ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Mezi Dinosaury

NAPSAL: JANA PATKOVÁ

dinosauri

Blíží se konec druhého tisíciletí počítáno od počátku našeho letopočtu a na naší planetě už neexistují oblasti, kde „žijí lvi”. Bílá místa na mapě zmizela, lidská touha objevovat neobjevené trvá. Zbývá minulost, tak vzdálená, že ji počítáme na stovky miliónů let. Slova jako Kentrurosaurus, Pterodactylus, Plesiosaurus a Tyrannosaurus (mimochodem, tato vědecká pojmenování latinskými složeninami obsahují odvozeninu řeckého slova „sauros“, tj. ještěrka) už nepatří jen do slovníků vědců a učenců. Lidé chtějí vědět, co způsobilo na konci druhohor, křídové periody, zmizení dinosaurů z povrchu zemského. Touží si alespoň představit mohutné ještěry, plížící se pravěkou močálovitou krajinou s bouřícími sopkami na obzoru. Přejeme si zažít vzrušení z nespoutané přírody, romantiku, strach, emoce… chceme se na chvíli přenést do jiného světa. Nejsme už odkázáni na vlastní fantazii, nejmodernější technika nám umožňuje doslova žít mezi pravěkými živočichy. Francouzská firma „ExMachina“ vytvořila film „Dinosauří ostrov“, čímž inspirovala kalifornského specialistu Iwerkse a odstartovala vlnu „jízd“. „Jízdy“ jsou krátké filmy pro malý počet diváků, otvírající jim dveře do pravěkého světa. Ti sledují dění na plátně a zároveň vnímají řadu fyzikálních vjemů a psychologických pocitů. Například obrovské zrychlení je uvede do stavu podobnému beztíži, jiné mikrovjemy umožňují prožít stavy velkého vzrušení. Film trvá jen čtyři minuty, ovšem divákům se zdá nekonečně dlouhý. „Jízdy“ jsou obvykle hlavním bodem programu zábavního parku Luxor Hotelu v Las Vegas a úspěch této vysoce technické zábavy pozvedl francouzskou firmu na úroveň tak úspěšných společností, jako George Lukas ILM a James Cameron s „Digital Domain“. Velmi slavný „filmový kolega“, nedávno uvedený Jurský park režiséra Spielberga, je uznáván jako znovuobjevení dinosaurů pro dvacáté století. „Dinosauří ostrov“ nám ale na rozdíl od tohoto filmu umožňuje prožít fikci, že žijeme mezi nimi.

 

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group