ikoktejl

Království neptunových zahrad

Království Neptunových zahrad

 

   Text a foto Andrej Nekrasov

 Malajsie se nachází v jihovýchodní Asií. Je rozdělena Jihočínským mořem na dvě části: západní část na Malajském poloostrově, kde hraničí s Thajskem a Singapurem, východní část leží na ostrově Borneo.

Několik dní jsem se toulal džunglí kontinentální Malajsie. Žil jsem mezi rozpustilými a zvědavými makaky, rajskými hady, tajemnými varany, divokými kanci a dalšími „dětmi přírody“. Ale vidět krajinu bez podmořského světa je pro mne jako vidět jenom špičku ledovce. Byl jsem tu kvůli potápění.

Po několikadenním putování jsem se přeplavil na malý ostrov Redang a můj první dojem byl, že se příroda zbláznila! Po střechách a drátech skákaly opice, veverka si na chodníku pochutnávala na sáčku s kečupem, pohozeném nějakým turistou, mladí leguáni nehybně posedávali pod stromy a jejich třímetroví příbuzní – varani – se vyhřívali na slunci jenom kousek od vesnice. Celý ostrov byl zarostlý hustou džunglí a pouze písková pláž ji bílou stuhou oddělovala od moře.

Seznámil jsem se s místním potápěčským guru a dohodli jsme se, že mi ukáže nejlepší potápěčská místa na ostrově. Je to prima mít s sebou dobrého parťáka! Vincent Toh Kong Send se ukázal jako skutečný milovník moře, výborný UW fotograf a lodivod.

 

   Opuštěné molo

Dlouhé molo s přivázanými rybářskými čluny rovnou pod okny hotelu, kde jsem bydlel, se mi stalo výborným místem na zkoušku výstroje a fotografické techniky. Co víc si přát? Molo je jako umělý útes, kde bují pestrý podmořský život. Železná konstrukce zapomenutá na dně obrostla časem korály, mezi nimi se zabydleli rournatci a gigantické mořské houby poskytující úkryt hejnům barevných korálových ryb. Uprostřed tohoto malebného světa kraluje nádherný jasně modrý mořský květ − mořská sasanka, obydlená rodinkou proužkovaných klaunů.

 

   Království Neptunových zahrad

Brzy ráno jsme si s panem Kongem dali kávu, naložili fototechniku a výstroj na rychločlun a vyrazili jsme na širé klidné moře. Plavba trvala jen půl hodiny, ale podmořský svět, který se později rozprostřel před mýma očima, mi vyrazil dech. Na svazích mezi bílými skalami se rozkládaly překrásné korálové zahrady kypící barvami, které by jim záviděla i duha. V křišťálově čisté vodě se radovalo množství barevných korálových ryb a nahožábřích plžů.

Mezi korály se vlnily úchvatné sasanky různých druhů, barev a rozměrů obydlené růžovými, černými, červenými a pomerančovými klauny. Na vrcholcích dlouhých tenkých korálů rozkvetly mořské lilijce, které svými něžnými chapadélky zachytávaly vznášející se plankton.

Odchovaný studeným Černým mořem jsem se nemohl vynadívat na tu krásu a pestrost. Měl jsem pocit, že jsem se zanořil do královských Neptunových zahrad. Taková byla pro mě Malajsie.

Moje cesta se naplnila rychle, jako všechno, co je dobré a krásné a po čem člověk dlouho toužil. Musím se vrátit, a věřím, že tato cesta je jen začátek!      

Přeložila Inna Václavová

 

   Malajsie 

Rozloha: 336 700 km2

Nejvyšší bod: Kinabalu (4100 m) na Borneu

Obyvatelstvo: 21,3 mil.

Klima: vlhká tropická teplota po celý rok 28–30 ºC

Hlavní město: Kuala Lumpur (1,1 mil. lidí)

Čas: plus 4 hod (v létě plus 3)

Jazyk: čínština, malajština, tamilština, angličtina aj.

Náboženství: oficiálně islám, ale také buddhismus, hinduismus a křesťanství

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group