ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Bosenské pokusy

pokusy

Zpracoval JAN ŠŠKVÁRA

 

Bosenské pokusy Agenturní zpráva(25.ledna, ČTK/Die Welt)Poprvé od roku 1992 nemá vedení bosenských Srbů možnost zabraňovat západním pozorovatelům v přístupu do oblastí masakrů, spáchaných v prvních dvou letech války. Podle ústního podání patřil k největším masakr v muslimské Srbrenici. Průzkum na místě potvrdil četné zprávy očitých svědků, nichž Srbové zavraždili až 7 000 lidí a vyhloubili nejméně sedm masových hrobů: zmrzlá země nad masovými hroby ani nezakryla všechny kosti a zbytky oděvů. Krví prosáklá země má být již brzy odhrnuta pod ochranou amerických vojáků a se souhlasem srbského prezidenta Slobodana Miloševiče. Sreberenica však zdaleka není jediné místo tohoto druhu v Bosně.Britští reportéři nedávno nalezli důkazy o existenci další 13 masových hrobů v prostoru Brčka, kde měly v roce 1992 srbští ´černí panteři´ zavraždit 3 000 Muslimů. List Daily Telegraph zveřejnil fotografie tuctů mrtvol v otevřených jámách. Tyto snímky byly pořízeny krátce před zavalením těchto jam buldozery. Mezitím jsou důkazy ničeny. Očití svědci potvrzují, že masové hroby u Brčka jsou znovu otvírány a že mrtvoly jsou drceny v továrně na krmivo pro dobytek. Odstraňování stop bylo také důvodem zoufalého odporu Srbů proti postupujícím jednotkám Muslimů a dolů ve Ljubiji. Tam měly být odstraněny mrtvoly až 8 000 Muslimů. Podle svědků tam ´četníci´mučili a zabíjeli až do posledních dnů války, zatímco mrtvoly z vedlejších štol prý byly přemisťovány do hlavní šachty, jejich kosti zpřeráženy.Těla byla nakonec polita kyselinou.Sotva kdy bude možné postihnout v plné šíři skutečný rozsah bosenského holocaustu a potrestat viníky. Americký velitel sil IFOR,generál Leighton Smith, v úterý 23. Ledna v Pale prohlásil, že jednotky budou zatýkat údajné válečné zločince, jako třeba Radovana Karadžiče, když je náhodou potkají. Smith hovořil z televizního studia vzdáleného pět minut cesty od Karadžičova domu.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group