ikoktejl

Medůzy v jižních čechách

Medúzky

 

   Text a foto Veronika Matějková

 Loni v srpnu byly v jihočeském lomu BLATNÁ-ŘEČICE poprvé pozorovány sladkovodní medúzky CRASPEDACUSTA SOWERBYI. Medúzky, tzv. jellyfish, objevil potápěč a spolumajitel lomu p. Daniel Hofman. Zpráva se poměrně rychle roznesla a i my jsme se vydali na tyto pozoruhodné živočichy podívat.

Zvláštností je, že na ně můžeme narazit velmi zřídka, a to v letních a podzimních měsících. Jejich výskyt je nepředvídatelný a není nic neobvyklého, aby se vyskytly na místě, na kterém nebyly nikdy předtím pozorovány.

Velice důležitou úlohu hraje teplota vody. Po rozmnožení se z oplozeného vajíčka vylíhne plovoucí larvička, která se přichytí k pevnému podkladu (dno, kámen, kmen stromu, vegetace) a z ní pak vyrůstá asi 2 mm veliký polyp, který se dále rozmnožuje pučením. Tak vznikají další polypy, které zůstanou buď přichyceny, nebo se změní na další larvičku a ta se uchytí na jiném místě a vytváří další kolonie. V tomto stadiu může přežívat i několik let. Jakmile ale teplota vody stoupne na delší dobu nad 20 °C, z polypu se vyvíjí medúzka.

Je to predátor, který se živí zooplanktonem (mikroskopičtí živočichové), ten loví svými žahavými chapadly, kterých může mít v dospělosti až 400. Nechá se unášet vodou a čeká na vhodnou kořist. Jakmile naváže kontakt, svůj úlovek paralyzuje a pojídá otvorem ve středu svého těla, tudy také vylučuje odpadní látky. Většina těla je průsvitná s bílým nebo zeleným nádechem a dorůstá velikosti 2–3 cm.

Tyto medúzky jsou samečci i samičky a rozmnožují se připojením neprůsvitných částí těla. Tak vznikne vajíčko a z něj larvička a z larvičky zase polyp.        

 

Životní cyklus Craspedacusty sowerbyi:

Vyskytuje se v klidných vodních plochách jako jsou štěrkovny, pískovny, lomy a jezera. Jedná se o nejjednodušší organismy, které se dokážou samy pohybovat. Objevují se koncem června, a v srpnu je potkáme nejčastěji. K šíření do jiných oblastí přispívají pravděpodobně ptáci, kteří nesou larvičky v žaludku nebo nalepené na peří. Mohou to být ale i jiná zvířata nebo dokonce rostliny.

Nejznámější výskyty v české republice:

l Konětopy (proti zavážení pískovny bojovali ochranáři – bezvýsledně) l Mrákov l jezero Mlékojedy l Hlučín na Opavsku l v okolí Brna l Vltava (30. léta) l Blatná

 

Lom Blatná

- max. hloubka 19 m, s průměrnou viditelností kolem 5 m,

– k vidění jsou kapři, okouni, štika, sumec, dříve i raci,

– potápění je možné pouze po předchozí domluvě

 

v jižních čechách
powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group