ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

ÚSTÍ NAD LABEM

 

ustinadlabemVšichni jsme vodněkud, jak říká Švejk, a proto místo odkud jsme ne- pomlouváme, i když to je taková hrůza jako třeba Ústí nad Labem. Naopak k němu cítíme o to silnější vztah, o co je v očích jiných lidí očerňováno. Ale i když jsme odjinud, nemůžeme upřít městu Ústí nad Labem mnohé zvláštnosti a pozoruhodnosti. Například fenomén Činoherního studia, které vychovalo herce Jiřího Bartošku, Pavla Zedníčka, Ivanu Chýlkovou a mnohé další. Anebo romanopisce Vladimíra Párala, jehož inženýrský styl možná je jakousi kompenzací osudu za tolik ošklivosti a zničeného životního prostředí a vznikl tu také časopis, který právě čtete. Kde se tolik tvořivých lidí v industriálním stotisícovém městě vzalo? Možná ti lidé neměli čas rozptylovat se v kavárnách při intelektuálských debatách a pokud chtěli trochu krásna a profesionality, museli ho vytvořit sami.

 

SEVEROČESKÁ AMERIKA

Možná to je tím, že severní Čechy jsou něco jako malá Amerika. Původně vystěhované Sudety a dnes spíš roztavený tyglík národností, do kterého si přihodili svojí trochu Cikáni od Košic, němečtí starousedlíci, čecháčci přistěhovavší se dobrovolně i nedobrovolně ze všech koutů země a třeba Vietnamci na státním výměnném pobytu. Podle oficiálních statistik to je region s nejvyšším počtem přistěhovalců z východoslovenského kraje, stálým migračním přírůstkem Romů a obyvatel zcela nekvalifikovaných, bez ukončeného základního vzdělání a jedinců sociálně nepřizpůsobivých. Zároveň to je území, ze kterého každoročně utíká největší procento vysokoškoláků, středoškoláků a vůbec lidí kvalifikovaných a v produktivním věku. Kromě toho se tady, blízko od Prahy, schovávali disidenti, což vyvolalo zvýšenou ostrahu komunistů.

 

NOVINÁŘSKÝ RÁJ

Město Ústí nad Labem je právem miláčkem masmédií – všude kolem tu vybuchuje tolik dlouho ututlávaných i nově vypukávajících problémů: chemické zplodiny v ovzduší, prostitutky na E55 (na kterých si skoro každý severočeský žurnalista založil kariéru), převádění lidí a pašování do Německa, nová drogová cesta z Východu na Západ, ale i ohniska odboje skinheadů a jejich rasové třenice s cikány, likvidace bezmocných vesniček kvůli další těžbě uhlí, absurdní skládka v Chabařovicích, pikantní problémy se sudetskými Němci anebo otázka kolaborantů a restitucí. Když nic z toho, pak aspoň slavná rodina Červeňákových, vystěhovaná pod dohledem českých i světových médií. Pokud jste mladý a začínající žurnalista a ještě jste za žádným tématem nejel do severočeské metropole, měl byste se nad sebou zamyslet.

 

EKOLOGIE NENÍ ABSTRAKCE

Málokde v Čechách lze najít tak zhmotnělou ekologii jako v Ústí nad Labem, nikde jinde město tak nerozhoduje o lidských osudech jako tady. To ono rozhoduje o tom, narodí-li se vám potomek, nebo to skončí potratem, kudy se váš životní příběh bude ubírat, jestli vám doktor doporučí se odstěhovat, kdo vyhraje a kdo skončí v propadlišti poražených. Kdo se dřív smál ekologickým povídačkám, tady mohl donedávna na vlastní sliznici cítit sirovodíkový puch zkažených vajec, plížící se vzduchem zejména za slunného počasí, kouřový nádech popílku, šimrajícího v nose, technickou vůni spáleného benzínu, a to všechno se neopakovatelně míchalo v přírodním hrnci severočeské pánve pod pokličkou mlhy do husté mazlavé kaše. Dnes je to už snad lepší než dřív a v inverzních zimních dnech se povolené normy škodlivin nepřekračují dvacetkrát. Po sídlištích už ani nejezdí městská avie s amplionem na střeše, ze kterého se krákoravým hlasem ozývá: „OBČANŮM SE NEDOPORUČUJE VYCHÁZET Z BYTU A VĚTRAT, AŽ DO ODVOLÁNÍ MIMOŘÁDNÉHO STAVU!“

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group