ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

OBR z pravěku

obr2TEXT: MICHAEL FOKT
Ačkoli žil před šedesáti miliony let, je pro nás doslova horkou novinkou. Vědci na jeho pozůstatky narazili před necelými dvěma lety a oficiálně ho popsali dokonce až letos.
Obýval parné tropy kolumbijských raných třetihor a byl tehdy největším ze všech známých predátorů Ameriky. Dostal úctyhodné pojmenování Titanoboa a okamžitě se stal absolutním velikostním rekordmanem mezi všemi žijícími i vymřelými hady. Seznamte se s goliášem mezi hady. Jeho celé jméno zní Titanoboa cerrejonensis, což ve volném překladu znamená „obrovský hroznýš z Cerrejónu“. Právě zde, v jednom z největších uhelných dolů severovýchodní Kolumbie, odborníci na jeho zkamenělé kosti narazili. V oblasti porostlé pralesy jsou právě doly jedním z mála míst, kde mají lidé alespoň trochu rozumnou příležitost zkoumat historii naší planety zapsanou do vrstev hornin. Po důkladném průzkumu vydala země na sto osmdesát obratlů a žeber, které patřily osmadvaceti různým exemplářům hadích titánů. Nález je to sice více než bohatý, ze všech těch kostí by však nešel sestavit ani jediný kompletní had. Podle odhadů podpírala tělo obrovského škrtiče páteř složená až ze tří stovek obratlů. Pečlivým srovnáváním nalezených fosilií s kostrami dnešních hadů dokážou paleontologové zjistit, kde na dávno rozpadlé páteři se ten který obratel nacházel. Na první pohled se to může zdát jako tak trochu nadbytečná práce, má to však jeden doslova obrovský přínos. Vědci díky tomu mohou fosilní obratel srovnat s odpovídajícím obratlem některého ze současných druhů hroznýšů a podle toho odhadnout délku zkamenělého hada. Po propočítání získaných dat před nimi povstal skutečný postrach dávnověku – tvor dlouhý jako Tyrannosaurus. Vážil sice šestkrát méně než druhohorní dravec, pořád by však k jeho zvážení byla zapotřebí váha se stupnicí až do jedné a půl tuny. Američtí paleontologové mezi kostmi našli pozůstatky osmi hadů dlouhých kolem třinácti metrů, takže to ve světě obřích hroznýšů patrně byla poměrně běžná míra. Nevylučují proto ani patnáctimetrové či ještě delší hady. Nejdelší hadi současnosti přitom dorůstají běžněji kolem šesti metrů a téměř desetimetrové exempláře jsou obrovskou vzácností.
obr
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group