ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Profesionální fanda

 

Napsal JAN ŠKVÁRA

Objektiv se zaměří na tvář muže se světlou kšticí a zaostří se na veselých vějířcích vrásek kolem očí. Tlumeným hovorem v místnosti prošlehne světlo blesku a fotografovaný muž reaguje jakoby potěšeným ostychem a překvapením: „Ach božíčku, ne!" Všichni se smějí, první ledy jsou prolomeny. ·  ·  ·

 William Snyder je jedním z dvaceti dvou fotoreportérů deníku The Dallas Morning News, a přece jeho fotografie zná celý vět. Ve svých třiceti pěti letech totiž má na kontě hned tři Pulitzerovy ceny za novinářskou fotografii.

První fotografii mu otiskli ve čtrnácti letech. Po absolvování univerzity v Rochestru začal pracovat jako sportovní fotograf pro The Miami News a The Dallas Morning News, fotografoval na dvou olympiádách. „Mám sport rád, jsem fanoušek. Jestli je sport pro mne něčím výjimečný? Ano i ne. Víte, on je sport přímo před vámi, takže nemusíte nic hledat. Ale dnes je stále těžší udělat dobrou fotku ze sportovního utkání. Je stále víc TV stanic a korporací, která kupují práva, takže je těžké přijít s něčím novým. Ale také tam není taková ta historická důležitost, takže se nic moc nestane, když nedostanete to nejlepší."

Fotografoval také havárii raketoplánu Challenger, následný start raketoplánu Discovery, oslavy sjednocení Německa, nezdařený puč v bývalém SSSR, první svobodné volby na Haiti. V roce 1989 je členem tříčlenného týmu, který dokumentuje činnost bezpečnostního výboru The National Transportation Safety Board, který vyšetřuje letecká neštěstí, a získává spolu s ostatními svoji první Pulitzerovu cenu. V roce 1990 se na vlastní náklady rozjíždí do Rumunska, aby fotografoval děti nakažené virem HIV, žijící v domech pro nevyléčitelně nemocné a v sirotčincích. Za tyto snímky dostává v roce1991 Pulitzerovu cenu.

Třetí Pulitzerovu cenu dostává v roce 1993 spolu s Kenem Geigerem za fotografie z OH v Barceloně. William Snyder se chová i ve své fotografické profesi jako sportovec. „Nejlépe se zdokonalíte, když trénujete, stejně jako ve sportu nebo v hudbě. Chce to cvičit každý den, abyste to, co máte v hlavě, dostali také ven."

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group