fumarol, pestrobarevné duhy nad hřmícími vodopády nebo rudých zobáků roztomilých papuchalků. Island je místem, kde se potkávají euroasijská a severoamerická litosférická deska, se všemi sopečnými a geotermálními následky, které to s sebou přináší. Subpolární klima ostrova je ohříváno Golfským proudem, geotermálními prameny a tu a tam sopečnými výbuchy, takže i když je Island zavěšený na severním polárním kruhu, v zimě se tu teploty pohybují jen okolo nuly. Island je dodnes jedním z nejaktivnějších sopečných regionů světa, otevřenou učebnicí všem vulkanologům. Najdeme tu lávové vyvřeliny, solfatáry, fumaroly, mofety, sopky mnoha tvarů a typů, stratovulkány, sopky lávové, struskové, bahenní, štítové, puklinové i lineární, jejichž erupce podél riftů za sebou zanechávají hluboká údolí. Z dvou stovek sopek je dnes třicet stále aktivních.

 

Z ÚTROB ZEMĚ

Z geologického hlediska je Island velmi mladý ostrov; kdyby se dějiny Země odehrávaly během jednoho roku, Island by se formoval koncem prosince, a pohybem litosférických desek a sopečnými erupcemi se vlastně formuje dodnes. Ostrov objevili v 6. století irští mniši, vedení svatým Brendanem. K systematickému osídlování však dochází až koncem 9. století dobyvačnými Vikingy z norského severu, kteří zemi vtiskli genetický základ – pro lidi i pro koně. Ač geologicky batole, Island se pyšní Althingem – nejstarším demokratickým parlamentem na světě (z roku 930). Fosforeskující voda Modré laguny vábí k prohřátí hned po příletu na letiště – co na tom, že je to vlastně odpadní voda z blízké elektrárny Svartsengi. Podobné, a možná i romantičtější termální koupele najdete i na druhé straně ostrova, v oblasti jezera Mývatn. Zde se můžete smočit v horké vodě méně navštěvovaných lázní, nebo jen tak vlézt do průrvy tektonického zlomu, nechat si cévy rozšiřovat horkou vodou a hlavu ochlazovat sněhovými vločkami. Horké prameny vyvěrající na 250 místech ostrova cirkulují jako voda v ústředním topení – na zemském povrchu se voda ochladí, pak klesá puklinami do nitra Země až k žhavému zdroji, odkud opět zahřátá až k bodu varu stoupá zpátky na povrch. Islanďanům se podařilo tuto energii úspěšně zkrotit, více než sedm set horkých vřídel dnes na ostrově vytápí tři z každých čtyř domácností.

 

OHEŇ A LED

Více než deset procent ostrova pokrývají ledovce. Téměř všechny leží v blízkosti, nebo přímo na vrcholku aktivních sopek. Symboly Islandu, tedy oheň a led, tak zde „žijí“ v jinak nepravděpodobné symbióze. Největším ledovcem Islandu je Vatnajökull, který rozlohou osm tisíc kilometrů čtverečních a mocností až devět set metrů přikrývá vulkanický systém několika aktivních sopek. Islandské ledovce si vytvářejí svoje vlastní klima, zpravidla ještě deštivější, než je už tak deštivý průměr ostrova. Pod splazem Breidamerkurjökull u ledovcového jezera Jökulsárlón mám neobvyklé štěstí na slunečný den, zakončený neopakovatelným soumrakem. Magické bílé ticho ledovce přerušuje pouze takzvané telení – odlamování ker padajících do vln jezera. Dlouho do noci pozoruji defilé obrovských neforemných kusů křišťálového ledovce, jak v naprosté tichosti, jakoby smířeny s osudem, odplouvají roztát do blízkého oceánu. Je už pozdě stavět stan nebo shánět nocležiště, stelu si na přední sedačce offroadu a za zvuků praskajícího ledovce a ve světle polární noci usínám v nejkrásnější ložnici světa. Islandské vodopády jsou jedním z hlavních lákadel pro turisty a fotografy; je jich tu hned několik desítek. Nezkrotné toky průzračné vody libozvučných jmen Leirá, Hvítá, Grímsá Fossá, vyrývají brázdy do náhorní plošiny Islandu, než se zlomí k sebevražednému skoku z ostrého útesu. Ve hřmícím kouři ještě namalují pestrou duhu, a potom zmizí v kataraktech pod vodopádem. Pod vodní stěnou si člověk připadá nicotně malinký.

 

amazonka2

 

CHARISMATICKÁ UTOPIE

Gramotnost, průměrná délka života, sociální jistoty – v těchto parametrech patří Island na špičku statistických tabulek. S takovými údaji v ročenkách a s nádhernou, večerním sluncem zalitou krajinou promítající se za okny automobilu Island působí jako ilustrace ke slavné Utopii Thomase Morea. Island je charismatickým místem pro všechny dobrodruhy, cestovatele, fotografy, pro realizaci klukovských snů. Okruh kolem ostrova měří přes 1300 kilometrů a je jedno, vydáte-li se po něm ve směru hodinových ručiček či proti němu; tachometr vám stejně nakonec naměří kilometrů mnohem víc. Mně se po desetidenním kroužení zastavil na více než čtyřech tisících kilometrů. Island ale také vede světové, či alespoň evropské tabulky i v několika nechvalných oblastech – rozvodovost, potraty, četnost výskytu prsního nádoru. A když mě za horským průsmykem v oblasti severovýchodních fjordů bez výstrahy přepadla sněhová vánice, krajina se lusknutím prstů změnila z Utopie na konec světa – jak ho coby Ultima Thule popsal Pýtheás z Massílie ve svém díle Périodos. Island má tolik tváří, kolik se zde za den vystřídá druhů počasí. Nespočet. Možná i proto se pyšní prvním místem v nejnovější anketě Organizace spojených národů, pokud jde o spokojenost obyvatel – navzdory tvrzení anglického básníka Samuela Johnsona (1709–1784), že „Dublin, ačkoliv je to mnohem horší místo než Londýn, není tak zlý jako Island.“

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group