ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Děti teroristů a Baba Balkar Singh

 

 

ZPRACOVALA ADÉLA KNAPOVÁ
Více než deset let leží na severu státu Punjab v Indii stín terorismu. Tímto způsobem se domáhají autonomie pro svou zemi sikhští separatisté. A výsledek - mnoho krve. Stovky rodin ztratily někoho ze svých nejbližších, ženy ovdověly, děti osiřely. Až do nedávné úkladné vraždy ministra Punjabu se zdálo, že nastal opět normální mírový stav, který tak těžce znovuobnovovaly vládní bezpečnostní jednotky. Při vytváření vší této vřavy utrpěli také teroristé. Buď byli zabiti při srážkách s policií, nebo se dostali do vazby a pak do vězení. Pokud nejsou zadrženi, policie zavírá jejich ženy a rodiny, aby od nich získala potřebné informace. Malé děti těchto teroristů poté, co se dovědí o tom, jak jejich táty chytli, zavřeli či zabili, pod nátlakem jiných vstupují do separatistick ého hnutí, hnáni touhou po pomstě. „Někdy se mi zdá, že zabíjím policisty, kteří to udělali mému tátovi a nám, dusí se emocemi šestnáctiletý Amarjit Singh, jehož otec byl zabit policií při pokusu o útěk. Toto smýšlení je vlastní všem, jež utrp li takovouto osobní ztrátu. Vzpomínky na dětství plné podobných traumat pravděpodobně dovedou mnoho mladých lidí jako je Amarjit k  tomu, aby se připojili k protinacionálnímu hnutí s myšlenkou pomsty. Padesátidvouletý Baba Balkar Singh situaci předpovídal a dal proto těmto dětem příbytek. Doufal, že v nich probudí nový pohled a dá jim nový směr života. Historie Baba Balkara je velmi neobvyklá. Byl zaníceným teroristou, patřil k nejobávanější teroristick é skupině Babbar Khalsa. Dnes je napraveným mužem. V Anandpur Sahibu, městečku, kde velký věřící, svatý Guru Nanak, založil sikhské náboženství, vytvořil domy pro chudé nebo osiřelé děti a pro vdovy teroristů. Dává jim jídlo, vzdělání a otcovskou péči. Poskytuje také přístřeší rodinám a ženám, které byly brutálně vězněny policií, aby vyzradily pobyt svých militantních manželů. Společný pobyt a sdílení osobních ztrát dalo novou sílu a naději jejich rozervaným životům. Je to svět, kde se teplem společného sdílení zvolna zacelují jejich rány. „Díky Babovi nyní jíme, pijeme a žijeme míruplný život místo neust álého utíkání, říká Labhkaur, matka skrývajícího se teroristy Zarnaila Singha. Baba, jak je Baba Balkar s vděčností nazývám, balancuje na ostří nože. Bývalý militantní zarputilec, hledaný policií, nyní hraje úlohu zachránce. Díky „reinkarnaci" tak stojí proti sobě jeho zlost na vládu a hrané porozumění s policií. Dnes, díky Babově nadšení, jsou mladí lidé odtržení od hlavního proudu terorismu. Jdou do života a ve svých rukou mají místo pušek pera.

 

 

 

 

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group