ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

SAFARI MEZI ŽRALOKY

 

Jsem dvacet pět metrů pod hladinou. Na poslední chvíli se zachytávám za skalní výstupek dna, které se zde prudce láme a skalní stěnou plnou korálů padá kamsi do hlubiny. Vodní proud je tak silný, že cítím, jak se mě snaží servat ze skály. Držím se a vlaji jako ve větru. Proud strhává i stovky barevných ryb. V průzračné vodě vidím, jak se v hlubině pode mnou mihl žralok.

Když jsem konečně po hodině na hladině, vidím naši loď ve velké dálce. Nafukuji růžový potápěčský balon ve tvaru doutníku. Jen tak mě posádka může najít. Jsem uprostřed blankytně modrých vod Indického oceánu.


MALEDIVY

Republika Maledivy se skládá z asi 1600 ostrovů celkové rozlohy 298 km². Obydlených jich je pouze 200. Maledivy leží jen kousek nad rovníkem, teplota je tu tedy poměrně stálá, kolem 30 stupňů. Teplo se ale dá vydržet, protože zde téměř pořád fouká příjemný větřík.

Všechny ty krásné ostrovy leží na jakési veliké plošině, která vznikla v dávných dobách důsledkem sopečné činnosti. Oceán zlikvidoval to, co bylo nad vodou, a pak se zde po další tisíce let ukládaly zbytky korálů. Tak vzniklo několik velikých atolů a v nich ostrovy z bílého písku a rozdrcených korálů, na nichž neroste nic kromě palem. Ostrovy obepínají prstence korálových útesů. Jezdit lodí je tu proto obtížné, o čemž svědčí množství vraků zakreslených na mapě. Pro potápěče je to však ráj.

CESTA DO RÁJE

Z letiště do tři kilometry vzdáleného hlavního města Malé je možné se dostat jedině lodí. Pokud nehodláte dovolenou strávit na některém z ostrovů přebudovaných na moderní letoviska, můžete jet na safari. Safari znamená cestu, zde je to cesta na lodi. Pluje se po dohodnuté trase od ostrova k ostrovu, z atolu na atol. Účelem cesty je navštívit nejkrásnější místa - korálové zahrady, mělčiny s azurovou vodou, neobydlené malinké ostrůvky a další pozoruhodnosti.

Při safari se vaším domovem stává na několik dní loď. Většinou se na ní plaví asi deset lidí a posádka. Nejdůležitější je zkušený kapitán a kuchař. Vyplatí se také mít místního znalce podmořských lokalit, protože potápění v hloubkách kolem třiceti metrů je kvůli silným proudům, jejichž směry se stále mění, poměrně náročné.

Lodě na safari bývají vlastně dvě. Ta velká je základnou a kotví v centru oblasti. S tou menší se pak pravidelně vydáváte do jednotlivých potápěčských lokalit. Slouží také jako skladiště všeho potápěčského nádobíčka a jako plnírna vzduchu do potápěčských láhví.

SCUBA DIVING


Na Maledivy jezdí potápěči také za žraloky, kterých
se zde vyskytuje několik druhů - nebezpeční kladivouni
i běžní útesoví žraloci, kteří nejsou člověku za normál-
ních okolností nebezpeční.

Scuba diving je anglicky potápění s přístrojem, na Maledivách snad nejkrásnější na světě. Je tu nezměrné množství vytipovaných míst, kde uvidíte velké ryby, dokonce několik druhů žraloků včetně kladivouna. Dále rejnoky, manty a želvy vážící až 160 kg. Stovky drobných barevných ryb a korálové zahrady přestane potápěč po několika ponorech úplně vnímat. Když se vynoříte po ponoru a náhodou jste neviděli nic, co by vám rozbušilo srdce, cítíte se zklamaní a říkáte, že tam tentokrát nic nebylo. Trochu nebezpečné jsou silné proudy. Voda na jednom místě přitéká do atolů a jinde zase odtéká. Vliv přílivu a odlivu je také patrný, i když si ho ani nevšimnete. Podle období se směr proudu mění. Jeho síla bývá až čtyři uzle. Na některých místech se v určitou dobu voda valí do uzavřeného atolu. Je pak krásné se při tom svézt spolu s rybami dovnitř. Běda ale, když se proud obrátí. Již několik potápěčů zemřelo potom, co je proud doslova vyfoukl na širé moře.

Potápíme se kousek nad písečným dnem v hloubce asi třiceti metrů. Nad námi se tyčí strmá skalní stěna plná děr a jeskyní. Nejlepší místo pro pozorování. V dírách se skrývají až dvoumetrové murény, jejichž kousnutí nepatří k nejpříjemnějším zážitkům. Dále pak jedovatí a krásní perutýni a spousta dalších divů přírody. My ale chceme vidět něco jiného. Jsme v místech, kde se brzy z rána vyskytují žraloci kladivouni. Využívají silného proudu a nechávají se unášet do mělčích vod atolu.

Zkoušíme totéž a jen sem tam trochu mávneme ploutví. Najednou zaregistruji jakýsi pohyb. Vidění skrz potápěčskou masku je velmi zúžené, a tak je někdy potřeba více cítit než vidět. Trochu se otočím na kolegu, který mi posuňky dává znamení a ukazuje doprava. Mluvit pod vodou lze totiž jen se speciální a velmi drahou maskou.

Asi dvacet metrů od nás spatřím tři, ne - čtyři obrovské žraloky, jak majestátně plují těsně nad dnem. Srdce mi začíná bušit a přistihuji se, že rychleji dýchám. Snažím se ovládnout, abych si nevydýchal všechen vzduch. Po chvíli poznávám, že ti žraloci zas tak obrovští nejsou. Mají něco kolem tří metrů. Navíc to nejsou kladivouni, ale běžní útesoví žraloci.

Jen si nás z dálky zvědavě prohlédli a pomalu se ztrácejí v temnotě hloubek. Normálně téměř nehrozí, že by člověka napadli. Na světě je více než tři sta druhů žraloků, a jen asi osm z nich je opravdu člověku nebezpečných. Tito k nim nepatří. Uklidňujeme se, bušení srdce slábne. Ukazujeme si, že to bylo OK, perfektní, dost dobré.
prosinec 1999
powered by contentmap

You have no rights to post comments

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group