ikoktejl

Bronz Jarmily Slovenčíkové v potápění na nádech

Bronz Jarmily Slovenčíkové v potápění na nádech

 

   Foto Jan Honysh, Petr Vala a Jarmila Slovenčíková

   Text Pavlína Procházková

 

Výsledky ženy – konstantní váha s ploutvemi /CWT/:

1. místo  Natalia Molchanova    97 m          RUS

2. místo  Sara Cambell             92 m          BGP

3. místo Jarmila Slovenčíková    74 m          CZ

 

Výsledky muži - konstantní váha s ploutvemi /CWT/:

1. místo  Herbert Nitsch          114 m         AUT

2. místo  Alexey Molchanov     111 m        RUS

3. místo  William Trubridge      110 m        NZL

3. místo  Carlos Coste            110 m        VEN

10. místo Jan Honysch             85 m        CZ

Výsledky ženy – konstantní váha bez ploutví /CNF/:

1. místo  Natalia Molchanova    62 m          RUS

2. místo  Niki Roderick             55 m          NZL

3. místo  Jana Strain                54 m          CAN

 

Výsledky muži - konstantní váha bez ploutví/CNF/:

1. místo  William Trubridge       90 m          NZL

2. místo  Wiliam Winram          86 m          CAN

3. místo  Guillaume Nery          78 m          FRA

16. místo         Jan Honysch     55 m          CZ

 

   V prosinci loňského roku se konal nejdůležitější závod freediverské sezony, světový šampionát v potápění na nádech. Na mistrovství světa v potápění na nádech se soutěžilo ve dvou hloubkových disciplínách, konstantní váha s ploutvemi
/­CWT/ a konstantní váha bez ploutví /CNF/. Akce probíhala na bahamských ostrovech, na velmi známé lokalitě Dean´s Blue Hole.

 

Českou republiku reprezentovali Jarmila Slovenčíková ze Zlína a Jan Honysch z Hradce Králové. Jarmila Slovenčíková si z tohoto mistrovství světa přivezla bronzovou medaili v disciplíně CWT (konstantní váha s ploutvemi). Jarmila si kvalifikační hloubkou 66 metrů zajistila postup do finále a ve finálovou sobotu 5. 12. 2009 doplavala do 74 metrů a tímto výkonem získala krásnou bronzovou medaili. Mistryně světa z roku 2007 závodila na bahamských ostrovech i v druhé závodní disciplíně konstantní váha bez ploutví, bohužel tentokrát vypadla již v semifinále, když po pokusu do hloubky 55 metrů měla black out (ztrátu vědomí).

Jarmila k tomu říká: „Bylo opravdu těžké odhadnout soupeřky a nahlásit si hloubku, která mi zajistí medailové místo. Ale kvůli nepodařené disciplíně CNF jsem již byla konzervativní a nahlásila hloubku 74 metrů, kde jsem si byla sama sebou jistá a tím také daleko klidnější před startem samotným. Moje radost z třetího místa v disciplíně konstantní váha s ploutvemi je opravdu velká.“

Druhým závodníkem, který za Českou republiku odjel závodit na Bahamy, byl Jan Honysch. Jan H. byl prvním, kdo v březnu 2009 roku překonal v ČR na závodech hranici 200 metrů v bazénové disciplíně dynamická apnoe s ploutvemi. Na bahamských ostrovech získal 10. místo v disciplíně CWT (konstantní váha s ploutvemi) a 16. místo v disciplíně CNF (konstantní váha bez ploutví).

Na mistrovství světa jednotlivců nechyběl ze světové špičky téměř nikdo. Čeští atleti ale opět potvrdili, že freediving nemusí být jen výsadou přímořských států, a že se daří i závodníkům, kteří nemají tak často možnost trénovat v moři.           

 

Rozhovor s bronzovou Jarmilou Slovenčíkovou:

Bronzová medaile na mistrovství světa, to je obrovský úspěch, gratuluji. Co pro tebe bylo nejtěžší na cestě ke  třetímu místu v konstantní váze s ploutvemi?

Nejtěžší bylo asi vymyslet správnou taktiku a odhadnout síly soupeřek. Šlo hodně i o štěstí, která z nás nahlásí o metr víc, ale vyšlo to a já jsem měla pořád rezervu.

   Co je pro tebe důležité, co u tebe sehrává hlavní roli ve freedivingu na závodech? Je to vůle po vítězství?

Nejdůležitější je zachovat klid. Pokud má člověk dobře natrénováno a je v plném zdraví, není důvod k nezdaru. Takže spíš naopak, zapomenout na touhu po vítězství, která se lehce přemění v nervozitu a strach ze zklamání.

   Tvoje úspěchy v disciplínách volného potápění dokládá řada národních rekordů a medailí z mistrovství světa. Kolik rekordů a medailí v současnosti máš a kterého ocenění si vážíš nejvíce?

Nejcennější jsou asi jedna zlatá a jedna bronzová medaile z individuálních mistrovství světa. Ale stejně tak si cením některých výkonů na úplně obyčejných malých závodech, kde mi šlo o to posunout hranici svého vlastního osobního rekordu.

   Mistrovství světa probíhalo na jedné z nejznámějších lokalit Dean´s Blue Hole na Bahamách. Jaký je rozdíl mezi touto lokalitou a Blue Hole v egyptském Dahabu, kde jsi trénovala před mistrovstvím světa?

Pro mne v podstatě ne velký, pro organizátora rozhodně v tom, že v Egyptě je maximální hloubka kolem devadesáti metrů, což pro takové závody nestačí. Pro mnoho závodníků byl citelný rozdíl v tom, že Dean’s Blue Hole nemá žádný průchod do otevřeného moře a vchod je mnohem užší, takže světlo s hloubkou rychle ubývá. Kolem sedmdesáti metrů je téměř tma. Já jsem na to ale zvyklá z našich podmínek, takže mě to nijak neděsilo.

   Když odbočím od závodů, měla jsi možnost a čas na Bahamách vidět také něco jiného než závody?

Ano, stihli jsme si projet celý ostrov – Long Island. Tedy jeden z 3000 bahamských ostrovů. Je prakticky vybydlený po odchodu Angličanů. V r. 1973 měl prý 30 000 obyvatel. Dnes jich tu žije kolem 3000. Za nadvlády Anglie se tady těžila sůl. Dnes spousta budov chátrá. Ostrov s minimálním nebo téměř žádným turistickým ruchem nabízí nádherná místa, úplně opuštěné pláže…

   Jaká bude tvoje příprava v roce 2010, co plánuješ za závody či máš nějaké své cíle, kterých bys chtěla dosáhnout?

V tomto roce bude vrcholem sezony týmové mistrovství světa v japonské Okinawě. To bude vzhledem k přírodním podmínkám už v době od 30. června do 10. července, takže celá sezona bude posunuta oproti té poslední. Odpočinek tedy krátký, potom sestavit tým pro Okinawu a pak se budeme snažit dosáhnout co nejlepšího výsledku.      

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group