ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Tutanchamon zřejmě zahynul na lovu

 

tutanchamonnapsal Aleš Horáček

 

Jak zahynul Tutanchamon? Nejdetailnější odpověď na tuto otázku, kterou se vědci zabývají od objevení jeho nevyloupené hrobky ve dvacátých letech minulého století, přinesl tým zkoumající faraonovy ostatky a pohřební artefakty.

 

Jejich závěr zní: Mladý vládce starověkého Egypta byl na lovu zvěře a vypadl z rychle jedoucího vozu. Po více než třech tisíciletích od Tutanchamonovy smrti se samozřejmě jedná jen o hypotézu. Je však podepřena sérií nejnovějších důkazů, které do sebe zapadají jako puzzle. Tutanchamonovu mumii zkoumali vědci již v roce 1968. Na spodní části hlavy objevili proraženou lebeční kost. Tehdy vznikl předpoklad, že teprve devatenáctiletého vládce někdo zavraždil. Hlavními podezřelými byli velekněz Aje a vojevůdce Horemheb, kteří po Tutanchamonově smrti postupně usedli na egyptský trůn. Tuto hypotézu však definitivně vyvrátily snímky z počítačového tomografu. Na lebce nebyly žádné stopy po zhmožděninách. „Podařilo se nám zjistit, že tato díra vznikla až při mumifikačním procesu,“ řekl ředitel egyptské Nejvyšší rady pro památky Zahí Havás. Vědci ale objevili jiné zranění – nezhojenou zlomeninu levé stehenní kosti. „Zlomenina zřejmě přeťala důležitou žílu a byla otevřená. Bez antibiotik a bez operace pak faraon během několika dnů zemřel na otravu krve,“ uvedl člen týmu Frank Rühli z anatomického ústavu univerzity ve švýcarském Curychu. Jak vládce k takovému úrazu přišel? Podle kurátorky Egyptského muzea v Káhiře Nadii Lokmaové faraoni nežili jako nějaké palácové květinky. Vědci nedávno zjistili, že vozy z jejich hrobek nebyly pouhými obřadními kočáry. Jsou na nich totiž patrné známky opotřebení. Stejné je to u nalezených šípů. Nejedná se tedy podle všeho o pohřební dary, ale o skutečné osobní předměty faraonů. „Z jejich stavu lze usoudit, že byly používány v běžném životě. Sloužily k lovu,“ tvrdí Lokmaová. To potvrzuje i korzet nalezený v hrobce Tutanchamona. Jedná se o břišní chránič jezdce na staroegyptském voze. Poslední kamínek do mozaiky přinesl rozbor květinového věnce, který Tutanchamonovi pověsili při pohřbu kolem krku. „Byl upleten z chrp a rmenu, které kvetly v březnu a dubnu,“ řekl botanik Nigel Hepper. Protože mumifikace ve starém Egyptě trvala sedmdesát dní, musel tedy Tutanchamon zemřít v prosinci nebo v lednu – tedy právě v lovecké sezoně. „Měl nehodu, když lovil v poušti. Zlomeninu levé nohy utrpěl následkem pádu z vozu, což bylo podle mého názoru příčinou jeho smrti,“ shrnul tyto poznatky v listu Independent Zahí Havás.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group