ikoktejl

Archiv vydání magazínu Koktejl

Zkrocený západ

TEXT: VÍT MOUDRÝ

 

Kanadská jízdní policie je jedním z nejvýraznějších symbolů země. Asistovala postupnému osidlování amerického západu, stejně jako zlaté horečce na Yukonu na přelomu 18. a 19. století. A dodnes je největším kanadským policejním sborem.

Ještě před necelými dvěma sty lety byla celá oblast dnešní Kanady na západ od Velkých jezer bílým mužem neosídlená a dokonce z velké části také nezmapovaná. Tuto obrovskou oblast dlouhá léta vlastnila soukromá společnost Hudson´s Bay Company. Teprve v roce 1870 území severozápadu koupila kanadská vláda a následně byly vytvořeny nové kanadské provincie. Do Ottawy, hlavního města Kanady, ale začaly ze západu brzy docházet první zprávy o živelném osidlování a o brutálním vraždění indiánů. K průniku obchodníků a lovců přitom docházelo většinou z území Spojených států, jejichž severní hranice byla již tehdy na 49° severní šířky. Poslední kapka trpělivosti přetekla kanadské vládě po masakru v Cypress Hills. Na jaře 1873 zde tábořila skupina amerických lovců kožešin, kteří používali i na zdejší drsné poměry ty nejotřesnější metody lovu. Trávili maso zabitých bizonů jedem, tím se pak otrávili vlci a kojoti, jejichž kůže se tak stávaly snadnou kořistí. Ale to, že se často otrávili indiáni i jejich děti, nikomu nevadilo. Lovci získávali kožešiny od indiánů jak se dalo. Většinou podlými způsoby a okrádáním, nejčastěji pak výměnou za ředěnou whisky, v lepším případě za korálky, zrcátka a jiné cetky. Tehdy také tato skupina lovců pátrala po zlodějích, kteří jim ukradli několik koní. Nejvíce podezřelí byli indiáni, a tak lovci vyvraždili první indiánský tábor, na který narazili.

 

ko1104_kanada_profimedia-0076528102

MOUNTIES PŘICHÁZEJÍ

Masakr v Cypress Hills kanadskou vládu vyburcoval k tomu, že byla ještě v témže roce založena jednotka North West Mounted Police (NWPM) – Severozápadní jízdní policie, které se také říkalo mounties. V roce 1920 byli mounties po sloučení s Dominiální policií (Dominion Police, založena 1868) přejmenováni na Royal Canadian Mounted Police (RCMP) - Královskou kanadskou jízdní policii, tím se jejich působnost rozšířila po celé Kanadě s výjimkou Ontaria a Québecu. Dnes jsou jejich charakteristické červené uniformy jedním z nejznámějších symbolů země s javorovým listem ve znaku.

Prvním velitelem jednotky byl jmenován George A. French, který naverboval prvních 150 mužů. Jeho jednotka se měla přemístit právě do živelně osídlovaných území. Měla za cíl postupně posilovat mužstvo, postupovat neosídlenou krajinou a zakládat opěrné body. Jednotka jela část cesty vlakem po americkém území a pak pokračovala na koních do pevnosti Fort Dufferin v Manitobě, tehdy poslední výspě civilizace. Odsud zahájila kanadská jízdní policie 8. července 1874 slavný „March West“ – pochod na západ. Výpravy se zúčastnilo 309 mužů a doprovázelo ji přes sto zásobovacích vozů a stáda dobytka. Kdo byl někdy v západní Kanadě, která je i dnes hodně divoká a mimo dané koridory stále velmi spoře osídlena, musí zůstat v úžasu nad touto obrovskou výpravou, postupující neprostupnou krajinou bez cest a plnou divokých řek. Po dvouměsíční cestě plné útrap dorazila částečně zdecimovaná výprava 10. září 1874 k Fort Whoop-Up, tehdejšímu centru pašeráků whisky. Prvním úkolem NWMP bylo právě rozprášení obchodu s whisky a střežení hranice s USA.

Další povinnosti na sebe nenechaly dlouho čekat. V roce 1885 například potlačili vzpouru métisů (potomci francouzských a indiánských rodičů), kteří bránili dalšímu přílivu přistěhovalců. Málokdo však ví, že policisté také organizovali usídlování nových farmářů a přidělování půdy. Důležitou roli sehráli také při zlaté horečce na Yukonu. Kupříkladu v průsmyku Chilkoot vyžadovali při vstupu na kanadské území u všech zlatokopů dostatečné množství zásob, aby se později nepovraždili kvůli jídlu. Nemenším úkolem byl dozor nad tisícovkami dělníků, stavějících i dnes slavnou železnici přes legendami opředené Rocky Mountains - Skalisté hory. V prérijních provinciích budovali mounties mnoho základen, z nichž později vznikla města – například Fort Saskatchewan, Fort Calgary, Fort Stee¬le. Vybudovali i slavnou pevnost Fort Macleod, nazvanou po druhém uznávaném veliteli NWMP Jamesi F. Macleodovi.

 

ko1104_kanada_fort_macleod

BUVOLÍ HLAVA

Plukovník James Farquharson Macleod se narodil ve Skotsku v roce 1836. Jeho rodina se přestěhovala do Kanady, když bylo Jamesovi 9 let. Jejich domov v Ontariu byl blízko území Odžibvejů. Právě od nich získal znalosti a naučil se mnohým dovednostem, což se ukázalo v jeho další kariéře při jednání s indiány jako zásadní. Od mládí byl Macleod podporován svým prozíravým otcem v kariéře ve státní správě. Vystudoval práva, nastoupil praxi v Ontariu a jako dobrovolník vstoupil k milici. Když mu bylo nabídnuto povýšení spojené se službou u nově vzniklé Severozápadní jízdní policie, Macleod nabídku bez váhání přijal. Po NWMP byla jeho druhou láskou manželka. Mary Drever se narodila v roce 1852 v osadě u Red River. Během rebelie propašovala přes území métisů zprávu pro plukovníka Garneta Wolseleyho. James Macleod přijel s výpravou NWPM na pomoc, povstání pomohl potlačit a po setkání s mladou hrdinkou se do ní zamiloval. Báječný příběh pro knihu nebo filmový scénář končí jak jinak než svatbou.

Jako asistent policejního prezidenta používal plukovník Macleod společně se svými vojáky na zdejší poměry nové metody. Podařilo se mu zlikvidovat ilegální obchod s whisky a připravit jím spravovaná území pro budoucí bezpečnější osidlování. Také si vybudoval uctivý vztah s domorodými náčelníky. Za boj pro dodržování smluv s indiány si dokonce vysloužil jméno Stamixotokan neboli Buvolí hlava. Od svých lidí vyžadoval, aby obchodovali spravedlivě a legálně se všemi obyvateli západu. A to se tehdy vůbec nenosilo. Velká část příslušníků sboru NWPM, verbovaná prostě z „materiálu, který byl k dispozici“, do té doby beránky rozhodně nebyla. Stejně jako všichni ostatní šmelili s whisky a s nejrůznějším zbožím, stisknutím spouště rozhodovali o životě a smrti indiánů i nových přistěhovalců. Postižení buď byli po smrti, nebo si neměli kde stěžovat. Až Macleod se stal onou morální veličinou, měnící tuto historii. Během svého velení zastával zároveň i funkci placeného soudního úředníka. Soudil spravedlivě Evropany i indiány, které často posílal k jejich komunitám, aby právě ony projednaly přestupky, tak jak to určovaly jejich tradice.

Mnoho let obyvatelé Calgary požadovali, aby byl Macleod převelen k nim. Rodina se z ranče blízko pevnosti Macleod do Calgary konečně přestěhovala v roce 1893. Zde také o rok později zemřel v relativně nízkém věku 58 let. Byl pohřben se vší slávou jako milovaný ochránce a vůdce. Jeho žena Mary však nikdy nedostala od vlády žádnou penzi, nicméně lidé v Calgary Macleodovu rodinu s vděčností a úctou dlouhá léta zásobovali a podporovali.

PEVNOST FORT MACLEOD DNES

Pevnost Fort Macleod je dnes dokonale zrekonstruovaná do tehdejší podoby. Bývala jedním z nejvýznamnějších opěrných bodů kanadské jízdní policie i nových přistěhovalců postupně osidlujících západ. Návštěva mohutné dřevěné stavby s pozorovacími věžemi v rozích pro nás byla i zhmotněním dobrodružných a romantikou vonících příběhů dobývání Divokého západu.

Budovy z vnitřní strany pevnosti jsou vybaveny expozicemi autentických interiérů. Návštěvník tak může navštívit ložnici velitele pevnosti, stejně jako ubikaci mužstva, kancelář či místnost lékaře se zubařským křeslem, na které by se dnes nikdo nechtěl posadit ani za měšec zlatých nugetů. Ve vnitřním nádvoří je řada dobových exponátů, tradičních vozů pionýrů Západu s plachtou, povozů pro náklad a materiál, všechno možné dobové nářadí, ale také například děla. Až při pohledu z palisády je možné ocenit vynikající výběr místa pevnosti ze severu a východu obtékané širokým potokem se strmými břehy a dalekou přehlednou rovinou z jižní a západní části pevnosti, kde dnes leží přilehlé městečko s historicky zrekonstruovanou hlavní třídou.

Celému komplexu vévodí zajímavá a bohatá expozice místního muzea, věnovaná jak historii kanadské jízdní policie, tak lidem z plání, jak si říkala řada kmenů na rozlehlých prériích. Červený kepr (tradiční blůza) a stetson jsou neodmyslitelnou součástí kanadské identity a symbolizují oblečení, ve kterém slavná kanadská jízdní policie plní své povinnosti na všech úrovních – federální, provinční, městské i mezinárodní. Lidé po celém světě dnes znají Královskou kanadskou jízdní policii jako ikonu míru a práva. A svět zná Jamese F. Macleoda jako největší osobnost a Fort Macleod jako nejpevnější bod historie kanadské jízdní policie.

powered by contentmap

You have no rights to post comments

Naše tituly

 

 

Publikování nebo další šíření obsahu webu je bez písemného souhlasu redakce zakázáno. Společnost Czech Press Group, a.s. zaručuje všem čtenářům serveru ochranu jejich osobních údajů. Nesbíráme žádné osobní údaje, které nám čtenáři sami dobrovolně neposkytnou.

 

Publikované materiály na www.czech-press.cz (pokud není uvedeno jinak) jsou vlastní texty iKOKTEJL a texty redakcí a spolupracovníků magazínů KOKTEJL, OCEÁN, EVEREST, PSÍ SPORTY, KOČIČÍ PLANETA, V SEDLE, Koktejl SPECIAL a Koktejl EXTRA.

Czech Press Group