ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Korida bez krve

TEXT: TOMÁŠ NÍDR, FOTO: SHUTTERSTOCK

 

Francouzští toreadoři těm ze španělsky mluvícího světa dokazují, že se mohou v aréně odvážně popasovat s býkem, aniž by to jejich protivníka s rohy stálo život.

Mladík se mihne kolem černého býka, hmátne mu na čelo a pádí od něj. Půltunový pořízek si tuto drzost nenechá líbit a s funěním muže pronásleduje. Jenomže ten už je u červené ohrady. Odrazí se, skok plavmo v rozcapeném stylu vakoveverky a... zachytává se zábradlí před první řadou diváků. Je v bezpečí. Zvíře nazlobeně odfrkne a běží ztrestat dalšího provokatéra, který ho k sobě přivolává máváním paží nad hlavou.

 

ko1103_francie_korida_shutterstock_57584170

Jsem v římské aréně v Arles v oblasti Camargue na jihu Francie. V pískovcových kulisách z prvního století našeho letopočtu se kdysi proháněli vozatajové, na život a na smrt zde bojovali vytrénovaní gladiátoři. Dnes se tu konají býčí zápasy, které jsou však přístupné i slabším povahám. Krev při nich – na rozdíl od španělsky mluvících krajů – neteče. Ale adrenalinu si lidé a (snad i) němé tváře užijí do sytosti.

JAK OŠKUBAT HORU HOVĚZÍHO

Zatímco v klasické koridě jde o choreo¬graficky dokonale zvládnuté zabití tura, v course camarguaise (camargský běh) jde o to, udělat z býka vola. Zatímco ve Španělsku lidé aplaudují estetické smrti (pokud něco takového vůbec existuje), pro potlesk Francouzů stačí z hlavy živočicha uzmout jeho ozdoby a včas vzít nohy na ramena. V ospalém Arles, které proslavil svým tvůrčím pobytem nizozemský malíř Vincent van Gogh, jsou čtyři hodiny odpoledne a nad cirkem z antických časů zní úryvky z opery Carmen a pak zglobalizovaná Škoda lásky. Doprostřed písčitého kruhu nastupuje dvanáct odvážlivců v bílém. Francouzsky se jim říká raseteurs. Chtějí dokázat svoji srdnatost, obratnost a rychlost, a taky si chtějí přivydělat. Kvůli tomu mají na zádech napsaná křestní jména, aby jim rozhodčí mohli počítat body. Soupeří spolu, ale zároveň musejí i spolupracovat, jinak zvířecího protivníka neporazí. Býk má přes čelo nataženou stužku, rohy má omotané provázky a k nim jsou přichyceny chomáče vlny. Tyto tři typy dekorací musejí raseteurs postupně strhat. Mají k tomu v dlaních nástroj vzdáleně připomínající hřbílko na čištění koňské srsti. Za každý úlovek dostanou příslušný počet eur jako prémii. Po skončení programu se ptám raseteura Thierryho, jakými schopnostmi musím vládnout před vstupem do ringu. Mladík s vyčesaným kohoutem odpovídá lapidárně: „Trénovat ani není potřeba. Stačí rychle běhat a nemít strach. To je všechno.“

VÝLETY ZA MANTINEL

A už to začíná. Hora hovězího masa vbíhá do arény. Dostává čas na rozkoukání, teprve pak raseteurs přeskakují ohradu. Dva z nich jsou určeni na přilákání pozornosti skotu, který se speciálně pro tyto účely chová na ostrůvcích v deltě Rhôny. Mávají rukama, volají, případně zabouchají do prken oplocení. Zvíře se proti nim rozeběhne. Toho okamžiku využívají jejich kolegové, kteří si to z boku namíří do býkovy dráhy. Protnou mu ji přímo před nosem a ještě se mu pokusí shrábnout okrasu z čela. Přežvýkavec se v tom okamžiku vydá za nimi, ale při změně pohybu se zbrzdí. A protože si raseteurs na kruhovém půdorysu naplánují co nejkratší sečnu, jsou většinou již v bezpečí. Prvního zástupce nádherného živočišného druhu však tato hra na honěnou, kde má babu stále on, nebaví. Když zjistí, že mu dvounozí tvorové v jednom kuse mizejí někam za ohradou, nenamáhá se je honit. Prýmky na svém čele ztratil dávno před vypršením desetiminutového časového limitu. Jejich lovci zdvíhají kořist vítězně nad hlavu a hlasatel divákům oznámí, kdo a kolik eur zaskóroval. Flegmatický dobytek odchází z jeviště, aniž by se výrazně zapotil. Otázkou je, jestli ho po tomto laxním výkonu nečekala zastávka v nejbližším řeznictví.

 

ko1103_francie_korida_553_arles_-_course_camarguaise

NENÍ BÝK JAKO BÝK

Po stoikovi přijdou na řadu další býčí charaktery. Zběsilec, kterého chytne amok a zuřivě trká do ohrady, až si poraní svou dlouhou chloubu. Zbabělec, který se v aréně vyloženě bojí a místo pronásledování lidí jen zoufale bučí. Sparingpartner, který jakoby na oko hraje tvrdě, ale přitom chce soupeře nechat vyhrát.
Býk, který nastoupí jako sedmý, má jiný temperament a nenechá se jen tak zastavit. Je rychlejší než ostatní soukmenovci z chléva. Raseteur Chip mu uteče jen o chlup z kravské oháňky. Když kaskadérsky přeskakuje ohradu, le taureau ho už skoro nabírá rohy. Ty však nakonec jen letmo zasáhnou Chipovu podrážku při jeho krkolomném přeletu, který končí až v náručí jednoho překvapeného turisty.

Jeho pronásledovatel se leskne potem a od tlamy mu padají chuchvalce pěny. Několikrát odfrkne a naštvaně rozhrabává přední nohou písek. Nicméně úskok si pamatuje. Když to dokáže člověk, zvládne to nepochybně i on. Při pronásledování dalšího troufalce se odráží jako Šemík, ale těžké tělo se přes mantinel nepřenese. Zůstane viset na hraně, převažuje se na ní, až nakonec dopadne za zábranu. Leží tam na zádech a chvilku bezmocně kope nohama do vzduchu jako kohoutek z proslulé pohádky. Pak se vzchopí a pobíhá na vnějším okruhu pod nohama diváků, jejichž první řada je v dostatečné výšce nad kolbištěm, než ho otevřená vrata navedou zpět do cirku.

MEZIDRUHOVÉ FAIR PLAY

Podobných více, ale spíše méně úspěšných přeskoků je během osmi vystoupení mnoho. Býci po něm končí s natlučenými žebry a samá modřina. Ne, ani tato forma koridy není pro pravověrného ochránce němých tváří ušlechtilou kratochvílí. I když raseteurs mají povinnost ve chvíli, kdy se sudokopytník zdvihá hůře než jindy, utkání zastavit a případně povolat lékaře. Fair play musí být i mezi lidmi a zvířaty, i když si těžko představit veterináře vbíhajícího na hrací plochu poskytnout první pomoc pochroumanému turovi.

Jisté, je že po skončení show dostanou od svých majitelů královsky nažrat a jsou i jinak rozmazlováni až do dalšího nástupu ke course camarguaise. To ve Španělsku je druhý návrat do arény vyloučená záležitost, protože na kolbišti vždy skončí s propíchnutým srdcem.

Ani pro francouzské „toreadory“ to není právě nejbezpečnější hobby. Býci mají sice kvůli bezpečnosti na špičkách rohů připevněnu kuličku, ale to pouze snižuje dobytčí možnosti protivníka zabít. I kopyta dokážou ublížit. Během odpoledne dva raseteurs nezvládnou únikový manévr a jejich kolegové mají co dělat, aby býka odlákali od bezbranného těla. Pohled na mladíka, snažícího se před kopyty rozdrážděného zvířete uchránit alespoň hlavu, nepatří k těm, které si přejete spatřit znova. Nicméně raseteurs, kteří jednu chvíli vypadají jako kandidáti na pohřební oznámení, se po chvilce vracejí na své místo a zase se sápou býkovi po jeho kokardách.

TRKNUTÍ ZA ŽLUTOU KARTU

Běhání s býky je tradice, se kterou se ve Francii mimo její jih nesetkáte. Ale dnes už přerostla spíše v turistickou atrakci. Nejlépe to demonstruje večerní show ve městečku Saintes-Maries-de-la-Mer , které je chovatelským centrem býků pro francouzskou koridu.

Zdejší aréna se má k té z Arles asi jako stadion Blšan k Wembley v Londýně. Na pofidérnosti jí přidává nízký bazének tři krát tři metry uprostřed. Adrenalinová podívaná se tady mění v cirkus. Býci při pronásledování lidí probíhají vodou, kloužou v bazénku a nemotorně padají jako v trapných soutěžích o nejzábavnější amatérské video.

Korunu všemu nasadí klauni, kteří přijdou v plandajících oděvech a velkých botách. Nutno ocenit, že i při značně ztížených možnostech pohybu dokážou před býkem zdatně upalovat. Když tur jednoho z šašků mírně nabere, druhý klaun se k němu pomalu přiblíží a jako fotbalový rozhodčí mu za faul zblízka ukáže žlutou kartu. Býk na to kouká bez pohnutí, nechápe. Napadá ho to, co mě? A sice, že teď už je doopravdy za vola.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group