ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Božský Pantanal

TEXT A FOTO: PAVEL ZÁHOREC

Temné laguny řeky Rio Negro jsou pokryty hustým porostem vodních hyacintů, z nichž zírají stovky kajmaních očí. Stačí jejich nepatrný pohyb a klidná hladina se promění v divoké peřeje způsobené úlekem obrovského množství piraní, které jsou všude kolem. Velkolepé přírodní divadlo začíná a lze se jen oddat úchvatné symbióze zdejší fauny a flóry.

 

ko1012_brazilie_otvirak_3592

Rio Negro je nejkrásnější zrána. Nad hladinou se válí mlha prosvětlená prvními slunečními paprsky. Světlo začíná pronikat i do hustého porostu na březích a příroda se zlehka probouzí k životu. Ticho narušují jen výkřiky neviditelných příslušníků ptačí říše. Vyplašené volavky, kormoráni a anhingy odlétají, doprovázeni svým typickým plácáním křídel o vodní hladinu. Slunce probouzí i vyhládlé ledňáčky, kteří se střemhlav vrhají do chladné vody za svou první ranní kořistí. V mlhavém oparu se ozývají výstražné skřeky velmi vzácných vyder jihoamerických. I jejich přítomnost svědčí o čistotě řeky a panenské přírodě Pantanalu.

 

ko1012_brazilie_3471

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group