ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Mini koráby

TEXT A FOTO: BARBORA LITEROVÁ

 

V dílně se víří prach a vzduch je plný štiplavého zápachu z lepidla. Řemeslníci nesmějí podcenit žádný detail. Kdyby tohle viděl Kolumbus, asi by neodešel s prázdnou. Ale nejen srdce námořníků tady jihnou nad dokonalými replikami dávných korábů.

Nejsem žádný fanda do technických hračiček, nikdy jsem nepatřila do klubu mladých modelářů, přesto se v téhle dílně na exotickém Mauriciu cítím jako dítě vypuštěné v té nejlepší cukrárně. Procházím prvním patrem mezi vyleštěnými vitrínami, kde jsou pečlivě naaranžované repliky lodí od malých až po opravdu důstojné křižníky vodních hladin. Nejsem ani znalcem námořní historie, takže se neorientuji v problematice, kdy a u jakých břehů daná loď válčila. Ale jako žena mající smysl pro detail musím ocenit, s jakým řemeslným umem je každá loď vytvořena. Samozřejmě, vše vzniká zcela ručně.

 

KO1011_Mauricius_

Ujímá se mě Pradeep, mistr, který dohlíží na práci v dílně. Z nablýskaného patra přecházíme po strmém schodišti do výrobny. Je to jiný svět. V neútulné hale je rozházeno pár stolů, připomínajících školní lavice. Práce je rozdělena, muži hlavně opracovávají dřevo, loď postaví, a ženy si potom hrají i s těmi nejtitěrnějšími detaily. Procházím kolem lavic a pozoruji proces, který předchází tomu, než se do prvního patra dostane krásná nablýskaná loď. Familiárně řečeno, je to piplačka.

Mám radost, že i mě, lodnímu analfabetovi, se občas podaří některou loď rozpoznat. „To je Titanic,“ říkám Pradeepovi s hrdostí v hlase, že tohle jsem trefila. U některých modelů mám také pocit, že už jsem je někdy viděla plout na televizní obrazovce, ale hodit název od boku si netroufám. „Tohle je Bounty. Tu přece musíte znát z toho slavnýho filmu,“ pomáhá mi Pradeep. Jasně, že ji znám, ale v tom zmenšeném vydání vypadá všechno trochu jinak.

„A jakou největší loď jste kdy udělali?“ vyzvídám. „Je to pár let zpátky, kdy Američané slavili výročí spojené s Kryštofem Kolumbem, a objednali si u nás jeho loď Santa Marii. Model, který jsme vytvořili, měl na délku několik metrů, takže nejen práce, ale i jeho přeprava byla komplikovaná,“ zavzpomínal Pradeep. Dá se říci, že pět zručných řemeslníků zvládne za měsíc vytvořit patnáct standardních modelů. Pokud přijde specifická zakázka, tak se samozřejmě časová i cenová relace posouvá do jiných dimenzí. Můžete si tu koupit model za sto i stovky eur a nebo se tu jen kochat. Podobných dílen na ostrově funguje víc, většina nabízí i možnost si svou loď objednat po internetu a nechat si ji pohodlně dovézt.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group