ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Čokoládová Čína

TEXT A FOTO: ROBERT MIKOLÁŠ (ZPRAVODAJ ČRo V ČÍNĚ)

 

Slavná Velká zeď i terakotová armáda prvního císaře Říše středu, čínský porcelán i luxusní kabelky… To vše z čokolády. Svět jako z pohádky Karlík a továrna na čokoládu se ukrývá v těsném sousedství Národního stadionu, kde to od olympiády zeje prázdnotou.

 

ko1104_cina_coko_shutterstock_45613966

Ňadra ukrytá ve sladkém krunýři, sukýnka à la bonbon a na hlavě obří klobouk z nejjemnější čokolády. Módní show, pořádaná na počest posledního v řadě zprovozněných muzeí v čínské metropoli, měla obrovský úspěch. A není divu, všechny modely, a nepochybně i samotné modelky byly doslova k nakousnutí. „Čokoládové šaty vábí pozornost žen už kvůli jejich vůni,“ prohlásila jedna z modelek Čchen Jüan. A já dodávám, že přitahuje nejen příslušnice něžného pohlaví. V každém případě nechyběly ani různé doplňky včetně šály ve tvaru čínského draka. Pochopitelně z čokolády, navíc dovezené až ze Švýcarska. Organizátoři nezapomněli ani na ekologii. K výrobě obleků totiž vybrali jen recyklovatelný balicí papír. Na samotné exponáty vystavené v muzeu pak použili celkem osmdesát tun čokolády, většinu opět ze zahraničí. Vynaložené prostředky se jim prý stoprocentně vrátí, především zvýšeným zájmem čínských zákazníků o sladkosti a tím i vyššími zisky.

ČOKOLÁDOVÁ HISTORIE

Z reproduktorů se linou tóny jednoho z hitů čínské pop music, prodavači lákají ke stánkům se sladkostmi a mezi davy návštěvníků se proplétají pohádkové postavičky i uvaděčky zachumlané do kožichů. Venku mrzne až praští, zimní počasí ale evidentně vadí málokomu. Navíc obloha je blankytně modrá, což pro Peking dlouhodobě bojující se smogem není úplně typické. Ještě fotku s maskotem výstavy, vyprávějícím pohádkový příběh o dětech, které nemohou najít cestu do vysněného světa plného sladkostí, a rychle dovnitř. Do Muzea čokolády, vybudovaného v sousedství Národního stadionu zvaného Ptačí hnízdo. Nenechám se také nijak pobízet, mé kroky urychluje i chladné počasí a brzy vstupuji do útrob expozice inspirované slavným románem Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu, pochopitelně v čínském podání. Vchod tak symbolicky střeží tradiční draci, i když jen na plakátu. Skutečná čokoládová historie se nachází až za nimi. A hned na začátku na vás nečeká nic jiného, než Velká zeď. Staletý symbol Říše středu viditelný i z vesmíru, tentokrát ale postavený z tabulek čokolády. „Na výrobu Velké zdi bylo použito sedm tun čokolády. Model nejznámější čínské památky je složen z celkem dvanácti tisíc tabulek. Naši mistři cukráři si dali opravdu záležet,“ popisuje paní Wang Wen-kuan dvanáct metrů dlouhý exponát, který je věrnou kopií originálu linoucího se po vrcholcích hor vzdálených od metropole jen několik desítek kilometrů. První část Muzea čokolády je věnována právě historii a kultuře bývalé Říše středu, kterou tu máte před sebou doslova jako na dlani. Na rozdíl od císařských bojovníků se tak k dalšímu známému místu, Jeskyni tisíce buddhů Mo-kao u Tun-wu-angu nemusím potácet dlouhé dni. Stačí se otočit a kochat. Desítky bůžků z bílé i tmavé čokolády trpělivě sedí v jednotlivých nikách a nijak je nevzrušuje ani nepřestávající cvakání spouští fotoaparátů. Cítí se zcela bezpeční, hned o kousek dál totiž stojí neohrožení bojovníci slavné terakotové armády prvního císaře. Pět set šedesát figurek v životní velikosti i ve zmenšené podobě. Člověk má chuť se okamžitě zakousnout.

PORCELÁN Z KAKAA

„Zřejmě nejcennější je sladká kopie obřího obrazu zvaného Na řece o svátcích Čching-ming od malíře Čang Ce-tuana ze začátku 12. století, který je doslova národním pokladem. Je hrozně těžké napodobit tento tradiční výtvarný styl i význam. Jak ale vidíte, jeho čokoládová podoba vypadá celkem věrně,“ ukazuje mi paní Wang. Naprosto s ní souhlasím. Najdete na ní všechno. Mosty, postavy, domy, krajinné scenerie. A odpovídají i barevně. Více než pět metrů dlouhá reprodukce visící na stěně se skutečně od čokoládové verze umístěné pod originálem téměř neliší. Málokdo věří, že jde o cukrářskou napodobeninu. Naštěstí ji ale chrání neprodyšné sklo. „Obdivuji čokoládový oblek bojovníka i jeho helmici. Obojí je tak věrné, jako by vše bylo pravé, tedy ze zlatem vyšívaného hedvábí,“ říká jeden z návštěvníků, čtyřicetiletý Š' Šen-kang. Stojíme před vitrínou, v níž se skrývají šaty a výzbroj čínských generálů i úředníků od panovnického dvora. Nechybí sebemenší detaily a já si jen v duchu kladu otázku, jak někdo mohl takto dokonale napodobit um nejzkušenějších krejčích. Přesto jsem po celou dobu prohlídky nepochyboval o tom, že všechny ty předměty jsou skutečně z čokolády. U „porcelánových“ váz jsem poprvé propadl pochybnostem. Typicky modrobílý porcelán z období vlády dynastie Ming vypadá až příliš realisticky, stejně jako různé talíře, šálky a misky. Jako by právě opustily císařské dílny v Ťing-te-čenu. Pracovnice Muzea čokolády ale mé pochybnosti okamžitě vyvrací a dodává: „Jak vidíte, jde vlastně o kombinaci, o spojení čínské a západní kultury. Tradiční oděvy nebo třeba porcelán pocházejí od nás, čokoláda zase od vás, tedy z Evropy“.

 

ko1104_cina_coko_foto_mikolas4

LUXUS PO ČÍNSKU

„Líbí se mi tyhle. Ty barevné bez podpatku, které jsou ručně vyšívané,“ svěřuje se žena obdivující pár ručně vyšívaných střevíčků. Cedulku s údaji o vystaveném exponátu, třeba o tom, že boty váží 500 gramů, už nestihne přečíst. Její zrak totiž zabloudil k vitríně s kabelkami Chanel, Louis Vuitton, které okamžitě rozbuší ženská srdce. V druhé části výstavy dominují právě předměty ze současnosti a věci osobní spotřeby. Věrná kopie luxusního automobilu značky BMW vypadá stejně jako originál. Ale zpět k samotnému muzeu. Jeho brány se uzavírají právě v dubnu: „Otevírací doba záleží jen na počasí. Následující měsíce totiž budou teplejší, a to čokoládě nesvědčí,“ vysvětluje Wang Wen-kuan. Příští zimu se mohou návštěvníci opět těšit. A co se stane s čokovýtvory? Prý je to tajemství, podle paní Wang však určitě nepřijdou nazmar a své uplatnění si určitě najdou. Jeden z exponátů pak zcela jistě skončí v žaludku pěti set šťastných vítězů soutěže, která v Číně nesmí prakticky při žádné akci chybět.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group