ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Dudek v podlaze

 

dudekText a foto: Jan Veber

 

Věnuje-li se člověk při fotografování ptáků jednomu ptačímu druhu nebo skupině, má daleko větší šanci na zajímavý snímek. Tak tomu bylo i v Rumunsku, kam už pravidelně jezdím fotografovat hlavně vlhy pestré, mandelíky hajní a dudky chocholaté.

 

Jsem samozřejmě rád, když se mi před objektiv dostane jakékoliv zvíře, ale z těchhle tří opeřených krasavců mám vždy největší radost. Seděli jsme s mým kamarádem Liborem u staré ruiny domu. Někam za nás létal dudek s krmením a vůbec jsme mu nevadili. Dal jsem se do hledání hnízda v přilehlých stromech, celý poškrábaný od nízkých akátů a křovin jsem se přes opuštěnou zříceninu bez střechy, oken a dveří vracel bez úspěchu k Liborovi. Najednou moji pozornost upoutala malá štěrbina v podlaze. Už jsme našli dudky v hromadě kamení i ve staré hnízdní noře po vlhách, ale v zemi? Klekl jsem si a přiložil oko k otvoru. Zespoda se ozvalo slabé zasyčení dudčího dorostu. „Mám je!“ volám na Libora, a ten jen nevěřícně kroutí hlavou. Ani nemůžeme dospat. Hned druhý den ráno stavíme improvizovaný kryt a zasedáme za naše fotoaparáty, kryti maskovací sítí. Dudek prolétá otvorem po dveřích, ale je opatrný, něco mu tady přece jen nehraje. Asi dvakrát odlétá a zase se vrací. Čekáme bez jediného hnutí s prsty na spouštích. V tom dudek dosedá nedaleko hnízda a zajímavě se ozývá. Mláďata vykoukla podívat se, cože se to tam venku zajímavého děje a dospělý dudek s načepýřenou chocholkou jim nabízí chutnou svačinku. Ještě udělal krok a junioři se začali o to intenzivněji dožadovat přinesené pochoutky. „Cvak, cvak!“ to oba naše fotoaparáty protnou svými závěrkami ticho zbořeniště a dudek s nadávkami odlétá. „Máš to?“ ptáme se jeden druhého unisono. Kontrolujeme si ještě navzájem displeje fotoaparátů a chvatně balíme. Nechceme dudky rušit dalším setrváváním v blízkosti hnízda a za chvíli již vyrážíme vstříc dalším fotografickým dobrodružstvím krajem dunajské delty.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group