ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Mučení v Haitské věznici

 

Místo: Les Cayes, město v jižní části Haiti. Jednoho úterý zde přistály dvě helikopté ry chinoock se speciální jednotkou 3. skupiny amerických vojsk. Obyvatelé čtvrtmiliónového města, čtvrt ého největšího v Haiti, uvítali vojáky s nadšením. Našlo se pro ně ubytování v jedné z budov kasáren, jinak obsazen ých pěti sty haitskými ozbrojenci. Pár hodin po tom, co se Američané nastěhovali do nového domova, objevil jejich medik kasárenskou věznici. To, s čím se tu setkal, bylo děsivé. Z 50 vězňů jich bylo 35 nacpáno v jedné nevelké cele. Kapitán speciální jednotky Bevelacqua docílil toho, že vězni byli vyšetřeni.Všichni trpěli kožními infekcemi a podvýživou, někteří i kurdějemi. Jeden měl zanícenou otevřenou ránu v takovém stavu, že mu pravděpodobně nebylo pomoci ani při okamžité léčbě. Někteří z vězňů byli žalářováni už přes tři roky a nebylo jim přitom víc než 19 let. Za dobu věznění žádný z postižených nepoznal sprchu nebo koupel. Nedostá- vali od žalářníků jídlo, to jim museli nosit příbuzní. Při průchodu kasárnami jim je často zkonfiskovali haitští voj áci. Nemít příbuzné znamenalo povolné vyhladovění. Důvody věznění byly rozmanité - od drobných přestupků po politickou aktivitu. Bití a mučení byly v kasárenské věznici na denním pořádku. Noc před tím, než přišli Američané, popravili prý haitští vojáci desítku vězňů přímo na vězeňském nádvoří. Generál Potter, velitel speciální jednotky, si přiletěl ověřit zprávu o poměrech ve věznici hned následujícího dne. Neprodleně přivolal americký tým lékařů a ošetřovatelů.

 

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group