ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Tajemství 9 životů

TEXT: MARTIN DLOUHÝ, MICHAL DVOŘÁK

 

V Egyptě zbožňována, ve středověku zatracována. Kočky trpělivě snášejí vrtochy člověka už nějakých osm tisíc let. Během nich jsme vynalezli kolo, dluhopisy a demokracii, zatímco kočky si hrdě ponechaly svou přirozenost. Nenajdeme mezi nimi tak pestrou rozmanitost tvarů a velikostí jako třeba u psů. Zato můžeme objevit utajené schopnosti a instinkty.

Nejznámější „nadpozemskou“ dovedností koček je určitě jejich schopnost přežít pády z vysokých výšek a pokud možno ještě dopadnout na všechny čtyři nohy. Každý rok se v médiích objevují zprávy o dalších neuvěřitelných kočičích pádech, z nichž se tato zvířata rychle vzpamatovala (rekord drží australský kocour Voodoo, který přežil pád ze 34. patra mrakodrapu). Kočky za tuto schopnost vděčí své pružné páteři a vůbec celé stavbě kostry. Sotva si totiž kočka uvědomí, že ztratila pevnou půdu pod nohama, tak se snaží svým kormidlem (ocasem) přetočit do ideální polohy, aby dopadla na všechny čtyři. Začne se také fixovat na pevný bod na zemi, k němuž celé její tělo směřuje. Při dopadu kočce velmi pomůže její specifická klíční kost – ta je zakrnělá a tvoří ji chrupavka, takže zatímco jiné zvíře by se pádem ošklivě polámalo, tak kočka by se měla odpružit, oklepat a odběhnout do bezpečí.

Je dokázáno, že z čím větší výšky kočka padá, tím větší naději má na přežití (samozřejmě do určité míry). Při zlomeninách předních končetin bylo zjištěno, že zvíře spadlo z maximálně druhého patra, a naopak kočky, které se zřítily z pater vyšších, byly bez úhony. Veterináři si tento stav vysvětlují tím, že při kratším pádu je zvíře ve stresu, zatímco při delším letu se uvolní a je na náraz lépe připraveno.

 

KO1010_Tema_kocky_shutterstock_60836173

NADĚJE PRO LIDSTVO

Svět ale není bez chyb, a tak někdy dojde k tomu, že se kočka při pádu přeci jen poraní. Vědci si ale dlouho lámali hlavu nad tím, jak brzy a dobře se kočky dokážou i z velmi vážných zranění vylízat. Teprve loni se podařilo poodkrýt roušku kočičího tajemství – tedy aspoň toho, které se týká poranění nervové tkáně (například míchy v důsledku pádu). „Mysteriózní regenerační schopnosti koček má na svědomí jejich centrální nervový systém, který dokáže poškození opravit a obnovit tak ztracené funkce,“ je přesvědčen neurolog Ian Duncan z americké University of Wisconsin-Madison, který se studiem nervového systému koček zabýval. Podle něj by neobyčejné schopnosti těchto šelem mohly v budoucnu pomoci lidem s nervovými onemocněními.

Duncanův tým po několik měsíců krmil pokusné kočky stravou vystavenou radioaktivitě, což u zvířat vyvolalo příznaky roztroušené sklerózy. Kočky totiž ztrácely myelin, jakousi izolaci nervových vláken, která umožňuje, aby se elektrické impulzy bezpečně přenášely mezi neurony. Když se vlivem radioaktivity myelin vytratil, tak se impulzy rozptylovaly do prostoru a málokterý našel cestu k cíli. Tento proces vědce nepřekvapil, již ho znali. A věděli, že poškození je nevratné. Šok ale způsobilo zjištění, že sotva kočky přešly na běžnou stravu, tak se začala vrstva myelinu obnovovat! Jejich centrální nervový systém dokázal rychle opravit poškozené trasy a všechny příznaky roztroušené sklerózy zmizely. Tím se vysvětlilo, proč se kočky dokážou vzpamatovat z hrozivých poranění, zasahujících nervovou soustavu. Zároveň díky tomuto objevu vzrostla naděje, že se někdy podaří pomoci lidem se zatím nevyléčitelnou roztroušenou sklerózou, či dokonce těm, které poraněná mícha upoutá na invalidní vozík.

JAKO DĚTI

Nebylo by to ale poprvé, kdy by kočky přispěly k lepšímu životu člověka. Přestože jsme se k těmto vznešeným šelmám často chovali jako naprostí blbi (kolik jen koček shořelo ve středověku na hranicích?), tak nás kočky stále oblažují svou hojivou přítomností. Koho si oblíbí, tomu dovolí, aby jim udělal místo na klíně a pak je dlouhé minuty hladil. Člověk se v tu chvíli rozvibruje hypnotizujícím kočičím předením, které většinou vnímáme jako známku dobrého rozpoložení zvířete. Předení probíhá jak při vdechu, tak i výdechu, a to při relativně stabilní frekvenci 25–150 Hertzů. A jak se prokázalo, vlnění o této frekvenci zvyšuje pevnost kostí a napomáhá hojivosti ran.

Kočky ale někdy vydají takový zvuk, že se každý člověk podvědomě zastaví. Umějí totiž mňoukat na takové frekvenci, jakou má dětský pláč. A jak se zdá, tak toho rády využívají. Zatímco běžné mňoukání totiž člověk dokáže vnímat jako trpěnou zvukovou kulisu, tak vrnění o frekvenci dětského pláče nám nedá spát a jdeme většinou hned splnit kočičí přání. A přitom jde pouze o několik vysokofrekvenčních tónů, které kočky přimíchají do obvyklého mňoukání.

JAKO PANDOŘINA SKŘÍŇKA

Je snad jen otázkou času, kdy se nám podaří proniknout i do podstaty dalších kočičích superschopností. Prozatím jen můžeme své malé přátele sledovat, milovat a žasnout. Třeba nad tím, jakou mají kočky teplotní rezistenci – zatímco člověk vnímá jako bolestivou už teplotu 44 °C, tak kočka má tento práh až na dvaapadesáti stupních. Fascinující je také schopnost koček vycítit přicházející zemětřesení. Vděčí za ni nejspíš drobným nervovým zakončením v polštářcích tlapek. Hmatové vousky na hlavě a předních končetinách zase kočkám umožňují pohybovat se i v naprosté tmě.

Legendami opředený je také dokonalý kočičí zrak. Jejich zorné zrakové pole je sice jen 205 stupňů, což je o 15 stupňů méně než u člověka, vidí ale lépe díky buňkám na cévnaté vrstvě za sítnicí, která odráží dopadající světlo a způsobuje magický zlatozelený záblesk v kočičích očích.

Je až neuvěřitelné, co všechno kočky v dějinách prožily a přitom zůstaly osobité a nespoutané. Dokážou být přátelské, ale musejí samy chtít. Jsou našimi souputníky ve všednosti, a přesto si zachovaly punc neobyčejných divokých šelem.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group