ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Piknik s ovečkou

 

Možná že v Čechách se jezdí na piknik s máslíčkem Alfa, jak nás o tom přesvědčuje televizní reklama, ale v Kirgizii se na piknik jezdí s ovečkou. To je tak: vezmete rodinu a vodku, váš soused vezme rodinu a ovci, švagr vezme rodinu, náklaďák a samovar. Naskáčete na korbu náklaďáku i s ovečkou a vyrazíte k řece. U řeky roztopíte oheň, ženy roztopí samovar a chlapi se sami roztápějí z piál (misek) nápojem z kvašeného obilí buzo nebo rovnou vodkou. A aby nebylo takové ticho, na autobaterii náklaďáku se zapojí magnetofon a může se oddycháť (piknikovat).
Děti začnou skotačit v řece nebo s ovečkou a břehu, ženy prostřou pod stromy ve stínu, neb skotačení jim nepřísluší a chlapi zkoušejí na háček chytnout nějakou tu mřenku. Ale nepleťte se: vážné a seriózní vysedávání u vody to není - radosti a veselí nad každým čudlem je hojné, vždyť hojná je také řeka. Ale jako všechno má svůj čas, tak i ovečka má dnes svůj velký den. Je trochu nervózní a ztrémovan á, uskakuje, když si pro ni přijdou. Netrvá ani půl hodiny a už se peče ve žhavém popelu šašlik, krájí se zelenina na úlov (zeleninové rizoto) a dětem se místo skopového poskytne k jídlu kaše. Je třeba ještě proprat střeva, a tak chtě nechtě musí jedna žena do vody. Za další hodinku voní pečené skopové celým tábořištěm, z reproduktorů k tomu ABBA střídá místní pop-hvězdu a dokonce i hlava ovečky, napíchnutá na klacek nad ohněm už vypadá jako cosi, co v sobě skrývá lahůdku - upečený mozeček. Je to morbidní? Ale u nás se přece také jí skopové. Jenom tu ovečku na piknik nikdo nevyveze.

 

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group