ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SRDCE ČERNÉ ZEMĚ

 

Napsala a vyfotografovala
JANA PATKOVÁ

Místo turistů sem jezdí obchodníci a průmyslníci. Místo zvířat se tu pěstují duševní choroby. Jednou se snad budeme jezdit dívat na toto město jako na skanzen lidské touhy mít se lépe, mít více energie a žít ve městě. Jsme v Birminghamu, centru anglické „černé země“. Brummagem, jak se lidově druhému největšímu městu Spojeného království Velké Británie říká, měl tu smůlu, že zde bylo objeveno uhlí a ložiska rudy. Z původního římského vojenského opevněného tábora a z bývalé příjemné středoanglické krajiny se stala průmyslová zóna.

Druhá vlna průmyslové revoluce změnila tvář celé země. Škodlivé výpary a jedovaté odpadní vody přinesly Birminghamu ono hanlivé označení black country a způsobily mu ekologické rány, z kterých se nyní léčí. Ocitnout se v centru města nepřipraven znamená klást si otázku, proč vůbec lidé chtějí žít ve městě. Více než kde jinde si tu člověk připadá malý a bezvýznamný, těžko chápe, že všechny ty mrakodrapy, oprýskané továrny, přecpané ulice a betonové koridory byly vytvořeny pro jeho pohodlí. Nekonečné řady aut sviští po nadjezdu, pod kterým zurčí potůčky, stříkají fontánky a keříky se snaží imitovat přírodu. Na bláznivě blikající nekonečné množství semaforů shlíží z výšky prvního patra mrakodrapu návštěvníci fitcentra. Já zezdola zírám na ně. Je v tom cosi absurdního a fascinujícího. Lidé vystavení za celoskleněnými stěnami jako podivná zvířátka v obrovském akváriu. Běhají na místě, šlapou na nejedoucích bicyklech a v několika kubických metrech místnosti si pěstují tělo daleko od čerstvého vzduchu. Město bylo těžce poškozeno za druhé světové války a nová výstavba je zasazena přímo do srdce Birminghamu. Jenomže kde schází prostor, tam ho nikdo nevymyslí. A tak je birminghamský střed města přecpaný a lidé se místo venku procházejí třeba v proslulých nákupních centrech New Street a Bull Ring. Široké chodby vzbuzují dojem obchodních tříd včetně kavárniček, restaurací a kadeřnictví. Architektonicky velmi zajímavé, ale...

Oddechnout si lze v čínské čtvrti, jejíž stavby přece jen proporcionálně více respektují velikost člověka. Centrum je jako kleštěmi sevřeno spoustou funkčních i nefunkčních továren. Kolem nekonečně dlouhých zdí z typických červených cihel lze chodit hodiny a hodiny, aniž by se okolí nějak změnilo. Příjemnější jsou okrajové čtvrti. Anglické domky s malou zahrádkou, obchůdky a muslimové, Židé a černoši ze všech koutů světa. Místo luxusních anglických obchodů bazary s koberci, nábytkem a zeleninou. Právě pověst průmyslového centra přivedla do Birminghamu přistěhovalce, z nichž už jsou dnes starousedlíci. Kvůli přísné imigrační politice Velké Británie se už dnes mnoho cizinců do země na práci nedostane, ovšem ti kteří zde už zakotvili, jsou spokojení. Návrat z okraje do centra Birminghamu není moc povzbudivý, ale nezvratn ým faktem je, že životní prostředí se ve městě a okolí zlepšuje. Báňský průmysl je totiž v Británii ve značném útlumu, neboť Angličané si své zásoby vysoce výhřevného uhlí nechávají pro budoucnost. S vírou, že příští generace je dokáží využít lépe, než je spálit v pecích. Právě Británie měla jako první stát na světě velkokapacitní jadernou elektrárnu Calder Hall v Cumbrii, která zahájila provoz už v roce 1956. A již dnes se birminghamští architekti snaží svým spoluobčanům pobyt ve městě zpříjemnit. Nejen již zmíněnými pěšími zónami s fontánami, ale třeba i tím, že betonové podchody a nadchody barví nazeleno. Birmingham je zkrátka tak ošklivý, až je přitažlivý.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group