ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Kosti místo pokladu

 

kosti2Text a foto: Tomáš Kubeš

 

V našich hradech a zámcích je skryté tajemno a vypráví se o nich spousta pověstí. Kdo zavítá do okolí města Poličky, určitě ho přiláká středověký královský hrad Svojanov.

 

Nemohli mu odolat ani hledači pokladů. Strážní hrad s mohutnou válcovou věží se původně jmenoval Fürstenberg a založil ho Přemysl Otakar II. k ochraně Trstenické zemské cesty. Po jeho smrti na Moravském poli zůstal Svojanov stále v královském vlastnictví až do rozhodnutí Václava II., který hrad daroval Záviši z Falkenštejna. Tady možná je jádro jednoho z jeho mnoha tajemství. Záviš zde žil v přepychu se svou manželkou Alžbětou, sestrou uherského krále. Jeho bohatství a společenský vliv budily u šlechty závist, proto začala šířit zvěsti o Závišově připravovaném spiknutí vůči králi. Václav II. našeptávačům uvěřil, nechal Záviše v roce 1290 zatknout a odvézt na Hlubokou, kde byl popraven. Pověst říká, že Záviš byl popraven prknem. Pravděpodobně došlo k záměně se slovem plkno, což byl výraz pro popravčí sekyru se širokým ostřím. Mezi lidmi se plkno přeměnilo na prkno. Poprava Alžbětu donutila prchnout do Uher. Vzala s sebou i část bohatství. Legenda praví, že co nepobrala, zůstalo ukryto v prostorách hradu. Pro hledače pokladů a zlatokopy nastal pravý čas v 18. století, kdy byl Svojanov nadobro opuštěn. Jeden z nich koupil v roce 1804 celý hrad v naději, že když ho prokope včetně podzemí, neuvěřitelně zbohatne. Neobjevil však nic než kosti, které měly ve středověku zaručit hradu nedobytnost. Mnohé pověsti a legendy byly popsány v knize Tajemný hrad Svojanov od Bohuslava Březovského. Kniha je sice určena dětem, ale o většině legend se dozvíte i dnes při prohlídce hradu. Uslyšíte například o bájném pánovi Hamrlíkovi, který jezdil na ohnivé svini. Tento hradní pán skutečně existoval, jmenoval se Rašín a jeho jméno bylo zkomoleno. Majitelem hradu se stal po třicetileté válce, což dokládají záznamy v kronikách. Byl krutým pánem, jenž týral poddané, kteří opravovali jeho hrad. Někteří starší obyvatelé ve Svojanově tvrdí, že se v okolí občas dějí podivné věci. Prý se tam pod rouškou tmy okolo hradu pohybují podivné existence, což je možné vysvětlit přítomností „zlatokopů“. Jeden z místních obyvatel se rozpovídal až po delším přemlouvání. Před lety se v noci náhodně ocitl poblíž hradu, kde spatřil cosi tajemného, co připomínalo pana Rašína na býku. Šlo prý o prapodivný stín a zvuky doprovázející tajemnou bytost. Dotyčný pán se přízraku zalekl a prchal pryč.

 

kosti

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group