ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

KROKODÝLÍ HRÁTKY

 

TEXT: STANISLAVA STEHNOVÁ

Jméno: Yai

Datum narození: 10. června 1972

Místo narození: Samutprakarn, Thajsko

Váha: 1114 kg

Délka: přes 6 m

To údaje o největším krokodýlovi, drženém v zajetí si můžete přečíst na tabuli v největší krokodýlí farmě na světě - Samutprakarn. Z hlavního města Bangkoku je vzdálené necelých 15 km. Krokodýl Yai, thajský hybrid, se narodil na farmě založené v roce 1950. Jejím původním cílem bylo zachraňovat před vyhynutím vzácné druhy krokodýlů. Nyní se k tomu záměru připojil zájem výnosného exportu krokod ýlího masa a kůže. Dnes žije na farmě téměř 40 tisíc krokodýlů. Líhnou se v inkubačních celách. Malý krokodýlek se vyklube z vejce po 65-70 dnech. Dva roky jsou pak chováni v pěstitelské školce v menších nádržích. Potom jsou rozdělováni podle věku do mnoha betonových kójí s vodními příkopy. Mláďata, která se líhnou jednou za rok, musí být chráněna sítí proti komárům, kteří by je mohli štípáním do očí oslepit. Naživu zůstává 70 % mláďat. U krokodýlů není obvyklé zvláštní onemocnění, dožívají se až 100 let. Pokud onemocní, jsou separováni a léčeni. Krokodýli a krokodýlci leží nehybně v tropickém vlhkém horku na slunci vedle sebe, přes sebe, na betonu i ve vodě. Nereagují na kolemjdoucí, pouze se občas líně odplazí do vody nebo do stínu. Vymrští se ale jako blesk, když si některý z jejich kolegů razí cestu přes hlavu druhého. Jejich vrozená útočnost se projeví v rychlé potyčce. Krokodýli na farmě zhltnou denně více než 5 000 kg masa, většinou kuřat a ryb. Jejich chuť k jídlu a bleskové pohyby si můžete sami vyzkoušet. Na dřevěných můstcích propojených nad jezírky si koupíte kousky kuřecího masa.

V zakalené vodě pod vámi tiše plují už dospělí krokodýli a o vhazovanou potravu tvrdě bojují. Rozevřené tlamy a velké zuby nahánějí skutečně návštěvníkům hrůzu. Syn zakladatele farmy, pan Prapakrn, nám při setkání řekl, že krokodýli v thajských řekách už vyhynuli. Poznamenal také, že zde mají několik krokodýlů z pražské zoo, kteří jsou původem z Kuby. Farma je prý dnes velmi výnosná. Za jeden kg zpracovaného masa v konzervě vyváženého do Japonska, USA a dalších zemí se platí 100 US dolarů. Na farmě se prodávají i výrobky z krokodýlí kůže, kabelky, pásky, boty,různé suvenýry i malí vycpaní krokodýlci. Jeden asi 30 cm dlouhý, přijde až na 130-150 US dolarů. U stánků nabízejí i polévku z krokodýlího masa, kterou můžete ochutnat i v restauracích v Bangkoku. Na souši nejsou krokodýli tak obratní jako ve vodě. Při častém styku s ošetřovateli zkrotnou alespoň tak, že nekoušou a lze na ně i sahat. Toho farma využila k půlhodinovým představením pro turisty. Dva cvičitelé, ozbrojeni bambusovými tyčemi za zvuku hudby vstupují do betonové ohrady s krokodýli a zahajují představení. Starší z nich vytahuje za ocas vyhlédnutého krokodýla a vleče ho pozpátku z vody ven. Ten se zmítá, hlavou a rozevřenou tlamou chňapá dozadu na útočníka, ale cvičitel ho vytáhne až doprostřed ostrůvku. Mladší také přinutí jiného pícháním bambusovou holí k tomu, aby popolezl z vody na suchou zem. Pomalu ho poťukává po hřbetě a dráždí i na tlamě. Klap...!

Ostrý zvuk zubů, které chňaply po tyči, se rozlehl hledištěm. To se opakuje několikrát. Za chvíli cvičitel před krokodýla poklekne, líbá ho na tlamu, otevírá ji a odhaluje velké ostré zuby. Jeho kolega usedá na hřbet svého krokodýla, opírá se o něho a dělá na něm stojku. Oba pak sbírají bankovky, které diváci hodili mezi desítku krokodýlů do ohrady. Vkládají je do otevřené tlamy zvířete, rukou ji pomalu zavírají. Jeden z nich pak tlamu opět otevře, opatrně bankovky vybírá a nakonec vloží svou hlavu mezi čelisti. Po tomto nebezpečném vystoupení diváci uvítají infantilní hrátky s krokodýlím mládětem. Cvičitel ho vytáhne za ocas na betonový ostrůvek, vezme do náruče a pootáčí dokola na všechny strany. Pak s ním usedne, uchopí jeho nohu do ruky a mává s ní na pozdrav. Přinutí mládě, aby mávalo divákům druhou nohou samo. Za potlesku diváků cvičitelé odcházejí. Na jejich nohou jsou vidět zřetelné jizvy... Prosperitu farmy zvyšuje i zoologická zahrada a další atrakce zábavného parku. Pořádají se představení se slony a slůňaty, opicemi, projížďky na slonech, velbloudech a ponících i miniaturním vláčkem kolem celého parku. Můžete se nechat vyfotografovat s rukou položenou na opravdov ém živém tygrovi, se šimpanzem v náručí nebo s krajtou kolem krku. I tohle, přes svou stupidnost, může být pro některé evropské zoo cesta, jak i bez dotací přežít a zachránit tak některé ohrožené druhy světové fauny...

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group