ikoktejl

Sipadan

Sipadan

 

   Text a foto Petr Stolz

 Sipadan je ostrov, který se malajská vláda rozhodla velmi přísně ochraňovat. Původně byly na tomto malém ostrůvku rozmístěny čtyři rezorty sloužící k ubytování potápěčů. V roce 2004 byl tento ostrov prohlášen za přírodní rezervaci a všechny rezorty se z něho musely odstěhovat na okolní ostrůvky a reefy. Vstup na ostrov je od té doby přísně zakázán (kromě jedné malé pláže u strážců ostrova).

Ostrov stoupá nad hladinu z hloubek přesahujících 600 m, leží v Celebeském moři, na východě od správního města Tawau, nedaleko ostrova Borneo. Patří k Malajsii a je v provincii Sabah. Ostrov Sipadan se řadí mezi nejlepší potápěčské lokality světa.

Historicky byl tento ostrov častou příčinou svárů mezi Malajsií a Indonésií. Léta rozepří vyvrcholila v roce 2000, kdy bylo z ostrova uneseno 21 lidí (10 turistů a 11 zaměstnanců rezortu) teroristickou skupinou Abu Sayyaf. Všichni byli propuštěni až po mnoha mezinárodních intervencích. Od té doby malajská vláda rozmístila na všech okolních ostrovech svá vojska, která slouží jak k ochraně občanů, tak především turistů, kteří do této oblasti přijíždějí v hojném počtu a nemálo tak přispívají k rozvoji místní ekonomiky. Není proto ničím neobvyklým, potkat vojáky se samopaly a kulomety. V re­zortu Kapalai, kde jsme byli ubytováni, mají dokonce v každé chatce tlačítko, které při pokusu o únos stisknete a okamžitě následuje akce armády. Ale neměli byste se nechat odradit od návštěvy této destinace. Malajsie je jinak poměrně bezpečnou zemí.

V okolí ostrova Sipadan se nachází několik dalších ostrůvků a rifů, kde se také provozuje potápění a v dnešní době slouží i k ubytování turistů. Patří sem ostrov Mabul, Kapalai a Siamil. Rify u těchto ostrovů jsou však poměrně zničené, protože není ničím neobvyklým, že místní rybáři používají k rybolovu dynamit a kyanid. Vzhledem k činnostem rezortů je tento způsob rybolovu u výše uvedených rifů minulostí a oblast se pomalu vzpamatovává. I přes zničené rify je zde co k vidění. Je až neuvěřitelné, jaký obnovovací potenciál rify mají. Hlavním lákadlem pro potápěče je makroživot. Spatřit můžete mnoho nahožábrých, ropušnice, mořské koníky, drobné druhy sépií atd. Z větších živočichů můžete vidět karety, barakudy, murény, očnatce, chrochtaly a kranasy.

 

   Mabul

Ostrov se nachází na okraji kontinentálního šelfu. Rif spadá do hloubek mezi 20–30 metry a až později klesá níže.

 

   Kapalai

Tento ostrov je na okraji kontinentálního šelfu, s hloubkou pro potápění do 30 metrů.

 

   Siamil a Denawan

Tyto ostrovy ležící blízko sebe jsou vzdáleny přibližně 45 minut jízdy rychlým člunem z rezortu Kapalai. Rif je zde asi nejzachovalejší z výše jmenovaných.

Několik kilometrů od těchto ostrovů, u Sipadanu, je potápění napros­to odlišné. Rify nejsou zničené. Je zde mnoho druhů měkkých a tvrdých korálů a množství velkých ryb. Kolem ostrova je přibližně deset lokalit, některé lze proplavat i dvě za jeden ponor.

 

   K nejznámějším a nejproslulejším patří:

Drop Off – Famózní stěna strmě spadající do hloubky 600 metrů. Tato lokalita je jedinečná i tím, že je vzdálena asi 50 metrů od břehu a dříve sem stačilo krátce naplavat od re­zortu. V hloubce 21 metrů je vstup do poměrně rozlehlé jeskyně. V jejích zadních částech jsou kosterní pozůstatky karet, které se dostaly dovnitř, avšak cestu ven nenašly, a tak se utopily. Nečekejte však, že vám divemaster povolí hlubší penetraci. Skupinky se otáčejí v dohledu od vstupu do jeskyně. Ponor pokračuje kolem strmé stěny. V těsné blízkosti proplouvají žraloci bělocípí a útesoví. Zde máte velkou šanci spatřit kladivouny a manty. Karety zelené a olivově zelené zde nejsou ničím výjimečným a uvidíte je v podstatě při každém ponoru. Po zhruba čtyřiceti minutách již začínáte vplouvat do další lokality – Barracuda Point.

Barracuda Point – Asi nejznámější a nejlepší lokalita v okolí Sipadanu. Ponor začíná u strmé stěny a pokračuje se stěnou po pravé ruce. V ranních hodinách zde nejspíš uvidíte obří hejno barakud, které mnohdy čítá i několik tisíc jedinců. Velké hejno tady tvoří i kranasi (jackfish). Hejna se točí v hloubce kolem deseti metrů, tvoří „oko“ uprostřed a rozehrávají tak magickou podívanou. Pokud se dostanete pod hejno a zakloníte hlavu, pohled proti třpytící se hladině je obzvláště úchvatný. Zpovzdálí na vše dohlížejí žraloci a hledají si svůj oběd. V mělčí vodě můžete spatřit hejna ploskozubce vysokočelého (Bumphead Parrotfish), která čítají několik desítek kusů těchto velkých ryb. Na této lokalitě uvidíte i napoleony. Ponor plynule přechází do lokality Shark Avenue.

Shark Avenue – Jak ostatně název napovídá, je v této lokalitě velká šance spatřit žraloky. V hloubce kolem osmnácti metrů dno tvoří jakýsi kaňon, kde žraloci odpočívají a lze se k nim i více přiblížit.

South Point – Na opačné straně ostrovního rifu jsou nádherné zahrady s korálovým porostem, velké množství karet a žraloků. Na této lokalitě je také velká šance spatřit manty a pokud budete mít štěstí, může sem připlout i žralok velrybí.

Sipadan patří k tomu nejlepšímu, co se k potápění v dané oblasti nabízí. Všechny, kteří se pro potápění u Sipadanu rozhodnou, bych ale upozornil na skutečnost, že zde je potápění regulováno. Správa mořské rezervace Sipadan povoluje potápění pouze 120 potápěčům denně. Systém přidělování povolenek je značně neprůhledný. Může se vám tedy stát, že při větším obsazení rezortů se k potápění u Sipadanu dostanete jednou za několik dní a ostatní dny se budete muset potápět u okolních rifů. Naplánujte si proto potápění zde na alespoň jeden týden pobytu a popřípadě si dopředu ověřte se zvoleným tour­operátorem obsazenost rezortu. Předejdete tak zklamání. Rezort Kapalai má z nějakého důvodu stanoveny větší kvóty pro potápění u Sipadanu.

Pro náš pobyt jsme proto volili rezort Kapalai, který se nachází na stejnojmenném rifu. Před asi 200 lety zde byl ostrov, kvůli erozi však zmizel a kousek písečné pláže se objeví jen při odlivu. Všechny chatky a ostatní budovy jsou proto postaveny na pilotech přímo nad mořskou hladinou, na hraně rifu. Dřevěné chatky jsou prostorné. Otevřete-li si v koupelně velké francouzské dveře, můžete z vany pozorovat moře a ryby pod vámi. Z terasy se nabízí obdobný výhled. V noci, když svítí na vodu světlo, přitahuje noční predátory, kteří zde loví menší rybky. Rezort má potápění výborně organizované a vše šlape jak hodinky. Pokud se budete potápět u Sipadanu, připravte se na brzké vstávání a čtyři ponory, oddělené hodinovou pauzou s pobytem na pláži ostrova. Na ostatních rifech jsou organizovány tři ponory denně. Potápění přímo na domácím rifu Kapalai není nijak omezeno a můžete si ponor udělat kdykoli, dle libosti. Je možné si zde zapůjčit i kompletní potápěčské vybavení. Personál byl velmi snaživý a o naši potápěčskou výstroj se výborně staral. Pro ponory zde používají 12l hliníkové láhve s monoventilem, není problém dostat jak DIN, tak INT verze. Nitrox není k dispozici. Jídlo v rezortu je chutné a v dostatečném množství, servíruje se formou švédských stolů, nealkoholické nápoje jsou k dispozici v neomezeném množství po celý den. Při potápění na vzdálenějších lokacích (Sipadan, Siamil) s sebou loď veze jídlo a pití, které se konzumuje na pláži ostrova při čekání na další ponor.

Malajská část Bornea je poměrně rozvinutá. V posledních letech zde došlo k velkému kácení deštných pralesů a vysazování palem, z nichž se získává olej, který „ekologicky“ přidáváme do dieslových paliv.

Borneo toho samozřejmě nabízí mnohem více než jen potápění. Vzhledem k nedostatku času jsme však náš pobyt zde zredukovali pouze na nezbytné minimum. K ostrovu Sipadan se dostanete z menšího městečka Semporna, do kterého přijedete autem ze správního města Tawau, kde je i letiště. Cesta trvá asi hodinu. Tawau je větší město a pokud plánujete nějaké nákupy, udělejte je zde. Asi hodinu jízdy autem od Semporny se nachází jeskyně Madai, přestože nabízí zajímavou podívanou, není turisty příliš navštěvována. Rezervaci pro záchranu orangutanů Sepilok najdete asi tři hodiny jízdy autem od Semporny.      

 

Na Borneo se dostanete letecky z většiny evropských letišť, s přestupem na některém asijském letišti. Asi nejlépe vychází let přes Kuala Lumpur. Odtud se létá přímo do Tawau. Volit můžete z několika leteckých společností. Cenově nejpřijatelnější je nízkonákladová společnost Air Asia. Letenku až do Tawau pořídíte kolem 20 000,- Kč včetně všech poplatků. V Malajsii platí MYR (malajský ringgit), s kurzem 5,7 MYR za 1 Kč. Cenová úroveň malajského Bornea je přibližně stejná, jako v ČR. Nejlevněji se najíte v malých místních restauracích. Obchodů s potravinami je dostatek. Vnitrozemská část Bornea patří mezi malarické oblasti. Přímořské oblasti a ostrovy jsou s malým rizikem výskytu malárie. Ubytování seženete v cenovém rozmezí 20–60 USD za pokoj a noc se snídaní. Potápění s týdenním pobytem v rezortu Kapalai stojí 1550,- USD (all inclusive).

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group