ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

V záplavě tulipánů

 

tulipanyTEXT A FOTO: TOMÁŠ KUBEŠ

 

Holandsko bez tulipánů je stejně bizarní představa jako Česko bez piva. Kdo chce skutečně spatřit jeden ze symbolů Holandska, musí se vydat na cestu v ten nejpříhodnější čas, tedy na jaře.

 

Holandsko si většinou lidé představují jako zemi větrných mlýnů a domovinu sýrů. Během cestování si každý z těchto symbolů užije mnohokrát, ale tulipány na polích, v různobarevných lánech, může vidět jen v průběhu jara. Už během cesty si každý určitě všimne polí, kde se pěstují tulipány v barevných řadách, jako podle pravítka. Je až s podivem, že ve stejnobarevné řadě nenajdete žádnou rostlinu odlišného spektra. Prostě vše je naplánováno a vysázeno s neuvěřitelnou důkladností a pečlivostí.

 

ZAHRADA EVROPY

Na světě není moc parků, které okupují návštěvníci po celý den, a kde už před otevřením stojí před branou nedočkavá fronta lidí. V západní Evropě je to něco nevídaného. Park Keukenhof nedaleko městečka Lisse je právě takovým místem, které přitahuje davy lidí toužících spatřit křehkou krásu tulipánů. Není se čemu divit, tulipánů je tu tolik, až z barevné záplavy přechází zrak. Každoročně zde vykvete k deseti milionům cibulovitých rostlin. Ohromující nejsou jen dominantní seskupení tulipánů, ale také narcisů, hyacintů, krokusů a modřenců. Všechny květiny jsou pečlivě uspořádány do mnoha obrazců a jejich barevné kombinace vytvářejí ohromující obrazy, před kterými v němém úžasu stojí jak noví návštěvníci, tak i ti, kteří se za touto podívanou pravidelně vracejí. Další pastvou pro oči jsou skleníky, v nichž lze obdivovat hlavně orchideje a begonie.Ve výstavních pavilonech si lze prohlédnout soutěžní květiny vypěstované po celém Holandsku. Výstavní areál Keukenhof se nedá přehlédnout. Míří k němu šňůra aut a tisíce turistů. Celý komplex parků je ale tak rozlehlý, že když se davy návštěvníků rozejdou po celé ploše, vládne tu až překvapivý klid. Přesto je nejlepší přivstat si a přijet brzy ráno, kdy bývají květy ještě vlhké od rosy a mezi návštěvníky jsou jen ti praví znalci.

 

KARTÁŘKO, PORAĎ

Samotný park byl otevřen na místě bývalého letního zámečku hraběnky Jakoby van Beieren. Otevření byla přítomna i nynější holandská královna Beatrix, která si místo hned oblíbila. Není divu, protože ještě před vytvořením květinového areálu byl u bývalého letního sídla vzrostlý anglický park s mnoha stromy a jezírkem. Kombinace prastarých stromů spolu s květinami vytváří komplex plný fascinující krásy. Keukenhof slavící šedesát let od svého založení pro letošní rok zvolil téma USA, New Amsterdam – New York. Co se pod touto šifrou skrývá u nás asi odhalí málokdo. Právě před čtyřmi sty lety založili Holanďané v Americe obchodní stanici s názvem New Amsterdam, ze které se později stalo slavné město New York. Vyvstává však otázka, kdy je do Keukenhofu nejlepší přijet? Na to se, bohužel, jednoznačně odpovědět nedá. Nikdo nedovede přesně říci, kdy vykvetou květy, a tak předpovědět správný čas kromě přírody nikdo neumí. Mnoho lidí proto pečlivě pátrá na internetových stránkách a sleduje webové kamery, diskutuje na chatu se známými z Holandska, sleduje zpravodajství, počasí. Hlavním důvodem toho všeho je zjistit aspoň přibližný termín, aby cesta nebyla zbytečná. Jeden z fotografů se mi tu dokonce svěřil, že kvůli správnému datu navštívil kartářku, a pak pro jistotu ještě věštkyni. Stejně jako on nadšeně pobíhalo po parku se stativem mnoho fotografů i z takových koutů, jako jsou Filipíny, Austrálie nebo Argentina. Někteří z nich objíždějí parky podle ročního období po celém světě.

 

DŮM ZA TULIPÁN!

Tulipány nejsou bezejmenné, zpravidla dostávají jména po významných lidech, politicích, hvězdách filmového plátna nebo také podle představ, které vyvolávají. Každého určitě zaujme rostlina s nezvyklým názvem Hvězdná galaxie. Mnohé nově vyšlechtěné variety však zatím mají jen registrační číslo a čekají, až se pro ně příhodný název najde. Z toho všeho je patrné, jakou oblibu si v Holandsku tulipány během staletí získaly. Dokonce se s nimi, tedy přesněji řečeno s jejich cibulemi, spekulovalo. Byly věcí prestiže, chtěl je mít každý bohatý kupec. Dokonce se traduje, že boháči byli ochotni dát za výjimečné tulipánové cibule i částku ve výši celoročního dělnického platu. Je dokonce znám případ, kdy jeden z obchodníků dal za několik cibulek částku, za kterou bylo možné pořídit měšťanský dům v centru města. S cibulemi tulipánů se obchodovalo všude, i v hospodách, kde cena podle počtu vypitého alkoholu letěla závratně vzhůru a obchody často končily rvačkou o zboží. Někteří občané se zadlužovali, zemědělci byli dokonce ochotní kvůli této módě prodat krávu nebo střechu nad hlavou. Jak to už při takové mánii bývá, když něco nadhodnocené a všichni z toho očekávají závratný zisk, musí to zákonitě skončit krachem. K tomu také došlo. Mnoho spekulantů a snílků zbankrotovalo. Tulipány si přesto svou oblíbenost zachovaly a k Holandsku tak patří stejně jako v minulosti.

tulipany2
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group