ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Žhavá historie Měsíce

 

mesic

Text Michal Dvořák

 

Měsíc, odvěký společník naší planety, zůstává pro astronomy už tisíce let záhadou. A to i přesto, že jej máme prakticky na dosah a lidé na jeho povrhu stanuli už šestkrát.

 

Stále například nemáme zcela jasno v otázce původu jediného přirozeného satelitu naší planety. Vznikla Země i Měsíc současně a nezávisle na sobě? Nebo se Měsíc odtrhl od rotující Země vlivem odstředivé síly? Či jej snad Země svou gravitací zachytila a usadila na oběžnou dráhu? Všechny tyto teorie byly ve hře, dnes se však vědci přiklánějí k teorii velkého impaktu. Podle ní se ještě žhnoucí Země srazila s planetou velikosti Marsu a vyvržené úlomky se pak zformovaly do podoby našeho Měsíce. Teorii velkého impaktu nahrávají i poslední výzkumy vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT). Ti pomocí citlivého magnetometru analyzovali měsíční kámen, který získala posádka mise Apollo 17 v roce 1972. Tento kámen je nejstarším ze všech vzorků přinesených z Měsíce (je však také starší než známé vzorky z Marsu a dokonce i Země), proto může jeho patrný magnetismus napovědět mnohé o raných stadiích našeho satelitu. Vědci vyloučili, že by stopy magnetismu ve vzorku pocházely z dopadů cizích těles na povrch Měsíce. V takovém případě by vyprchaly po několika dnech. Magnetismus ve zkoumaném měsíčním kameni však přetrvává možná miliony let, a to znamená, že Měsíc měl, podobně jako Země, své magnetické pole. A tedy i žhavé tekuté jádro, které fungovalo jako dynamo a magnetické pole vytvářelo. Dnes chladný Měsíc byl tedy před 4,2 miliardy let velmi horkým kosmickým tělesem. Po jeho povrchu se valily proudy žhavé lávy a uvnitř se skrývalo aktivní jádro generující silné magnetické pole. Poslední výzkumy ukázaly, že toto pole bylo asi padesátkrát slabší než zemské, což může potvrzovat teorii vzniku Měsíce kumulací úlomků ze srážky Země s menší planetou.

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group