ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

MONA LISA MĚLA PĚT DĚTÍ

Modelem pro obraz Mony Lisy seděla Leonardu da Vinci manželka zámožného obchodníka s hedvábím Lisa Gherardini. Ve své nové knize to tvrdí historik Giuseppe Pallanti a jako důkaz předkládá výsledky svého pětadvacetiletého pátrání ve florentských archivech. Podle nich zprostředkoval namalování obrazu umělcův otec Piero da Vinci, který byl přítelem Lisina manžela Franceska del Gioconda. Manželé spolu měli pět dětí a ve čtyřiadvaceti letech, kdy ji da Vinci maloval, byla Lisa těhotná. Nejde o převratnou novinku, s touto teorií přišel již v roce 1550 znalec výtvarného umění Giorgio Vasari. Od té doby se však vyrojilo mnoho teorií, podle kterých byla Mona Lisa šlechtičnou, prostitutkou, a dokonce i jakýmsi Leonardovým ženským autoportrétem.
říjen 2004

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group